Queenie: 15 let české královny

Hudební skupinu Queenie založil před 15 lety Michael Kluch, který interpretuje Freddieho Mercuryho. Za svou existenci zažili Queenie mnoho úspěchů. Mezi ně patří například vystoupení na oficiální oslavě narozenin britské královny Alžběty II. či nominace Michaela Klucha na Thálii za titulní roli v muzikálu Freddie, na jehož vzniku se Queenie podíleli a posléze v něm účinkovali. Patnácté výročí však zastihlo kapelu v nelehké době, proto neplánuje žádnou oficiální oslavu v podobě výročního koncertu. Fanoušci přesto o Queenie nepřijdou – kapela momentálně připravuje letní open air tour ve vlastní produkci.

Hudební skupina Queenie, jež svojí tvorbou vzdává hold britské legendě Queen, vznikla v roce 2006. Od té doby se ve své kariéře značně posunula, ovšem s kapelou, kterou Queenie byli ve svých počátcích, má dodnes něco společného. Tehdejší i současné Queenie charakterizuje vášeň a zaujetí pro hudbu Queen, kterou chtějí v rámci svých koncertních show předat dalším generacím. Za 15 let existence si Queenie na své konto připsali řadu tuzemských i zahraničních úspěchů.

Z Ládví na světová stage
Historicky první koncert Queenie se odehrál v roce 2006, kdy kapela vystupovala pro vyšší odbornou školu v pražském Kulturním domě Ládví. O pouhé dva roky později se Queenie stali headlinerem Freddie Mercury Memorial Day, jednoho z největších světových srazů fanoušků Queen ve švýcarském Montreux, kam je osobně pozval Peter Freestone, komorník Freddieho Mercuryho a spolupořadatel akce. Od té doby pravidelně koncertují v zahraničí, zejména ve Skandinávii, kde pořádají tour dvakrát ročně. Vedle většiny evropských států vystoupili například také v Rusku, Turecku, Vietnamu, Kostarice a na Maledivách. Kromě toho dostali Queenie jako první česká kapela možnost uspořádat světovou tour ve velkých koncertních halách, která má odstartovat v roce 2023 v Jižní Koreji.

Přes úspěchy v zahraničí nezapomíná kapela ani na své české fanoušky, pro které připravuje velkolepou show v O2 areně s názvem Queen Relived. Ta se původně měla uskutečnit v loňském roce, s ohledem na panující situaci však byla přeložena na podzim 2021.

„Přesně si pamatuji na den, kdy jsme se poprvé dali dohromady. Tehdy jsem netušil, kam až to společně dotáhneme. A stejně jako jsem tenkrát nevěděl, co je před námi, není mi to známo ani teď. Poslední koncert jsme odehráli 19. září 2020, což je nyní téměř půlroční prodleva. Takový rozestup mezi koncerty nepamatuji ani na samotném začátku,“ podotýká zakladatel a frontman Queenie Michael Kluch.

The show must go on
Navzdory nelehké situaci, v níž se ocitlo celé odvětví kultury, kapela nezahálí a pracuje hned na několika projektech. „Aktuálně toho děláme mnoho, i když je to spíše práce ‚behind stage‘ a navenek není moc vidět. Zaměřujeme se na produkční záležitosti a přemýšlíme, jak budou naše koncerty vypadat v následujících letech,“ popisuje nynější činnost kapely Michael Kluch.

Místo oslav letní tour
Letošní patnácté výročí kapely je tak poněkud neveselé. Proto ani neplánuje žádné speciální oslavy. Čeho se ale tuzemští fanoušci v tomto roce dočkají, je letní open air tour. Tu Queenie chystají ve vlastní produkci, což je v českém prostředí unikátní. „Nebýt pandemie, nejspíš bychom přípravu tour opět svěřili externímu promotérovi. Ale mít čas a prostor produkovat vlastní letní tour – jezdit po jednotlivých lokacích a zajišťovat vše potřebné – je jedním z mála pozitiv, která nám současná doba přinesla. Pečlivě promýšlíme každý detail, aby už samotný vstup do areálu byl pro fanoušky zážitkem. Chceme jim tak vynahradit rok, který museli strávit doma bez kultury. Určitě se mají na co těšit,“ dodává Michael Kluch.

15 nejvýznamnějších událostí v historii Queenie
2006 – historicky první koncert pro vyšší odbornou školu v Kulturním domě Ládví
2008 – Queenie jsou headlinerem na jednom z největších světových srazů fanoušků Queen – Freddie Mercury Memorial Day ve švýcarském Montreux
2010 – účast na živých semifinálových přenosech soutěže Česko Slovensko má Talent
2011 – setkání kapely se sestrou Freddieho Mercuryho Kashmirou Cooke
2012 – první české turné
2012 – vydání prvního DVD
2013 – Michael Kluch získává hlavní roli ve svém prvním angažmá v muzikálu
2014 – první koncertní tour po Skandinávii; od té doby zde Queenie koncertují pravidelně
2015 – první koncert Queenie v O2 areně, který byl zároveň afterparty navazující na koncert Queen s Adamem Lambertem
2017 – vystoupení na oficiální oslavě narozenin britské královny Alžběty II.
2018 – premiéra muzikálu Freddie v Divadle Radka Brzobohatého, který vznikl v koprodukci s kapelou Queenie; Michael Kluch byl za hlavní roli nominován na cenu Thálie
2019 – trojice koncertů v O2 areně s Leošem Marešem; honorář kapela věnovala na charitativní organizaci Mercury Phoenix Trust, za což obdržela darovací certifikát podepsaný Brianem Mayem a Rogerem Taylorem
2019 – Queenie vystupují na legendárním Montreux Jazz Festival po boku hvězd jako Elton John, Sting a další; stávají se tak první českou kapelou vůbec, která zde účinkovala
2019 – Queenie připravují svůj doposud největší projekt Queen Relived v O2 areně; koncerty byly kvůli stávající situaci již dvakrát zrušeny
2020 – představení vlastní značky by Queenie

O Queenie:
Hudební skupina Queenie vznikla v roce 2006 a svou tvorbou vzdává hold legendární britské kapele Queen. Svá vystoupení Queenie označují za koncertní divadlo, skrze něž předávají hudbu Queen dalším generacím. Koncertní show Queenie charakterizuje nejen precizní ztvárnění písní v původních tóninách a aranžích či fyzická podoba zakladatele kapely Michaela Klucha s Freddiem Mercurym, ale také technická dokonalost podpořená vlastním realizačním týmem a smysl i pro ty nejmenší detaily. To vše z Queenie dělá jednu z nejuznávanějších tribute kapel u nás i v zahraničí.

Zdroj a foto: www.queenie.cz, www.queenrelived.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.