Cestování a lyžování ve Švýcarsku pro turisty z České republiky

V pátek 4. 12. 2020 padla ve Švýcarsku pro nás dvě důležitá rozhodnutí: S platností od 14. 12. 2020 nebude Česká republika na seznamu rizikových zemí a turisté z ČR nebudou podléhat žádným restrikcím, tedy ani 10denní karanténě ani testu po příjezdu do Švýcarska. Podle nyní platných opatření v ČR bude při návratu vyžadována karanténa případně test do 5 dnů od návratu do ČR.

Pozor na možný mylný výklad: Pokud někdo přijede před datem 14. 12. 202, bude v karanténě jen do tohoto data. Toto neplatí! Karanténu je třeba absolvovat vždy celou, proto si datum příjezdu pohlídejte. Negativní test vám karanténu též nezkrátí. Do karantény se každý hlásí sám do 48 hodin od příjezdu na kantonální hygienické stanici.

Lyžařské areály ve Švýcarsku jsou již v provozu a budou i po dobu vánočních svátků. Situace se ale i ve Švýcarsku stále mění. Aktuálně platí, že lyžařská střediska musí 22. 12. 2020 požádat kanton o povolení k provozu pro vánoční svátky. Kantony rozhodnou podle aktuální epidemiologické situace (počtu volných míst v nemocnicích, úspěšnosti trasování, vývojových trendů atd.). Rozhodovací pravomoci kantonů jsou vysoké, vždy je tedy dobré najít si informaci o vybraném kantonu. Naší speciální stránku na MojeSvycarsko.com průběžně aktualizujeme. Zde můžete sledovat i vývoj čísel určujících rizikové země – jedná se o počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za posl. 14 dnů a porovnává se číslo dané země se stejným údajem Švýcarska + 60. Vývoj obou čísel najdete rovněž na našich stránkách. Švýcaři obvykle publikují nový seznam rizikových zemí po 14 dnech, to by tedy mohlo připadnout na 28.12.

Tranzit přes Německo i Rakousko je do Švýcarska i nadále možný – musí ovšem proběhnout do 24 hodin.

Restaurace i stravování na sjezdovkách by mělo fungovat, i když i tady mohou být zavedena spec. opatření, viz Graubünden aktuálně níže. V restauracích je třeba sedět u stolů, max. 4 osoby z max. 2 domácností u jednoho stolu, minimálně jedna osoba od stolu na sebe musí nechat kontaktní údaje a do restaurace vás pustí pouze v případě volného stolu – toto je povinné v celé zemi. Nyní (tedy od 4. 12. 2020 od 23:00 do 18. 12. 2020 do 00:00) jsou zavřené restaurace v kantonu Graubünden. Lyžařská střediska zůstávají v provozu, stravování v hotelových restauracích funguje. K ubytování je tedy třeba vybrat si hotel s vlastní restaurací nebo prázdninový dům či apartmán.

Od 12. 12. 2020 do 20. 1. 2020 budou mít patrně restaurace, obchody a provozovatelé volnočasových aktivit otevřené své provozovny pouze do 19:00. Diskotéky a kluby zůstanou i nadále uzavřené. Pro soukromé oslavy bude povoleno shromáždění max. 5 osob, výjimkou budou Vánoce 24. – 26. 12. 2020 a 31. 12. 2020, kdy se bude moci sejít max. 10 osob z max. 2 domácností. Toto opatření se připravuje a mělo by být vyhlášeno tento pátek 11.12.

S výjimkou jediného malého střediska (Fideriser Heuberge, Graubünden) se počítá s provozem ve všech lyžařských střediscích Švýcarska. Aktuální přehled o střediscích (celkem 232), otevřených sjezdovkách a stavu sněhové pokrývky najdete na tomto odkazu. 70 středisek má tuto platformu přímo spojenou s prodejem skipasů on-line.

Platná opatření ve švýcarských dopravních prostředcích jsou masky, vztahuje se i na lanovky, jejichž kapacita může být využita max. ze 2/3, odstupy. Kapacita lyžařských středisek nijak omezena není. Při pobytu v přírodě, včetně lyžování, nejsou masky požadovány. Opatření platná v obchodech najdete na tomto odkazu: https://asmas.ch/aktuell/schutzkonzept-restart/, popřípadě také https://www.bag.admin.ch/bag/de/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/massnahmen-des-bundes.html.

Následující resorty nabízejí pro vybrané produkty „Pandemieversicherung“ nebo náhradu (seznam není úplný a průběžně se mění):

  • Online booking gondola Andermatt (Transport)
  • Ski-Drive v Grüsch (F and B)
  • Topcard (Ticketing: Arosa-Lenzerheide, Laax, Davos Klosters)
  • Adelboden Lenk (Ticketing)
  • SkiArena Andermatt-Disentis-Sedrun (Ticketing)
  • 4-Vallées (Ticketing)
  • Saas-Fee (Ticketing)
  • Skipass Surselva (Ticketing: Obersaxen-Mundaun, Brigels)
  • Graubünden Card (Ticketing)

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *