Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZdravíZe života

Myslete na zdraví svých očí a oslavte stylově Světový den mrkve!

Staré známé pořekadlo praví, že kdo jí hodně mrkve, ten bude mít oči jako rys. Mrkev je známá i řadou dalších blahodárných účinků, které připomíná Světový den mrkve. Pojďte ho 4. dubna oslavit porcí mrkvových dobrot i důležitou osvětou – zaměřte pozornost na svůj zrak!  Jen samotná mrkev totiž očím ke zdraví nestačí…

Oranžová kořenová zelenina patří neodmyslitelně ke zdravému jídelníčku… Věděli jste ale, že ne vždy měla tuto barvu? Ve skutečnosti bývala žlutá nebo dokonce bílá! Mrkev k nám dorazila z Asie a v Evropě se začala hromadně pěstovat a šlechtit okolo 17. století. V roce 2012 pak vznikl Mezinárodní den mrkve, který je v České republice od roku 2014 každoročně pod patronátem očních klinik NeoVize.

Proč je mrkev zdravá?
Mrkev v sobě ukrývá celou řadu blahodárných účinků pro lidský organismus. Zvyšuje jeho odolnost díky podpoře imunitního systému, je přírodním lékem na průjem, posiluje srdce a cévy a pyšní se také antioxidačními účinky, bojuje proti zánětům a škodlivinám. Je proto součástí detoxikačních kúr, a jelikož obsahuje betakaroten, s chutí ji konzumují i lidé, kteří chtějí být krásně opálení. Tato látka totiž napomáhá bronzovému zbarvení pokožky. Když se řekne „mrkev“, většině lidí se ovšem vybaví souvislost se zdravým zrakem. „Jez hodně mrkve, budeš mít zdravé oči,“ slýchávali jsme už od mateřské školky. A na každém šprochu je pravdy trochu! „Mrkev je bohatá na vitamin A, který vyživuje sítnici. Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu na sítnici. Podobnou službu poskytují i další zraková barviva (flavonoidy, zeaxantin a lutein nacházející se v zelené listové zelenině a kukuřici) nebo nenasycené Omega 3 mastné kyseliny v rybím oleji,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Pozor na mýty! Jíst mrkev nestačí…
rak je nejdůležitějším smyslovým orgánem, protože jím vnímáme až 80 % vjemů ze svého okolí. Zachovat si jeho ostrost je proto pro kvalitu života nezbytné! Mrkev sice jeho zdraví do jisté míry napomáhá, ovšem jen samotná konzumace této kořenové zeleniny nestačí. „Hodně lidí se mylně domnívá, že když budou jíst hodně mrkve, brýle nebudou potřebovat. Bohužel to však nefunguje tak, že když schroupete každý večer jednu nebo dvě mrkve, udržíte si ostrý zrak až do stáří,“ uvádí častý mýtus na pravou míru docentka Skorkovská. Dioptrickou vadu vám bohužel mrkev nevyléčí, i kdybyste ji jedli celý den. Kromě správné výživy je tu i řada dalších aspektů, které mají na váš zrak důležitý vliv: neprospívá mu například časté hledění na krátkou vzdálenost, zvláště pokud ostříte do elektronických zařízení jako je mobil, tablet či monitor. Během práce s počítačem dělejte přestávky! Důležité je také chránit zrak před úrazy (například ochrannými brýlemi při kutilských pracích či sportu) i škodlivým UV zářením (kvalitními slunečními brýlemi s ochrannou hodnotou UV 400).

Mrkev prohlídku na očním nenahradí!
Alfou a omegou zdravých očí jsou ovšem pravidelné prohlídky u očního lékaře, který po vyšetření správně stanoví případnou korekci zraku, anebo může odhalit závažná oční onemocnění, jež jsou pro pacienty zpočátku bezpříznaková (např. zelený zákal). „O zrak se musíme starat ve spolupráci s očním lékařem a na pravidelné preventivní prohlídky chodit alespoň jednou za dva roky, po čtyřicítce častěji,“ upozorňuje primářka Skorkovská. Pravidelnost očních prohlídek by měla být samozřejmou součástí prevence již od útlého dětství, protože právě v období vývoje lze odhalit oční vady, které jsou v dospělosti neléčitelné. „Preventivní kontrola zraku u dětí, pokud se nevyskytují žádné potíže, by měla probíhat jednou za rok. V případě podezření na oční vadu nebo sklony k šilhání je doporučena návštěva dětského očního specialisty jednou za půl roku. Jakmile je u dítěte vada tupozrakosti, příp. šilhání, objevena, nejčastěji probíhá návštěva očního lékaře jednou za tři měsíce. Ovšem rozhodující slovo má v tomto případě lékař a ten určuje četnost kontrolních vyšetření i případného očního cvičení,“ říká MUDr. Teplanová z Dětského očního centra Kukátko.

Dobrý zrak ovlivňuje i vaše celkové zdraví!
Pokud špatně vidíte, přináší to celou řadu potíží. Hrozí například zvýšené riziko úrazů, v případě řidičů dokonce život ohrožující nebezpečí jak pro samotného šoféra, tak pro ostatní účastníky silničního provozu. Nesprávně zvolené dioptrie mohou navíc působit bolesti hlavy, únavu, nesoustředění… Obvykle se dioptrické vady korigují brýlemi, ty jsou ovšem v mnoha ohledech nepraktické. Komplikace způsobují při sportu či aktivním způsobu života, kdy hrozí jejich rozbití. V současné době navíc nositelům brýlí vadí nošení roušky a respirátorů, kdy dochází k mlžení skel a špatnému vidění. Další možnost korekce zraku představují kontaktní čočky, ale oční lékařky varují, že jejich nošení často provázejí nejrůznější obtíže, jako jsou suché či podrážděné oči, riziko zánětu při špatné manipulaci nebo hygieně… „Já osobně jsem odpůrce kontaktních čoček, protože lidé si neuvědomují, jak je to rizikové a nebezpečné. Lidé nosící čočky mají výrazně vyšší riziko vředu rohovky,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha a dodává, že nejlepší variantou je odstranění oční vady za pomoci laserové operace, která dává lidem s krátkozrakostí, dalekozrakostí i astigmatismem šanci užívat si života bez omezení a kompromisů. Podle průzkumu očních klinik NeoVize zažívá po zákroku pozitivní změny v životě 94 % pacientů. 85 % z nich cítí pozitivní změny v osobním životě, 84 % pacientů má díky novému zraku vyšší sebevědomí a víc si věří.

Zdraví začíná na talíři! Co jíst pro zdraví očí?
· vitamin A (mrkev, meloun, meruňky)
· vitamin E (ořechy, obilné klíčky)
· vitamin C (ovoce a zelenina)
· nenasycené mastné kyseliny Omega 3 (ryby)
· zinek (luštěniny, vaječný žloutek)
· selen (tuňák, česnek)
· karotenoidy lutein a zeaxantin nebo mezozeaxantin (listová zelenina a bobulovité ovocné plody).

5× dobrota z mrkve pro zdravé oči! Pochutnejte si na…
Nevíte, co z mrkve v kuchyni vytvořit? Vyzkoušejte tyto mrkvové dobroty, které budete mít hotové za chviličku, pochutnáte si na nich a když jejich fotografii budete sdílet, pomůžete tím šířit osvětu o důležitosti zdravého zraku…

Mrkvový dort
Suroviny na krém: 
50 g másla
6 lžic cukru moučka
75 g měkkého tvarohu
podle potřeby tuk na vymazání a mouku na vysypání

Suroviny na těsto:
50 g rozinek
5 lžic slunečnicového oleje
50 g strouhaného kokosu
150 g hnědého cukru
2 ks vejce
200 g mrkve
1 lžička mleté skořice
1 lžička mletého muškátového oříšku
100 g hladké mouky

Postup:
Do misky dejte mrkev, olej, vejce, cukr a vymíchejte. Přidejte mouku, skořici, muškátový oříšek, kokos a rozinky. Vše smíchejte a nalijte do vymazané a vysypané formy. Pečte na 200 °C. Při pečení si nachystejte krém, který po vychladnutí dortu natřete nahoru. Krém připravíte utřením másla, tvarohu a moučkového cukru. Mrkvový dortík potřete krémem a zdobte podle vlastní fantazie skořicí, kakaem nebo barevnou rýží.

 Mrkvové smoothie
Do mixéru dejte oloupané a na kolečka nakrájené 2 mrkve, 2 banány a 1 pomeranč. Nařeďte trochou vody, dle chuti můžete přidat také lžičku limetkové šťávy, skořici a případně dosladit trochou medu či třtinového cukru. Mixujte do krémové konzistence, přelijte do sklenice a dozdobte plátkem pomeranče.

 Mrkvový salát
Na jemném struhadle nastrouhejte mrkev a jablko, přidejte dle chuti citronovou šťávu a med a nechte v chladu odstát. Můžete přidat také kostičky ananasu.

Mrkvová polévka
Nakrájejte 2 cibule na kostičky a dejte osmažit. Zalijte vodou, přidejte 4 mrkve nakrájené na kolečka či kostičky a 3 nakrájené brambory. Osolte a můžete dochutit bylinkovou směsí do polévek. Až bude zelenina měkká, rozmixujte do hustého krému. Na zjemnění přidejte smetanu a nechte prohřát. Podávejte ozdobené snítkami čerstvé petrželky.

Mrkvové jednohubky
Nejprve si připravte mrkvovou pomazánku. Nastrouhejte 2 mrkve, přidejte gervais či lučinu, stroužek prolisovaného česneku, přidejte trochu citronové šťávy, nasekanou pažitku a v případě potřeby nařeďte trochou mléka, aby měla výsledná pomazánka krémovou konzistenci. Lze rovněž v mixéru vytvořit jemný hladký krém. Pomazánku namažte na plátky pokrájeného rohlíku, které ozdobíte kolečkem mrkve či ředkvičky a zapíchnete ozdobné párátko.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *