Přetržený silon a řetízek u žaluzie? Opravu zvládnete i bez firmy!

Máte na oknech vnitřní žaluzie a podařilo se vám omylem přetrhnout řetízek nebo vodicí silon žaluzie? Pokud se vám nechce volat montážní firmu, do opravy se můžete pustit klidně sami. Nové součástky seženete v obchodě se stínicí technikou nebo online a s návodem od českého výrobce stínění CLIMAX opravu zvládnete za pár minut.

„Mechanika vnitřních žaluzií nejčastěji trpí na oknech orientovaných na jihozápad, kam svítí nejvíce slunce. Stačí pak necitlivý zásah, například při mytí žaluzie, a řetízek nebo silon se přetrhne či jinak poškodí. I proto patří tyto drobné opravy vnitřní žaluzie k nejčastějším a zručný člověk je zvládne běžně sám,“ informuje Filip Šimara, obchodní ředitel CLIMAX. Jednoduchou výměnu silonu a řetízku vám ukážeme na hliníkové žaluzii IDS.

Co potřebujete:

 • nový řetízek a spojku řetízku
 • nový silon, gumičku a zajišťovací kolíčky
 • šroubovák, aku vrtačku
 • schůdky, štafle nebo židli

Oprava přetrženého řetízku

 1. S žaluzií nejdříve ručně „sjeďte“ dolů. Chytněte za pásky a vymotávejte je z navíječe tak dlouho, než se žaluzie dostane až do spodní koncové polohy.
 2. Sundejte boční krytky z horního nosiče a odšroubujte ho.
 3. Žaluzii chytněte za spodní lištu a opatrně všechny lamely vytáhněte nahoru. Demontovanou žaluzii odložte na parapet.
 4. Z horního profilu vytáhněte mechanismus, tzv. bludiště, ve kterém je uchycený řetízek.
 5. Uvolněte zajišťovací krytku bludiště na druhé straně nosiče a opatrně vytáhněte silon.
 6. Starý řetízek vyvlečte z bludiště ven a nový nasuňte do dráhy bludiště. Pozor, řetízek musíte nasunout co nejhlouběji, aby se dostal až k ozubenému kolečku.
 7. Poté rukou otáčejte za klobouček, ve kterém je ozubené kolečko. Otáčejte po směru, aby došlo k protažení řetízku bludištěm.
 8. Řetízek spojte spojkou a nadbytečnou část odstřihněte. Spojka, která drží řetízek pohromadě, musí být vždy u tohoto typu žaluzie na vnitřní straně bludiště.
 9. Bludiště osazené novým řetízkem nasuňte zpět do horního nosiče, provlečte jím silon a zadělejte krytku bludiště.
 10. Žaluzii chytněte za horní profil, přišroubujte ji zpět k okennímu rámu a nasaďte boční krytky. Nakonec vyzkoušejte, jestli vám nový řetízek funguje.

Výměna poškozeného silonu

 1. Nejprve demontujte žaluzii z okna. Sundejte krytky žaluzie v místech, kde jsou přišroubované k oknu.
 2. Všechny lamely vytáhněte nahoru a šroubky, které drží žaluzii na okně, odšroubujte.
 3. Užitečný tip: Aby vám žaluzie držela pěkně pohromadě, stáhněte ji do gumičky.
 4. Demontovanou žaluzii si položte na stůl nebo jinou rovnou pracovní plochu. Z boku horního nosiče odstraňte krytku mechanismu, do kterého se silon navléká.
 5. Další dobrá rada: Vyfoťte si mechanismus se silonem, abyste věděli, jak postupovat, a nový silon navlékli stejně jako před výměnou.
 6. Poškozený silon ze žaluzie vytáhněte a všechny lamely srovnejte k sobě tak, abyste při navlékání nového silonu žádnou nevynechali.
 7. Vyměřte si požadovanou délku silonu a nechte si zhruba 15- až 20centimetrovou rezervu. Nový silon protáhněte otvorem odspodu nahoru skrz všechny lamely až k hornímu nosiči, ve kterém je žaluzie uchycená. (Zde vám pomůže právě fotka, na které jste zachytili systém uchycení před vytažením poškozeného silonu.) Silon protáhněte otvorem ven. Vezměte krytku, zaklapněte ji.
 8. Druhou stranu silonu protáhněte očkem v krytce spodního nosiče, následně kolíčkem a na konci zajistěte uzlíkem. Pokud máte poškozený silon i na druhé straně, při jeho výměně postupujte stejně.
 9. Žaluzii přišroubujte zpět na okno. Silon zakončený uzlíkem zasuňte do otvoru na spodním rámu okna a zajistěte kolíčkem.
 10. Na horním konci žaluzie mírně povolte zajišťovací destičku/krytku a tahejte za silon, dokud nebude napnutý. Odstřihněte přečnívající část silonu. Nakonec už jen nasaďte krytky a máte hotovo.

Zdroj a foto: www.climax.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.