Jaký byl rok 2020 na trhu práce? Nastalo menší zemětřesení, než se čekalo. Panovala však velká nejistota

Personalisté mají za sebou rok, jaký nezažili. Koronavirus zatřásl ekonomikou, se stabilitou některých firem a také s trhem práce. Prošel tento obor zemětřesením, nebo jen lehkým otřesem?

„Mnozí kvůli koronaviru očekávali zemětřesení, plošně se ale nakonec nekonalo. Nejlepším důkazem je, že došlo jen k mírnému nárůstu nezaměstnanosti,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti Quanta. Jedním z důvodů malého zvýšení nezaměstnanost je skutečnost, že se nyní do Česka dostane mnohem méně pracovníků z ciziny. Bez nich by se přitom české firmy před nástupem koronaviru neobešly.

Chybějící zahraniční pracovníky nahradili lidé z oborů, kterým covid vystavit stopku, díru po cizincích však úplně nezacelili. A proto je paradoxně v některých oborech větší nedostatek pracovních sil než před příchodem pandemie. „Zemětřesení na trhu práce se nekonalo, končící rok však byl a do jisté míry stále je rokem obrovské nejistoty. Ta i nadále přetrvává a výrazně komplikuje plánování ve všech oblastech, personalistiku nevyjímaje,“ uvádí Tomáš Surka.

Velké zemětřesení však zažily cestovní ruch a gastronomie. Pracovníci z těchto oborů se dostali do velkých potíží. Rovněž celá řada kancelářských firem škrtala, kde se dalo. „Vidíme mnoho odchodů na pozicích back office, které patrně budou pokračovat i v příštím roce. Firmy jsou opatrné, nevědí, jak se situace bude dál vyvíjet,“ míní Tomáš Surka. Tito pracovníci zajišťující administrativní podporu v kancelářích však rychle našli uplatnění v oborech, kterým naopak koronavirus přihrál nové zákazníky. Jedná se o logistiku a svět internetových obchodů.

Ještě jinak ovlivnil koronavirus personalistiku ve výrobě, kde v Česku hraje prim automobilový průmysl. První vlna epidemie tehdy firmy na týdny zcela zastavila a přinesla strmý pád odbytu. Ale ve druhém kvartálu naopak začaly automobilky a jejich dodavatelé ve velkém zaměstnance nabírat. „Od září máme zvýšenou poptávku napříč výrobními firmami a zájem o nové lidi i nadále pokračuje. Velké množství výrobních společností už nyní poptává pracovníky na první i druhý kvartál roku 2021,“ popisuje dění na trhu práce Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti Quanta.

Samostatnou kapitolou a jedním ze symbolů epidemie se stal hromadný přesun pracovníků do režimu home office. Některé firmy nechaly zaměstnance doma prakticky celý rok, mnohé v tom budou pokračovat i v následujícím roce. „Mluví se o tom, že v některých firmách se bude jednat o změnu trvalou i o tom, že se bude zmenšovat plocha kanceláří. Jiné společnosti ale přicházejí na úskalí práce z domova, která například přináší zhoršenou komunikaci ve firmách. Pro mnohé zaměstnance kromě toho představuje společná práce v kanceláři daleko kreativnější prostředí než home office,“ říká Tomáš Surka.

Covid přímo ovlivnil i práci personalistů. Namísto osobních setkávání se zájemci o práci přišly na řadu online schůzky a pracovní pohovory na dálku. Ty sice šetří čas, ale především u vyšších a odbornějších pozic je vhodnější osobní setkání. Přímý kontakt s klientem napoví personalistům lépe než telefonát nebo rozhovor po internetu.

Nový rok 2021 se ponese ve znamení pokračující nejistoty. „Naši klienti jsou však spíše optimističtí a plánují nábory nových pracovníků, někteří dokonce velmi rozsáhlé,“ uzavírá Tomáš Surka ze společnosti Quanta.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *