Svatby v době pandemie: do roušek se nechce ani snoubencům ani hostům, přitom online jde streamovat obřad i obdarovat novomanžele

Trend, kdy se počet svateb rok od roku zvyšoval, narušila koronavirová pandemie. V roce 2019 se uskutečnilo téměř 55 tisíc svateb, v loňském roce jejich počet klesl o pětinu. Na lepší časy se neblýská ani letos.

Anketa připravená speciálně ve spolupráci s Československou obchodní banku ukázala, že kvůli přísným opatřením by svatbu odložilo 58 % párů, kteří svatbu plánují. Chtějí si ji totiž užít naplno, bez roušek a s celou rodinou a kamarády. Průzkum také ukázal, že většina snoubenců cítí hlavně zodpovědnost za to, aby se na jejich svatbě nenakazili další lidé, hlavně rodiče nebo prarodiče.

Své plány většinou neruší ti, kteří chtěli mít i před pandemií málo hostů. Čtyři z deseti snoubenců se smířily s tím, že budou mít komorní svatbu. „My máme od začátku v plánu malou svatbu s rodinou do 15 lidí a poté udělat velkou party pro přátele, kterých je opravdu hodně, protože jsme oba členy hudebního uskupení. Pořád doufáme, že proběhne tak, jak jsme si ji přáli. I když je trochu s otazníkem,” vysvětluje jedna z respondentek průzkumu ČSOB.

Zároveň se do svatby pouští i lidé, kteří nechtějí zažít loňský stres s posouváním termínu. „Dost přátel svatbu plánovalo na rok 2020 a litovala jsem je, protože termín stále posouvali a posouvali podle aktuálních opatření, až se z toho skoro rozešli,” popisuje jedna z oslovených.

ČESKÉ SVATBY V ČÍSLECH
58 % kvůli vládním opatřením odložilo svatbu
38 % Svatebčanů by pozvání na svatbu raději odmítlo
36 % By za svatební dar utratilo 3 000 Kč
6 % By utratilo až 10 000 Kč

Zdroj: ČSOB

Pandemie a s ní spojená rizika a vládní omezení ovlivňují i rozhodování svědků a hostů. Pozvání na svatbu by v současné situaci raději zcela odmítlo 38 % oslovených. Pozvání na obřad by typicky neodmítli rodiče. O něco svolnější jsou v tomto smyslu i mladší lidé. „Jako host bych určitě šel. Lidi chodí denně nakupovat, mačkají se ve frontě, do práce také denně chodit musí, takže jít se podívat na jednu svatbu by mi fakt nedělalo problém,” říká jeden z dotázaných.

Jde to i online

S virtuálními eventy se za poslední rok roztrhl pytel. I na komorní svatbu mohou snoubenci pozvat širokou rodinu a kamarády. Vše se dá sdílet na sociálních sítích, stejně tak jde streamovat pro uzavřenou skupinu hostů samotný obřad a první tanec novomanželů.

Hosté mohou dokonce virtuálně novému manželskému párů pomoct do začátku. „Stačí, když snoubenci na pozvánku kromě linku, kde bude možno obřad sledovat, přidají i číslo účtu nebo QR kód, pomocí kterého virtuálním svatebčanům pošlou svatební dar,” říká Patrik Madle z ČSOB. Bez ohledu na velikost svatby jsou totiž Češi štědrými svatebčany. Až 3 000 korun by za svatební dar utratila téměř jedna třetina z nich. Maximálně 1 000 korun by utratilo 29 % z oslovených a 6 % by utratilo až 10 000 korun.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.