Mladý filmař Adam Martinec si z filmových cen Český lev odnesl dvě ceny!

Sošku Českého lva v kategorii Krátký film i Cenu Magnesia za nejlepší studentský film udílenou v rámci Českého lva senzačně získal Adam Martinec se svým hraným snímkem Anatomie českého odpoledne. Dosáhl tím hattrick ocenění, před měsícem zvítězil také v kategorii krátkých filmů v Cenách české filmové kritiky.

Nejvíce porotu v kategoriích Český lev za Krátký film a Cena Magnesia za nejlepší studentský film zaujal snímek Anatomie českého odpoledne Adama Martince. „Z vítězství v obou kategoriích mám obrovskou radost. Je to odměna pro celý štáb a všechny, kteří se na tvorbě snímku podíleli. Právě kvůli jeho tématu bylo pro nás důležité film natočit a jsem rád, že jej ocenili i akademici,“ říká mladý režisér.

Společně se soškou Cena Magnesia získává také finanční odměnu 100 000 Kč, již využije k tvorbě absolventského filmu v rámci magisterského studia. „Snímek se bude odehrávat během jednoho dne na rodinné zabijačce v kraji, odkud pocházím,“ poodhaluje Adam Martinec námět.

Adama Martince k námětu svého filmu Anatomie českého odpoledne inspirovala reálná událost. „Scénář jsem začal psát po srpnové tragické události na Jezeře Lhota v roce 2018, kde se utopily dvě děti. Volně jsem se skutečností pracoval ve snaze zachovat fenomén, který mě fascinoval,“ říká autor.

Vítězný snímek je nyní možné zhlédnout na platformě dafilms.cz. Diváci se také můžou těšit na promítání v kinech, jakmile se bude moci znovu promítat. Bude součástí pásma Vítejte v Česku, kde kromě Anatomie českého odpoledne uvidí krátké snímky Hranice Damiána Vondráška a Protihráč Ondřeje Erbana.

Kromě dvou ocenění z Českého lva film vyhrál dříve kategorii krátkého filmu Cen české filmové kritiky. „Chtěl bych točit filmy a doufám, že každé ocenění mi pomůže přesvědčit instituce, jež o financování rozhodují, aby podpořili mé další projekty,“ dodává Adam Martinec.

Cenu Magnesia za nejlepší studentský snímek udílí společnost Mattoni 1873 ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA) a Státním fondem kinematografie. O cenu se ucházely studentské snímky se stopáží do 40 minut. Odborná porota z nich vybrala finálovou pětici tvořily hrané filmy Anatomie českého odpoledne Adama Martince, Hranice Damiána Vondráška a Musí to být bolestivý Davida Semlera, animovaný Jsme si o smrt blíž Báry Anny Stejskalové a dokumentární Pripyat Piano Elišky Cílkové.

V odborné porotě zasedli členové ČFTA a zástupce Mattoni 1873 Martin Karas za značku Magnesia. Kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film podporuje společnost Mattoni 1873 se svou značkou přírodní minerální vody Magnesia již po jedenácté. V minulých letech ji např. získali velmi úspěšní filmaři Ondřej Hudeček, Michal Blaško nebo Darja Kaščejeva.

„Jsme hrdí, že již po jedenácté může Magnesia ve spolupráci s ČFTA a Státním fondem kinematografie – Czech Film Center ocenit mladé tvůrce v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film v rámci Českého lva. Vítězové z minulých ročníků, jako například Darja Kaščejeva, Ondřej Hudeček nebo Michal Blaško sklidili se svou tvorbou úspěchy na českém i mezinárodním poli. Těší nás, že i v této nelehké době své snímky přihlásilo velké množství studentů, a že můžeme podporovat mladé talenty v jejich další tvorbě. Adamu Martincovi po skvělém úspěchu v České republice přejeme, aby vynikl i v širším evropském a světovém měřítku“ uvedl Martin Karas, senior brand manager Magnesia.

Hlavním cílem kategorie Ceny Magnesia za nejlepší studentský film je objevování výrazných talentů domácí kinematografie, zviditelnění studentského filmu a finanční podpora těch nejlepších.

Anatomie českého odpoledne
režie: Adam Martinec
žánr: hraný  
délka: 22 minut 
producent: FAMU – Matěj Paclík 

Teploty stoupají a davy lidí se každý den, jako zvířata u pouštní louže, tlačí kolem břehů koupališť. Vyřvávající letní hity umlčí hlášení o dvou pohřešovaných chlapcích. Můžeme být svědky tragédie, nebo ulehnout do stínu s pocitem, že se nás to netýká. 

Zdroj a foto: Magnesia, Mattoni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.