Poznejte skutečný příběh první české spisovatelky Boženy Němcové v dramatu Božena

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Je rok 1837. Svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct. Rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší Josef Němec. Premiéru čtyřdílného dramatu o první české spisovatelce uvidíte na ČT1. 

Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… „My jsme se na ni nechtěli primárně dívat jako na slavnou spisovatelku, jako na povinnou četbu, jako na nějakou postavu z mramoru. Ale spíš nás zajímala dívka, později žena, která má nějaké velké vnitřní světlo a obrovskou touhu jít tam, kam jí to táhne, navzdory překážkám, navzdory době i lidem okolo sebe,“ říká kreativní producent Michal Reitler.

„Barboru poznají diváci z úhlu, který není úplně vše bořící, ale je rozhodně překvapivý. Byla to ve své době mnoho emocí vzbuzující postava a to se nezměnilo. Stejně jako každá silná osobnost budila i ona protichůdné emoce. My se jich nebojíme,“ popisuje minisérii představitelka Němcové, herečka Aňa Geislerová.

Hrají: A. Kameníková, J. Hájek, V. Javorský, L. Žáčková, J. Plouhar, D. Barešová, Z. Piškula, V. Freimanová, O. Hes, L. Jelínková, D. Černá, V. Vondráček a další. Scénář H. Wlodarczyková a M. Komárková. Kamera R. Řeřicha. Režie L. Wimmerová

Zdroj a foto: Česká televize

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.