Nenechte si kazit svátky. Jak se vyvarovat kocovině a co dělat, když nás dostihne?

Vánoční svátky jsou spolu se Silvestrem již tradičně největšími oslavami roku. Nejbezpečnější variantou je užít si party bez alkoholu, ve většině případů se s ním ale sváteční dny pojí. A pokud nepijeme s mírou, následuje velmi nepříjemné střízlivění. Jak si poradit s kocovinou poradí zkušená lékárnice a odborná konzultantka lékáren BENU PharmDr. Ivana Lánová.

Co se děje s tělem při kocovině?
Po bujaré noci, při které hraje hlavní roli alkohol, je naše tělo zasaženo několika způsoby. PharmDr. Ivana Lánová vysvětluje: „Tělo je dehydrované, játra jsou nucena odbourávat alkohol a nemají čas na přeměnu cukru. Chybí nám vitamíny i energie, kterou potřebujeme. Žaludek je překyselený, pálí nás žáha, je nám nevolno, zvracíme nebo máme průjem, bolí nás hlava i svaly, máme žízeň, můžeme být citliví na světlo a hluk.“ a doplňuje: „Někdy nás „jen“ bolí hlava, někdy je hlava v pořádku a trápí nás žaludek, v nejhorším případě se potýkáme se všemi příznaky najednou.“ Jak se s těmito neblahými následkyvypořádat?

Pozor na paracetamol
Bolest hlavy se může zdát jako běžná maličkost, může nás však doslova odrovnat tak, že nebudeme schopni soustředěné práce. Během večera jsme pravděpodobně nevypili dostatek nealkoholických tekutin, proto je naše tělo dehydratované a tím pádem nás bolí hlava. PharmDr. Lánová doporučuje: „Hodně pijte. Můžete si uvařit bylinkový čaj, mátový nebo heřmánkový. Přidejte lžíci medu a trochu citrónu, čímž dodáte potřebný vitamín C i cukr. Pokud máte doma zázvor, nakrájejte ho na tenké plátky, zalijte horkou vodou, opět přidejte med a citrón, nechejte trochu vychladnout a vypijte.“ Lékárnice dále radí: „Dobrou volbou je také rehydratační roztok, který vám pomůže se zavodněním organismu a doplní chybějící draslík a sodík.“

S bolestí hlavy nejrychleji zatočí prášek proti bolesti. Ale i zde musíte být opatrní. Rozhodně k léčbě kocoviny nepodávejte léky obsahující paracetamol. Ten je totiž stejně jako alkohol odbouráván přes játra, jejich zátěž se tak výrazně zvyšuje a to může skončit i fatálně. Pokud to zvládnete, jděte se projít na čerstvý vzduch, abyste okysličili krev, a hodně odpočívejte. Tělo teď potřebuje důkladnou regeneraci.

Jídlo je základ
Po nadměrné konzumaci alkoholu je žaludek překyselený, raději se proto vyhněte kyselým jídlům. Pokud můžete, dejte si po probuzení silný vývar nebo vydatnou snídani. Vyvarujte se ovocných přesnídávek, džusů a kávy. „Přebytečná kyselina může přecházet ze žaludku do jícnu a způsobovat tak pálení žáhy. Těchto nepříjemných pocitů se můžete zbavit šumivými tabletami, které obsahují látku neutralizující žaludeční kyseliny,“ radí Ivana Lánová.

To nejdůležitější na závěr: prevence
Nejlepším lékem na kocovinu je ale prevence. Před velkou oslavou i během ní dostatečně jezte a popíjejte nealko. Základem je totiž žaludek obalit tukem a nepít na lačno, protože alkohol se tak bude vstřebávat méně.Nepodléhejte mýtům, dejte na rady odborníků
Mýtus č. 1: Vezmu si preventivně před spaním prášek proti bolesti.
Nejen, že je opravdu malá pravděpodobnost úspěchu, ale zároveň tím i ohrožujete játra. PharmDr. Ivana Lánová vysvětluje: „Užívání léků proti bolesti obsahujících paracetamol společně s alkoholem může způsobit poškození jater. Těchto léků se zcela vyvarujte. V případě, že se spříznaky kocoviny již potýkáte a bolí vás hlava, volte na bolest jiný lék.“

Mýtus č. 2: Kocovinu zaspím.
Poslední věc, kterou chce člověk ráno po probuzení s kocovinou udělat, je vyskočit z postele a hýbat se. Je to ale to nejlepší, co můžete udělat. „Rychlost odbourávání alkoholu může být u každého jiná. Je závislá na množství enzymu alkoholdehydrogenázy. Malé množství nezměněného alkoholu se vylučuje plícemi, tedy dechem, a ledvinami, tedy močí. Většina alkoholu se musí odbourat v játrech. Koncentrace alkoholu v krvi klesá přibližně o 0,1-0,2 promile za hodinu. Procházka na čerstvém vzduchu vám může udělat dobře,“ radí Ivana Lánová.

Mýtus č. 3: Kocovina se musí přepít!
Tohle už každý slyšel alespoň jedenkrát v životě. I když vám může připadat, že ranní „vyprošťovák“ opravdu pomáhá, protože utlumí příznaky kocoviny, ve skutečnosti škodí, protože ještě více vyčerpává organismus, a vy pouze oddalujete své trápení. „Pravdou je, že více alkoholu dále zatěžuje játra, dehydratuje vaše tělo a kocovina vás stejně dožene.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.