Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Méně mrtvých i připojených na ventilátory. Těžký průběh covidu zmírňuje kolchicin, ukazují studie

Lidem nakaženým koronavirem pomáhá látka kolchicin, kterou se léčí nemoc dna. Vyplývá to ze studií z Brazílie a Kanady. Podle Brazilců kolchicin zkrátil délku připojení na ventilátor i dobu celkové hospitalizace. Podle Kanaďanů snížil úmrtnost téměř o polovinu. V Česku po nasazení kolchicinu volá primář interny chebské nemocnice Stanislav Adamec.

Brazilští vědci vybrali pacienty se středně těžkým až těžkým průběhem koronavirové nákazy. Všem poskytovali klasickou léčbu, zároveň je ale náhodně rozdělili na dvě stejně velké 36 členné skupiny. První dávali ještě navíc malé dávky kolchicinu a druhé kontrolní skupině placebo. (1)

Z pacientů s kolchicinem nezemřel během studie nikdo, zatímco z příjemců placeba dva lidé. Pacienti s kolchicinem museli být připojení na umělém dýchání v průměru čtyři dny, oproti 6,5 dne u těch s placebem. Příjemci kolchicinu zůstávali v nemocnici v průměru sedm dní, oproti devíti dnům u členů skupiny dostávající placebo.

Autory brazilské dvojitě zaslepené studie je tým 34 pracovníků z šesti kateder lékařské fakulty Ribeirao Preto Univerzity v Sao Paulu. Jejich zjištění zveřejnil v únoru odborný časopis Rheumatic and Musculoskeletal Diseases.

Kanadská studie zahrnula tisíce lidí z celého světa
Kanaďané provedli mezinárodní výzkum na 4488 nehospitalizovaných nakažených. Všichni měli nejméně jeden rizikový faktor (věk 70 let a více, nadváha, cukrovka atd.), který zvyšuje pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci. Nakažení byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna brala 30 dní placebo a druhá postupně se snižující dávky kolchicinu. (2)

Mezi příjemci kolchicinu byla o 44 procent nižší úmrtnost. Oproti skupině s placebem u nich také o 50 procent kleslo riziko, že budou potřebovat připojení na ventilátor. Výzkumníci u nich zaznamenali i o 25 procent nižší riziko, že budou vyžadovat hospitalizaci.

Pod studií je podepsáno 42 odborníků z Kanady, USA, Španělska a Brazílie. Jejich práci koordinovala Montrealská univerzita. Výzkum financovala vláda provincie Québec a další instituce včetně nadace manželů Gatesových.

Studie je označovaná zkratkou COLCORONA (spojení slov kolchicin a koronavirus) a ještě čeká na vydání v odborném časopise. Autoři ji ale už v lednu zveřejnili na zdravotnickém webu medRxiv, aby se všichni mohli co nejdřív seznámit s jejich poznatky, které oni sami považují za přelomové.

Kolchicin mohou podávat i praktičtí lékaři
Na kanadskou studii upozornila například Česká internistická společnost. „Vzhledem k tomu, že více nežádoucích účinků bylo hlášeno z placebové skupiny, pak patrně nelze preventivním podáním kolchicinu ambulantním pacientům v doporučené, relativně nízké dávce, nic pokazit,“ napsal na webu společnosti její vědecký sekretář Luboš Kotík. (3)

Primář interny chebské nemocnice Stanislav Adamec doporučil, aby kolchicin používali už praktičtí lékaři. „Kdyby praktici v prvním týdnu nemoci namixovali lidem vitamíny se zinkem i s kolchicinem, tak můžou snížit nálož v populaci a snížit zatížení nemocnic,“ řekl v březnovém rozhovoru pro Deník. (4)

Kolchicin má protizánětlivé účinky. Podává se ústně a dosud se jím léčí hlavně dna, onemocnění kloubů a osrdečníku či Behcetova nemoc, která postihuje cévy.

Zdroj:
https://rmdopen.bmj.com/content/7/1/e001455 (brazilská studie) https://www.fnusa.cz/kolchicin-pri-lecbe-tezkeho-a-stredne-tezkeho-covidu-19/ (české shrnutí)
https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.01.26.21250494v1 (kanadská studie) https://www.cisweb.cz/blog/kolchicin-prvni-skutecne-ucinna-prevence-tezkeho-prubehu-infekce-covid19 (české shrnutí)
https://www.cisweb.cz/blog/kolchicin-prvni-skutecne-ucinna-prevence-tezkeho-prubehu-infekce-covid19
Babiš selhal. Covid se řítí na Prahu. Pomoci by mohl kolchicin, ale není, říká primář. Chebský deník, 3. 3. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *