Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Chystáte se prodat nemovitost? Pozor ať vám právní vady nesníží její cenu

Pokud máte v plánu prodat nemovitost,a nejste si jistí všemi detaily o ní, je dobré si nejdříve zjistit několik věcí.  O skrytých právních vadách nemají majitelé bytů a domů často ani ponětí. I u vaší nemovitosti vás mohou zaskočit nečekaná překvapení. Věcná břemena, exekuce, chybějící pozemky nebo kolaudace. Takové nenadálé informace můžete čekat při návštěvě katastru nemovitostí. 

Pokud se k podpisu smlouvy chystáte, vždy si jako prodávající ověřte s dostatečným předstihem možné vady u vaší nemovitosti. „Největším problémem je, když vady objeví až kupující. Zpravidla se tak stává těsně před podpisem nebo po podpisu smlouvy, při kontrole v katastru nemovitostí. Na odstraňování vad už potom nezbývá dost času. Scénáře jsou v těchto případech spíše černé. Zájemce může odstoupit od smlouvy, žádat po vás slevu nebo smluvní sankce,“ varuje Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Proto je velmi důležité objevit skryté vady včas. K tomu vám postačí virtuální návštěva katastru. Svou nemovitost najdete, když zadáte obec, katastrální území a číslo popisné. U bytů ještě číslo bytové jednotky. Během pár minut zjistíte, jestli u nemovitosti nevázne věcné břemeno, předkupní právo, exekuce, zástavní právo a tak dále.

Nezapomeňte si ověřit, jestli je váš byt opravdu zkolaudován jako bytová jednotka. Možná vás překvapí, že bydlíte už roky ne v bytě, ale v ateliéru nebo studiu. Prodejní cena je potom nižší než u bytů.

Vyplatí se i pohled do katastrální mapy. Hlavně u rodinných domů zkontrolujte, jestli vše odpovídá realitě. Stává se celkem běžně, že plot vůbec nekopíruje hranice pozemku. Zahrada může přesahovat na pozemek souseda. Naopak vaše stavby někdy mohou stát na cizím pozemku, který bude třeba přikoupit. Jindy zase neodpovídá půdorys budovy. Většinou se tak děje, když v mapě nejsou zaznamenány rekonstrukce a přístavby.

Posledním důležitým bodem je přístupová cesta. Vede přes obecní pozemky a komunikace? Pokud ne, bude potřeba zřídit služebnost, která zajistí přístup přes cizí pozemek. „Všechny tyto náležitosti a kontroly je možné přeskočit, pokud se rozhodnete zprostředkovat svůj prodej přes realitní kancelář. Ta má odborníky, kteří všechny vady odhalí a pomohou vám je včas vyřešit,“ dodává Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Podle nového zákona o realitním zprostředkování, který platí od letošního března, už by se nemělo stát, že na právní vady přijde až kupující. Výpis z katastru totiž musí dostat prodávající od realitní kanceláře ještě před podpisem smlouvy o zprostředkování.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *