Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Valašsko láká nedotčenou přírodou, skvělými frgály i slivovicí z durancie!

Podmanivě krásná a čistá příroda, respekt k tradicím i skvělá gastronomie – to jsou jen některá ze známých lákadel, která každoročně přivádějí na Valašsko mnoho nadšených návštěvníků. Mezi nejoblíbenější místa patří Velké Karlovice.

„Lidé k nám přijíždějí v prvé řadě za čistou a neporušenou přírodou Beskyd, která nezklame v žádném ročním období. Například sníh u nás vydrží často až do Velikonoc, což představuje ideální podmínky pro sportovce i rodiny s dětmi. Pro běžkaře bývá podle sněhových podmínek přímo v obci upravováno 50 kilometrů značených běžkařských stop, přičemž nenáročné terény jsou ideální i pro začátečníky. Zdatnější sportovci si mohou užívat stopy na okolních hřebenech s krásnými výhledy,“ upozorňuje Martina Žáčková z Resortu Valachy a připomíná i unikátní službu, která tu už třetím rokem úspěšně funguje. „Našim hostům na hotelech Lanterna i Horal půjčujeme zdarma běžky (špičkové finské značky Yoko), aby s sebou nemuseli vozit lyže, a přitom si pobyt v přírodě maximálně užili.“ A nadšené jsou ve Velkých Karlovicích i všechny děti – není divu, okolní pozvolné kopce jsou jako stvořené k nekonečnému sáňkování a bobování…

Kapličky i rozhledny
A když sníh roztaje? Tak to je jasný signál, že jaro je konečně tady, a s ním i další možností pro krásné výlety po okolní malebné valašské krajině.

„Na své si u nás přijdou všichni milovníci tradic a historie. Velké Karlovice jsou plné starých dřevěných staveb, zvoniček, kapliček… Upozornila bych například na kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754, který byl vystavěn bez jediného kousku kovu, a přitom jde o skutečně monumentální barokní stavbu. Velmi zajímavé je také Karlovské muzeum se stálou expozicí o životě Valachů,“ upozorňuje Martina Žáčková z Resortu Valachy.

Vydat se můžete i k několika místním rozhlednám. Z údolí Léskové dojdete po zelené trase k rozhledně Miloňová, oblíbená je i rozhledna Sůkenická u hraničního přechodu Bumbálka, odkud lze spatřit i Tatry. Oblíbeným cílem turistů je i rozhledna Ztracenec. „Doporučila bych i návštěvu Fotostezky Valachy, která vás zavede na nejzajímavější místa v okolí Velkých Karlovic. Objevíte tak fotogenická zákoutí a dominanty Beskyd, ale i 12 zastavení s tipy a radami, jak během výletu co nejlépe zvěčnit krásy přírody,“ vzkazuje Martina Žáčková a připomíná i možnost vyzkoušet si při procházkách a výletech hole na nordic walking, které zde hostům v hotelech Resortu Valachy ochotně a zdarma půjčují.

Frgál – nejsladší dědictví
Po frgálech – typických valašských koláčích, které se plní nejrůznějšími náplněmi od hrušek až po řepu – byla vždy ze strany hostů velká poptávka. Proto se v Resortu Valachy, který sdružuje čtyři hotely, před osmi lety rozhodli začít s jejich výrobou a zaměstnali pekařku pouze pro tuto práci. Zájem byl tak velký, že je následně kromě zásobování hotelových restaurací začali prodávat i veřejnosti. Dnes si můžete výtečné frgály koupit třeba cestou na výlet v Bistru Razula – anebo se je rovnou naučit péct!

„Kurzy pečení frgálů pod vedením Pavly Stoklasové probíhají už 4. rokem v hotelu Galik. Jsou velmi oblíbené a někteří lidé na ně přijíždějí i z velké dálky. Během necelých tří hodin se dozví o frgálu vše důležité a zajímavé a naučí se ho péct. Domů si pak odnesou i vlastnoručně vyrobený frgál, receptář a certifikát o přijetí do valašského cechu pekařského,“ popisuje originální volnočasovou aktivitu Martina Žáčková z Resortu Valachy.

Voňavé tekuté švestky
Dalším tradičním produktem Valašska je místní slivovice. Jednu speciální si v Resortu Valachy také už sedm let sami vyrábějí. „VALACHY slivovice vzniká z typické valašské odrůdy durancie – ze švestek, které zrají v sadech Těchlov ve Vizovicích. Pálení probíhá v palírně Rudolf Jelínek pod dohledem číšníků a someliérů Resortu Valachy, kteří určují zásadní momenty pálení – např. odstavení kotlů nebo závěrečné ředění,“ popisuje proces vzniku destilátu Martina Žáčková z Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Výsledný destilát má 48–48,5 % objemu alkoholu, čímž se daří maximálně uchovat přítomnost švestek ve vůni a chuti a co nejvěrněji zachytit vlastnosti domácího produktu. VALACHY slivovici můžete nejen ochutnat v hotelových restauracích, ale také si ji odvézt domů jako suvenýr.

Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích se stal synonymem pro dokonalou relaxaci uprostřed krásné beskydské přírody. Nabízí relaxační centrum s bazénem, saunovým světem, saunovými rituály i exotickými masážemi. Velkým lákadlem pro všechny gurmány je i zážitková restaurace Vyhlídka, kde kuchařský tým připravuje každé dva měsíce jiné šestichodové menu snoubené s víny a plné neotřelých variací ze sezónně dostupných surovin. Spa hotel Lanterna také pořádá pravidelné sportovní a kulturní akce, často za účasti známých osobností.

Zdroj a foto:  www.lanterna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *