Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Pandemie nepřeje obézním. Čím vyšší BMI, tím záludnější boj s viry

Zdravá váha pomáhá nejen v prevenci civilizačních nemocí, ale i v boji proti pandemii koronaviru. Data několika studií, včetně metastudie 75 výzkumů provedených na 400 tisících pacientech z Evropy, Asie i Ameriky, ukázala, že obezita je jedním z hlavních rizikových faktorů onemocnění covid-19. Obézní se nakazí dvakrát častěji než ti s normálním BMI a dvakrát častěji skončí v nemocnici. A vědci se také obávají, že u obézních nebude dostatečně účinkovat ani vakcína. Nadváhu má přitom přibližně polovina českých mužů a třetina žen a přibližně pětina lidí je už obézních. 

Podle studií publikovaných už v květnu 2020 se obézní pacienti potýkají s mnohem horším průběhem infekcí COVID-19 než lidé se zdravou hmotností. Podle Všeobecné lékařské společnosti je nárůst hospitalizací na JIP u obézních pacientů s koronavirem o 74 % vyšší než u neobézních a riziko úmrtí je až o 48 % větší než u neobézní populace. Mezi další zásadní faktory patří i věk, pohlaví (muži onemocní častěji), diabetes, silné astma a také onemocnění kardiovaskulárního systému, kam patří například vysoký krevní tlak, ateroskleróza nebo infarkt.

Kila navíc – mnoho komplikací
Proč? Zvýšená glykémie, spojená s obezitou a nevhodnou stravou, zhoršuje okysličení buněk, zvýšený cholesterol zase favorizuje RNA viry, ty se snáze replikují v organismu, snáze napadají buňky a snáze se v organismu množí. Lidé s vysokou hmotností jsou také náchylnější k syndromu akutní respirační tísně, hlavní příčině úmrtí pacientů na koronavirus. A přičtěme i obecnou inklinaci k infekcím. Obézní člověk má v tukové tkáni nahromaděny imunitní buňky, které zhoršují jeho možnost bránit se infekcím. Proto nejde jen o současnou pandemii. „Obézní lidé, zejména ti s velkým množstvím břišního tuku, jsou obecně náchylnější k infekcím,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Nývlt. A lékaři se obávají, že obézní lidé budou mít problémy i s efektem chystané vakcíny. Očekávají, že stejně jako u očkování proti chřipce nebude tělo schopno reagovat.

Věděli jste, že
…pravděpodobnost hospitalizace je u lidí s nadváhou až 1,39x větší než u lidí s BMI v normě?
Na hraně obezity 1. stupně se pravděpodobnost zvyšuje až 1,70x a u lidí s obezitou 2. stupně dokonce až 3,38x.

Vstříc životní rovnováze
Nucená práce z domova, omezení pohybu, zavřená sportoviště a navíc stres – nejistota z budoucnosti, strach o zdraví své i blízkých a mnoho nových povinností – to vše přispělo k tomu, že lidé během jarní vlny přibrali, mluví se až o 5 kilogramech. Dá se proto předpokládat, že i letos bude nejčastějším předsevzetím většiny Čechů právě hubnutí. „Nečekejte na nový rok a začněte na předsevzetí pracovat ještě před Vánoci. Letos vás nemohou svádět vánoční večírky plné nezdravých dobrot a alkoholu, což vám v odhodlání pomůže. Nebuďte na sebe přísní, nastavte si reálné cíle a uvidíte, že ke štědrovečerní tabuli budete usedat s mnohem lepším pocitem, říká nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze sítě klinik NUTRIADAPT, jež se zaměřuje na pomoc klientům v oblasti zdravého stravování. Nikdy není pozdě dostat svou váhu pod kontrolu.

Utužujte zdraví i v mrazivém počasí
Základní prevencí je dodržování zásad zdravé výživy a dostatek pohybu. S klesající venkovní teplotou se venkovní aktivity snižují a raději se zavíráme do vyhřátého domova. Paradoxní ale je, že právě v teplém a nevětraném prostředí se viry odhodlávají k tomu nás oslabit. Kolikrát stačí jen pár změn, kterými lze podpořit organismus k tomu, aby byl odolnější. Pohyb venku, a to i v mrazivých dnech, je důležitý jak k prevenci, tak i k podpoře imunity. Tělo se v zimě rychleji zahřeje a navíc snadněji spaluje kalorie.

Jak vypočítat BMI?
Příklad: Jana měří 169 cm a váží 65 kg.
Výpočet: 1,69 x 1,69 (výška v metrech na druhou) = 2,8561. Vydělte váhu tímto výsledkem. Tedy 65 : 2,8561 = 22,75
Do jaké kategorie BMI spadáte?

  • Podváha (do 18,5)
  • Norma (do 24,9)
  • Nadváha (do 29,9)
  • Obezita 1. stupně (do 34,9)
  • Obezita 2. stupně (do 39,9)
  • Obezita 3. stupně (od 40,0 včetně)

Zdrojové studie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7474583/
https://www.bmj.com/content/369/bmj.m1966

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *