Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

V Česku přibývá obézních dětí, pomoct jim chce projekt Děti na startu

„Podle údajů Světové zdravotnické organizace má více než 27 % dětí v České republice nadváhu a téměř 10 % dětí je obézních. Dětská obezita je i u nás velký problém, který si překvapivě často neuvědomují ani sami rodiče,“ varuje Jana Boučková, autorka projektu Děti na startu, který bojuje proti dětské obezitě tím, že je učí správně se hýbat i zdravě se stravovat.

„Projekt Děti na startu vznikl před osmi lety, kdy jsme si začali všímat narůstajícího počtu dětí s obezitou, dětí, které nesportují, a třeba se i zbytečně omlouvají z tělesné výchovy. Také jsme zjistili, že děti si často myslí, že sport je jen pro vyvolené, ale to samozřejmě vůbec není pravda,“ popisuje začátky vzniku celorepublikového projektu Děti na startu jeho autorka Jana Boučková z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, která je nejen cvičitelkou a trenérkou, ale také mistryní světa a Evropy ve fitness stepu.

Neškatulkujeme!
Pilotní projekt Děti na startu byl zahájen ve školním roce 2012/2013 v Železném Brodě a následně v Semilech. V současné době je do projektu Děti na startu zapojeno 10 000 dětí a 254 středisek, která jsou zastoupena ve všech krajích České republiky. Pohybová průprava probíhá jednou týdně během školního roku, a to ve školách, družinách, kroužcích, mateřských školách, sportovních klubech i fitness centrech, vždy pod vedením odborně vyškolených pedagogů, trenérů a instruktorů. Ti všichni se snaží rozvíjet u dětí základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu. Ale pouze zábavnou formou, bez soutěžení a porovnávání výkonů.

„Projekt Děti na startu neškatulkuje. Je určen všem dětem od 4 do 9 let bez rozdílu, proto si sportování můžou vyzkoušet opravdu všechny děti – tedy ty více i méně pohybově nadané, štíhlé, s nadváhou, z měst i vesnic, z různých sociálních i ekonomických vrstev. V projektu cílíme na základy míčových her, atletiky, motoriky a gymnastiky. Jsou to skutečně základy, rozhodně žádná specializace, jde nám o to, aby cvičení děti bavilo, aby se na něj těšily. Děti a jejich výkony nijak neporovnáváme, nesoutěžíme,“ připomíná základní pravidla projektu Jitka Literová, hlavní manažerka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

A co dál? Sportmánie!
Děti na startu představují také začátek, kdy se děti seznamují s různými sporty, zkoušejí, co je baví, aby si pak mohly vybrat. „Pokud si dítě nevybere žádnou sportovní aktivitu, nechce se na nic specializovat, nabídneme mu Sportmánii, která navazuje na Děti na startu a je určena dětem od 10 do 15 let. Projekt běží už druhým rokem a trošku nás k němu přivedl i fakt, že naše děti (v Dětech na startu), když povyrostly, od nás nechtěly odejít, protože je cvičení bavilo. Tak jsme přemýšleli, kam je posunout dál. Program v rámci Sportmánie vytváříme ve spolupráci s nimi a využíváme přitom aktivity, které jsou vhodné a zajímavé pro tuto věkovou kategorii. Zaměřujeme se třeba na badmington, canicrossing, což je běh s pejskem, geocaching, kdy chodíme i na turistické výlety, jezdíme na koloběžkách… A třeba konkrétně u nás v Železném Brodě chodíme i do jízdárny,“ říká Jana Boučková, kterou prý velmi těší, jaký je mezi dětmi tohoto věku o Sportmánii zájem.

Jak se dělá zdravá svačina?
V rámci deseti zásad typických pro projekt Děti na startu, díky nimž si děti vytvářejí vztah ke zdravému životnímu stylu i lásku k pohybu na celý život, je i zásada správného stravování. „Učit děti správně jíst a pít, není v dnešní době vůbec jednoduché. Reklamy na ně útočí ze všech stran a je těžké vysvětlit jim, proč je lepší dát přednost jogurtu s ovocem než tomu s bonbóny a hračkou… Proto je důležité dětem hravě a jednoduše vysvětlovat, proč jsou zdravé potraviny pro tělo tolik potřebné a v čem jim pomáhají,“ říká Jana Boučková.

Určitě je dobře, když se děti naučí trošku přemýšlet nad tím, co jedí a pijí. V rámci edukačních materiálů dostanou i návod, jak si mohou zdravé svačiny připravit samy a jak se mohou podílet spolu s rodiči na přípravě obědů. „A také s dětmi společně vaříme – to už se nám podařilo v několika mateřských školách, kdy si pak děti zdravou svačinu odnesly domů a následně vysvětlovaly rodičům, jak se připravuje,“ upozorňuje Jana Boučková z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Jak se zapojit do projektu Děti na startu:
Workshop Děti na startu: 23. – 24. 1. 2021, Praha-Klánovice, cena: 2 690 Kč
Inspirativní workshop Hry v tělocvičně: 17. 2. 2021, Praha-Klánovice, cena: 1 000 Kč
Inspirativní workshop Hry v přírodě: 16. – 17. 4. 2021, Tanvald-Český Šumburk, cena: 1 890 Kč
Inspirativní workshop Zásobník cviků: 27. 8. 2021, Praha, cena: 1 490 Kč
Inspirativní školení: 28. – 29. 8. 2021, Praha-Petřiny, cena: 1 490 Kč

Děti na startu je úspěšný celorepublikový projekt všeobecné pohybové přípravy, do něhož se za 8 let jeho trvání zapojilo 254 středisek ve všech krajích a přes 10 000 dětí ve věku od 4 do 9 let. Projekt je zaměřený na rozvoj základní pohybové motoriky, koordinace, obratnosti, rychlosti a síly. Kurzy probíhají pod vedením odborně vyškolených trenérů a instruktorů ve školách, družinách a kroužcích jako součást vyučování nebo po vyučování v mateřských školkách v rámci pohybových aktivit v tělocvičnách, sportovních halách, sokolovnách, sportovních klubech, oddílech či ve fitness centrech.

Zdroj a foto: www.detinastartu.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *