„Prosecco můžete pít celoročně,“ říká ambasador značky Mionetto Petr Mašek. Jak jej správně vybrat, servírovat a párovat?

Prosecco – šumivé italské bublinky, které jsou v posledních letech stále více na výsluní. V časech vánočních se navíc skvěle hodí jako aperitiv ke štědrovečernímu menu i jako osvěžující nápoj pro ten nejkrásnější příchod nového roku. Nevíte, podle čeho poznat kvalitní lahev, jak správně Prosecco podávat a ke kterému jídlu se nejlépe hodí? O zajímavé rady a tipy, nejen jak Prosecco správně vybrat a nešlápnout vedle, jsme požádali Petra Maška, ambasadora značky Mionetto.

Aspektů, jak vybrat kvalitní Prosecco, je hned několik. Můžeme dát na tradiční doporučení přátel, pročíst recenze na internetu nebo se jednoduše naučit číst etiketu na lahvi. „Etiketa by měla vždy obsahovat základní informace, jako je výrobce, kondice zbytkového cukru (brut, extra dry nebo dry), obsah alkoholu a v neposlední řadě důležité označení např. DOC,“ říká Petr Mašek.

Prosecco DOC má kontrolovaný původ, dobu zrání, technologii zpracování a patřičnou kvalitu. Existuje jich však více než 500 druhů. Lze se setkat s průměrným vínem, ale i opravdovým skvostem. Označení Prosecco DOCG nesou velmi kvalitní italská Prosecca. Klade se u nich důraz na zpracování, původ vinné révy a je dbáno na důslednou kontrolu po nalahvování. Pokud vše odpovídá daným parametrům, smí být víno takto označeno. Další označení Prosecco DOCG Rive zaručuje, že víno pochází pouze z jediné vinice na světě, která se nachází ve strmých svazích kopců italského Valdobbiadene. Hrozny se zde sbírají výhradně ručně a je u nich kladen mimořádný důraz na kvalitu zpracování i celkový výsledek. Absolutní špičkou je Prosecco označované jako Prosecco DOCG Superiore di Cartizze, které pochází z vinic nejstrmějších svahů San Pietro di Barbozza. Chuť je plná zralého ovoce, je svěží s výraznou vůní citrusů, hrušek i květů. „Další důležitý rozdíl je mezi tzv. frizzante a spumante. Ten spočívá zejména v tlaku v lahvi, a tím pádem v počtu bublinek a jejich intenzitě. Tzn. frizzante je kategorie méně výrazných a jednodušších vín než spumante. Tomu odpovídá i cena,“ doplňuje Mašek.

Degustace Prosecca aneb Je vybrané Prosecco v pořádku?
Koštování Prosecca je v podstatě stejné jako u vína. Rozhodují tři základní aspekty – vzhled (respektive barva), vůně a chuť. „Po nalití do správné sklenky typu flétna by víno mělo krásně zaperlit. Následně si letmým pohledem skrze sklenku ověříme, zda je víno čiré a čisté. Jemným přičichnutím k okraji sklenky bychom měli cítit příjemné, ovocné a květnaté vůně. Poté ochutnáme,“ přibližuje postup Mašek a dodává, že při prvním doušku bychom se měli zaměřit zejména na intenzitu perlení, harmonii cukru a kyselinky i na celkový projev chuti. Měl by korespondovat s tím, co jsme cítili při přičichnutí.

Servírování v domácích podmínkách
Prosecco bychom měli podávat ve sklence typu flétna. Tvarů sklenek na šumivé víno je sice více, na Prosecco je však ideální taková, která má lehce kónický tvar s mírným zaoblením u ústí sklenky. „Je to z toho důvodu, že dochází k postupnému uvolňování aromat z vína a perlení neuniká tak rychle, čímž se prodlužuje doba ideální konzumace,“ vysvětluje Petr Mašek. Co se týče uskladňování, to by mělo být vždy vleže, v chladném a tmavém prostředí, kde se teplota pohybuje kolem 4-6 stupňů Celsia. V domácím prostředí tyto podmínky spolehlivě zajistí i běžná lednice. Před samotnou konzumací je dobré nechat lahev nachladit minimálně 24 hodin.

Kdy si dát sklenku a k jakému pokrmu párovat
Prosecco můžete pít celoročně. Skvěle se hodí nejen do horkých letních měsíců, ale ani chladná zima není výjimkou. Ideální příležitostí jsou rodinná a přátelská setkání s občerstvením, obědem či večeří,“ radí Mašek. Italské bublinky jsou typické svými tropickými a ovocnými vůněmi. Většinou se tedy nachází na sladší části chuťového spektra, proto se dají kombinovat se širokou paletou pokrmů jako například oblíbená kombinace žlutého melounu a parmské šunky. Skvěle se hodí nejen k italským, ale také k asijským jídlům. „Prosecco je vynikající také ke štědrovečerní večeři. Jako aperitiv je ideální zejména sklenka suchého Prosecca. Doporučuji například Mionetto Brut Orange Label,“ navrhuje Petr Mašek.

Mionetto Prosecco DOC Treviso Brut
Toto špičkové Prosecco vyniká svou svěží chutí s tóny jablka a citrusů i jemným dlouhotrvajícím perlením. Mionetto je od roku 1887 symbolem kvalitního Prosecca a v současnosti patří mezi nejprodávanější značky na světě. Je ideální pro každou denní dobu i příležitost. Doporučená maloobchodní cena je 249 Kč.

Zdroj a foto: Mionetto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.