Bosá obuv jen krůček od „bosování“, které je dětem vlastní

S příchodem jara je spojeno pořizování nové obuvi dětem, které většinou přes zimu vyrostly z velikostí nošených na podzim. Pokud se v roce 2021 chcete více zaměřit na péči o zdraví, můžete začít právě výběrem kvalitních bot pro své děti – bosých bot.

Pro děti je totiž už od narození nejpřirozenější chůze naboso, kterou získávají mnoho cenných senzorických podnětů. Správný vývoj chodidel, který je spojen s řadou celoživotních zdravotních benefitů, ovlivňuje jejich dostatečná stimulace. Tu přináší právě bosá obuv – tzv. barefoot.

„Bosování“ je zdraví prospěšné
Barefoot obuv vychází z principů chůze naboso neboli „bosování“, která je to nejpřirozenější, co můžete chodidlům svých malých dětí dopřát. To, že má pozitivní vliv na lidské zdraví, potvrzuje i většina odborníků. Existují pouze výjimky, kterým se bosování nedoporučuje, a to dětem narozeným s vývojovými vadami nohou. Pediatrička Kacie Flegal, D.C., členka Mezinárodní chiropraktické pediatrické asociace, uvádí: „Jedním z nejjednodušších způsobů, jak motivovat proprioreceptivní a vestibulární systém je nechat naše děti chodit bosky co nejvíce.“1 Chodidla totiž fungují jako jedna z významných bran do centrální nervové soustavy a jsou důležitým článkem v psychomotorickém vývoji dítěte. Bosá chůze výborně stimuluje nervovou soustavu, akupunkturní body chodidla, podporuje krevní oběh a imunitní systém. „Když může být dítě naboso, jeho hmatové dráhy vnímají povrch a proprioceptory vytváří odezvu na tlak. Díky různorodému terénu vzniká lehká nerovnováha, která podněcuje nervo-svalová spojení, podporuje prostorovou orientaci, rovnováhu i koordinaci,“1 doplňuje Flegal.

Bosá chůze je dodnes běžná v rozvojových zemích a v rámci mezinárodních průzkumů bylo zjištěno, že jihoafrické děti, které vyrůstaly bez bot, mají širší a pevnější chodidla než evropské, jež vyrůstaly v obuvi.2 Africké děti prokazují rovněž menší podíl plochých nohou, v civilizované společnosti tak běžných. Plochost nohy je přitom ukazatelem celkového zdraví a síly chodidla.

Eliminujte deformity způsobené konvenční obuví
U dětí může za výskyt plochých nohou předčasné obouvání batolat a příliš časté nošení obuvi, nebo špatně zvolená obuv v době růstu nožních kostí. „Nevhodné dětské obutí může způsobit ‚šmajdání‘, které si jedinec odnese do dospělosti a v budoucnu může kvůli tomu trpět například bolestmi zad,“ vysvětluje Kamil Vedral, výhradní distributor VIVOBAREFOOT v České republice a na Slovensku. Při výběru dětské obuvi je klíčová její ohebnost, široká špička kopírující tvar chodidla a dostatečný prostor pro prsty. To vše jsou specifika barefoot bot, které tak nabízejí alternativu zdraví prospěšného „bosování“ – chůze naboso. Široká špička bosé obuvi neutlačuje prsty dítěte, ani nezpůsobuje deformity, naopak se prsty díky ní mohou svobodně a přirozeně pohybovat. Tenká a ohebná podrážka zprostředkuje chodidlu větší škálu podnětů a také nožní klenba lépe pracuje, což je pro zdraví přínosné.

Nejčastěji jsou deformitami, které způsobují úzké a neohebné tuhé boty, postiženy palce. Pokud je palec na noze neustále mírně nakloněn (a to jak do stran – úzká obuv, tak na výšku – boty na podpatku), stává se „líným“, což zhoršuje jeho schopnost přirozeného růstu a může negativně ovlivňovat celé držení těla. Z toho mohou plynout problémy celého pohybového aparátu. Úzké a tuhé boty rovněž oslabující svaly a šlachy.

Důsledkem nevhodného úzkého střihu obuvi je i vbočený palec, který vídáme už i u dětí. Jde o deformaci, při níž se palec odchýlí od své přirozené osy, protože prstům chybí v botě přirozený prostor pro správné fungování chodidla a jeho vývoj.

„Vnímání povrchu ploskou nohy je zásadní pro nastavení osy celé dolní končetiny. Volný pohyb kotníku, prostor pro prsty a zároveň vnímání podnětů ploskou nohy umožňují mozku zpracovávat informace důležité pro řízení pohybu. Povzbuzují trénink vnímání polohy i pohybu jednotlivých částí nohy a jejich synergii. Z pohledu fyzioterapeuta je to cesta k harmonii a možnostem propojení horní a dolní části těla, ke zlepšení postavení těla i například ke zdravému pohybu v kyčlích. Jednoduše řečeno, funkce tvoří orgán, takže čím blíže jsme dobré funkci nohy, tím zdravější vývoj našeho těla se děje,“ uvedla fyzioterapeutka Mgr. Alice Hamáčková.

Blíž k přírodě díky VIVOBAREFOOT
Prostřednictvím bosé obuvi značky VIVOBAREFOOT můžete dětem dopřát všechny benefity bosé chůze. Modely VIVOBAREFOOT disponují širokou špičkou, nulovým sklonem mezi špičkou a patou chodidla a ultratenkou ohebnou podrážkou, jež nenarušuje proces učení se rovnováze. Obuv má dále nulovou podporu nožní klenby. Součástí chodidla je již od narození chrupavčitý oblouk vyplněný tukovou tkání, který chodilo přirozeně chrání, a tak jsou vyklenuté stélky pro děti do 3 let zbytečné. Díky bosé obuvi nejsou prsty dítěte ani utlačovány v nepřirozeném tvaru, ani deformovány a mají dostatečnou svobodu pohybu. Maximální ochranu chodidlům zajistí patentovaná podrážka, která je ultratenká a přitom odolná proti propíchnutí. Dětem tyto boty umožňují cítit povrch, po kterém se pohybují, a tím ještě více poznávat okolní svět. Řada rodičů pozoruje, že od prvních momentů v barefoot botách jsou jejich děti celkově mnohem aktivnější a obratnější než v konvenční neohebné obuvi. Nových podnětů, které barefoot chodidlům zprostředkuje se děti jednoduše nebudou moci nabažit! Bosou chůzi si navíc nejlépe vychutnají na rozličných površích v přírodě, kam se díky VIVOBAREFOOT budou chtít vracet častěji a častěji.

Nabídka bosých bot značky VIVOBAREFOOT zahrnuje širokou paletu variant i velikostí pro děti, počínaje batolaty a teenagery konče. Inspirujte se některými tipy VIVOBAREFOOT!

Pro nejmenší
VIVOBAREFOOT ABABA KIDS
Nejširší a nejminimalističtější boty Ababa se ručně vyrábějí v Etiopii ve spolupráci s organizací Soul Of Africa, která se zaměřuje na vytváření pracovních příležitostí a možností vzdělávání lidí na africkém kontinentu. Jednoduchý design ve stylu espadrilky umožní dětem do bot rychle vklouznout a užít si maximální svobodu chodidel díky jejich extra širokému tvaru. Jednoduchá barefootová podrážka dokonale zprostředkuje pocit opravdové chůze naboso. Koupí navíc podpoříte dobrou věc – část zisku z prodejů modelu Ababa je darováno organizaci Soul Of Africa na podporu lokálních afrických projektů. K dispozici jsou jednobarevné verze či vyhotovení s potisky, varianty různých materiálů a velikostí v rozmezí 25-32. Cena: 1890 Kč

VIVOBAREFOOT PRIMUS KNIT
Prémiová obuv VIVOBAREFOOT Primus Knit Wool Kids v sobě snoubí dokonalý design a funkčnost, jejímž výsledkem jsou nejpohodlnější barefootové boty vhodné pro pohyb v přírodě i ve městě. Maximální komfort zajišťuje pružná vlněná ponožka v kombinaci s celulózou a nejkvalitnější kůží na bočních stranách a na stélce bot. Boty jsou k dostání v praktické, a přitom nadčasové olivově zelené barvě. K dispozici jsou velikosti v rozmezí 25-32. Cena: 2090 Kč

Pro školáky
VIVOBAREFOOT PRIMUS SPORT JUNIOR
VIVOBAREFOOT Primus Sport Junior jsou nejlehčí boty juniorské kolekce. Kombinace hladké veganské textilie a ultratenké podrážky zajišťuje jejich maximální lehkost a flexibilitu. Primus Sport Junior byly vytvořeny pro dospívající dobrodruhy a bosochodce. K dispozici jsou v ryze sportovní variantě v královské modři, v hravé funky verzi v zeleno-černé se žlutými doplňky či elegantní zlaté pro dívky. Vybírat lze z velikostí 33-39. Cena: 2 290 Kč

Modely jsou k dostání na e-shopu a v kamenném obchodě v Praze, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Ostravě a Bratislavě.

Zdroj a foto: VIVOBAREFOOT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.