Oslavte výročí: 160 let od narození zakladatele Ondřejovské hvězdárny Josefa Jana Friče

Dnes by se zakladatel ondřejovské hvězdárny Dr. Josef Jan Frič dožil 160 let. Jeho genius loci je na hvězdárně dodnes. Atmosféra současné vědy propojená s tehdejším nadšením a pracovitostí, vybudováním hvězdárny a úžasným činem – v roce 1928 odevzdání tohoto skvělého díla Československému státu. Jako dárek byl dnešním dnem spuštěn Instagram Astronomického ústavu AV ČR a první obrázek tak bude patřit Dr. Josefu Janu Fričovi .

Na Josefa Jana Friče zavzpomínal v roce 2002 také nedávno zesnulý profesor Jan Sokol, jehož dědečkem byl první ředitel ondřejovské hvězdárny profesor František Nušl. Svět byl tehdy malý …

“Ještě za svého působení v Hradci Králové se Nušl prostřednictvím svého kolegy ze studií Bohuslava Maška seznámil s o něco starším Josefem Fričem (1861-1945). Tak vzniklo hluboké pracovní i lidské přátelství na celý život. Také “strýčka” Friče jsem už zažil jen jako vážného, štíhlého starce s výrazným a trochu přísným obličejem, v černém širáku a černé pelerině jeho mladých let, s bílými dlouhými vlasy, jež do naší doby vůbec nepatřily. Frič byl energický a velkorysý člověk, pro něhož “národ” skutečně něco znamenal. Syn slavného revolucionáře a politického radikála vyrostl v pařížském exilu a domů si přinesl neobyčejný rozhled i podnikatelskou odvahu v nejlepším slova smyslu. Zařídil si s bratrem na Vinohradech malou továrnu na měřicí přístroje, vyráběl sacharometry pro cukrovary, barometry a časem i geodetické přístroje. Protože to dělal dobře a dovedl si vybrat vynikající spolupracovníky, podnik se také dařil, takže se Frič mohl věnovat i své zálibě – astronomii. V roce 1897 mladší bratr Jan zemřel a Frič se rozhodl, že na jeho památku vybuduje českou vědeckou hvězdárnu. Brzy vybrali poměrně odlehlé a vysoko položené místo s čistým vzduchem a začali ve třech pozorovat, měřit, fotografovat. V prkenné boudě a s jednoduchými prostředky, ale s vysokými nároky.”  

Zdroj a foto: Archiv Astronomického ústavu AV ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *