Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Aktivní přístup k vlastnímu tělu přináší novou energie do práce i osobního života

Nekončící pandemie koronaviru má vliv úplně na všechny. Spousta lidí přichází o poslední zbytky energie a pod neustálým tlakem strádá. Podepisuje se to nejen na výkonech v zaměstnání, ale i doma. Je možná načase změnit svůj přístup k životu a začít se zabývat biohackingem. Způsobem, který sází na aktivní vztah k vlastnímu tělu i mysli. Jedná se o kombinaci umění a vědy, jak nejlépe naplnit lidský potenciál.

Biohacking přichází s vychytávkami, které pozitivně ovlivňují spánek, výživu, cvičení, zvyšování tělesné kondice a stres. Využívá přírodní prostředky, ale především mentální a psychologické techniky. Biohacking objevují také firmy. Základem funkční a prosperující firmy jsou zaměstnanci, kteří jsou ve fyzické a psychické pohodě, proto již řada podniků šíří mezi svými lidmi informace o tomto relativně novém přístupu k životu.

Jak nejlépe s biohackingem začít? Vědomě se starat o své tělo a měnit své fyzické i psychické nastavení do pozitivního módu. „Jedná se často o každodenní návyky, které dokážou všichni změnit. Nejsou časově ani finančně náročné. Je však důležité mít na paměti, že tělo každého funguje jinak a každému vyhovuje něco jiného. Je potřeba si najít vlastní cestu, která funguje,“ vysvětluje Kateřina Přibilová, konzultantka a trenérka ze vzdělávací společnosti MgC Group. Z biohackingu mohou těžit lidé, kteří mají problémy se soustředěním, chtějí v životě dosáhnout větších met a stát se lepším člověkem.

Existuje několik základních pravidel, jak biohacking nastartovat.

  1. Zdravá a pravidelná strava
  2. Spánek alespoň 7 – 8 hodin
  3. Světelná hygiena
  4. Pravidelný pohyb
  5. Cílené otužování
  6. Spojení s přírodou
  7. Meditace a mentální cvičení
  8. Zařazení pravidelnosti do svého života

Pokud se firma může spolehnout na mentálně zdatné zaměstnance, může počítat s úspěchem. Lidé, kteří pracují pod neustálým stresem, dělají mnohem více chyb a nedokážou dát ze sebe týmu 100 procent. „Pokud jsou zaměstnanci správně naladěni, mají celkově více energie, kterou potřebují jak pro pracovní, tak osobní život. Dokážou lépe zvládat každodenní rozhodování, jsou více produktivní, zvládají podpořit tým svou dobrou náladou a zároveň jsou méně náchylní syndromu vyhoření,“ popisuje přínos biohackingu pro firmy Kateřina Přibilová.

Jak na biohacking ve firmě?
První impuls vychází obvykle ze strany HR oddělení nebo samotných zaměstnanců. HR oddělení se zpravidla spojí s firmou, která má s koučovacími a rozvojovými metodami zaměstnanců zkušenosti. Společně zjistí, jaké má firma časové, procesní a finanční možnosti, případně zkušenosti s jinými programy – co v minulosti ve firmě fungovalo, co si zaměstnanci pochvalovali.

Dle velikosti firmy se nastaví program. Pokud je menší, může uspořádat workshop, kde si zaměstnanci nasdílí, co už praktikují a zkušený lektor jim ukáže další způsoby a možnosti. Může jít o dvě až tři setkání za čtvrtletí, jindy o celoroční program, v rámci kterého probíhají různé workshopy, individuální koučinky nebo newslettery s tipy a odkazy na webináře. Ideální je vést zaměstnance koučovacím stylem, kdy se takové setkání opakuje po delší době, a lidé sdílejí, jak se jim to daří praktikovat, co jim to přineslo, a sdílejí, jak posílit své techniky. Pokud nechce firma do podobného programu investovat, základní tipy může zaměstnancům zajistit alespoň formou oběžníků s tipy a odkazy na články či webináře.

„Obecně je nejlepší osobní sdílení, kdy si zaměstnanci předávají, jak jim techniky fungují a koučovací styl jim pomůže k dosažení lepších a rychlejších výsledků. Může se také stát, že ve firmě už je někdo, kdo aktivně praktikuje biohacking techniky. Pokud s tím dotyčný souhlasí, může se stát ambasadorem a průkopníkem. Pomůže tak s angažovaností a vtažením ostatních do tématu,“ dodává Kateřina Přibilová.

Zdroj: www.mgcgroup.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *