Zažijte kouzlo Vánoc: Louskáček – Vánoční příběh v podání Baletu Národního divadla naživo na ČT art

Pohádky k Vánocům patří stejně jako umění a vzájemné sdílení prožitků. Balet Národního divadla a Česká televize proto připravily neobyčejný dárek: 21. prosince ve 20:00 hodin na programu ČT art bude odvysílán přímý přenos baletu Louskáček – Vánoční příběh. Tanečníci sice „naživo“ vystoupí před prázdným hledištěm Národního divadla, ale s vědomím, že krása a poselství tohoto Čajkovského baletu překročí hranice jeviště a umožní divákům zažít opravdové vánoční kouzlo…

Balet ND bude tento přímý přenos paralelně streamovat na svém oficiálním YouTube kanále. Záznam události pak bude možné zhlédnout také v iVysílání České televize a na oficiálním Youtube kanále Baletu ND až do 27. 12. 2020.

„Jsme velmi rádi, že pinášíme tento virtuální dárek divákm, kteí tak bhem vánoního asu mohou s námi zažít toto magické dobrodružství. I když je nám samozejm líto, že naši umlci (taneníci, hudebníci) nemohou své umní sdílet s diváky bhem živých vystoupení. Vše dobré a šastný nový rok 2021,“ říká umělecký ředitel Baletu Národního divadla Filip Barankiewicz.

„Krásná hudba a magický píbh dojímá už bezmála sto ticet let a pro mnoho rodin je návštva Louskáka ve vyprodaném Národním divadle každý rok okolo Vánoc vytouženým snem. Proto m moc tší, že letos jim ho pomůžeme splnit alespo takto, zprostedkovan, naživo. Vánoce na T art jsou nabité kvalitním umním, ale Louskáek z naší první baletní scény bude patit urit k vrcholm jeho svátení nabídky,“ říká výkonný ředitel kulturní stanice Č̌eské televize Tomáš Motl.

Louskáček – Vánoční příběh v choreografii Youriho Vàmose již šestnáct let neodmyslitelně patří k vánoční divadelní tradici Národního divadla.

Do srdcí diváků se zapsal nejen pohádkovou atmosférou, ale i důrazem na hluboké lidské příběhy, v nichž dobro vítězí nad zlem. Vždyť kdo by nechtěl aspoň jednou zažít, že sen se stane skutečností a splní se i to nejtajnější přání?

Verze maďarského choreografa Youriho Vàmose spojuje originální libreto baletu vycházející
z Louskáčka a myšího krále E. T. A. Hoffmanna s povídkou Vánoční koleda Charlese Dickense. Tato kombinace dovoluje hodnověrně vyprávět rámcový děj o napraveném lakomci a podivínovi Scroogeovi a umožňuje tanečně ztvárnit základní dějové prvky původního Čajkovského baletu. Nechme se tedy odvést Vílou Vánoc do snového světa pohádek a dětí, v němž se Louskáček může stát Klářiným vysněným princem.

Společný dárek Baletu Národního divadla a České televize je navíc symbolickým vyjádřením toho, že dávat radost je smysluplné a důležité ve šťastných i těžkých dobách.

Louskáček – Váčnoční příběh
Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
Libreto: Youri Vàmos podle Ch. Dickense a E. T. A. Hoffmanna
Choreografie: Youri Vàmos
Scéna a kostýmy: Michael Scott
Světla: Klaus Gärditz
Dirigent: Václav Zahradník
Tančí: Balet Národního divadla
Hraje: Orchestr Národního divadla

Zdroj a foto: www.narodni-divadlo.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.