Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Kniha mapuje první setkání dalajlamy s Václavem Havlem v Československu

Ucelený obrázek o historicky první návštěvě dalajlamy v Československu, kam jej v roce 1990 pozval tehdejší prezident Václav Havel, nabídne kniha chystaná spolkem Češi Tibet podporují. Toto setkání, které bylo startem silného přátelství obou mužů, výrazně ovlivnilo povědomí a nazírání Čechů na Tibet, tibetský exil i buddhismus. Zároveň sehrálo důležitý mezník v mezinárodní diplomacii.

„Prvního ledna 1990 Václav Havel jako nově zvolený prezident pozval do Prahy kromě papeže Jana Pavla II. a Rolling Stones také dalajlamu. Bylo to významné gesto, když se nejvyšší státní činitel rozhodl přijmout „nepřítele“ čínského komunistického režimu, zároveň však nositele Nobelovy ceny míru,” přibližují autoři Kateřina Bursíková Jacques, Kateřina Procházková a Greg C. Bruno. Na tvorbě knihy (a následné výstavě) spolupracují s řadou expertů – s komentátorem The Economist Edwardem Lucasem, novinářkou a odbornicí na Tibet Kate Saunders či sinoložkou Kamilou Hladíkovou..

Jde o publikaci obrazovou, která čtenářům prostřednictvím fotografií domácích i zahraničních fotografů dokresluje výjimečnou atmosféru „porevoluční“ doby. Zároveň je svědectvím vývoje společnosti na pozadí politického i duchovního útlaku. Kromě textů o vztahu dalajlamy a Václava Havla či dopadu na mezinárodní politiku je postavena na rozhovorech s pamětníky, komentátory, duchovními, tibetology a dalšími významnými českými osobnostmi.

Slovo dostávají například bratr prezidenta Ivan Havel a jeho žena Dagmar Havlová, bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, bývalá manželka prezidenta Dagmar Havlová a mnozí další.  Ze zahraničních osobností například premiér tibetské exilové vlády Lobsang Sangay nebo tajemník dalajlamy Tseten Samdup Chhoekyapa a jiní.

Kniha, která vyjde v nakladatelství Vyšehrad (Albatros Media, a.s.) letos v zimě, vzniká za podpory Abakusu – nadačního fondu zakladatelů Avastu a s partnery projektu, kterými jsou Forum 2000, Knihovna Václava Havla, Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a projekt Sinopsis. Zahraničními partnery jsou International Campaign for Tibet, Tibetské muzeum v Dharamsale atd. Kniha vyjde ve dvou jazykových mutacích – češtině a angličtině.

Na dokončení publikace chybí část finančních prostředků, tým projektu se proto rozhodl veřejnost požádat o podporu prostřednictvím crowdfundingové sbírky na platformě Hit Hit. Podporovatelé si tak mohou za svůj finanční dar vybrat z nabídky originálních, tematických odměn.

A co říkají autoři knihy k prvnímu setkání dalajlamy a Václava Havla v Československu? „Havlovo pozvání pomohlo dalajlamovi a představitelům tibetského exilu otevřít dveře do nejvyšších politických pater – do Bundestagu, Elysejského paláce, Bílého domu a dalších míst. Václav Havel se v roce 1990 těšil mimořádné popularitě po celém světě a jeho silný příběh fascinoval. Toto setkání zároveň dalo vzniknout výjimečnému přátelství dvou významných mužů a inspiruje dodnes,“ vysvětluje iniciátorka projektu a spoluautorka knihy Kateřina Bursíková Jacques ze spolku Češi Tibet podporují a bývalá předsedkyně Skupiny přátel Tibetu v Poslanecké sněmovně.

„Podle vzpomínek pamětníků byl prezident Havel od tohoto kroku některými zrazován. K pozvání nejvyššího duchovního a politického představitele Tibetu a čerstvého nobelisty do Prahy se rozhodl i přesto, že dalajlama byl tehdy pro část československé veřejnosti (v důsledku předchozí komunistické cenzury) neznámou osobou, a také navzdory tlaku Číny,“ říká Kateřina Procházková, novinářka z projektu Sinopsis a spoluautorka knihy.

Greg C. Bruno, spoluautor knihy a editor anglické verze dodává: „Dalajlama byl v exilu více než 30 let, když dostal pozvání k návštěvě Prahy. Boj Tibeťanů za svobodu byl v té době pro mnohé komplikovaný. Havel ale viděl v Jeho svatosti spřízněnou duši a propagátora míru. Veřejné obejmutí tohoto „obyčejného mnicha“ otevřelo nejen téma Tibetu na mezinárodní scéně; vyslalo ale také zprávu do Pekingu: “že pravda musí vyhrávat nad tyranií”. V dnešní době, kdy porušování lidských práv v Číně není do značné míry zpochybňováno, by Havlovo poselství mohlo být i poselstvím pro řadu světových lídrů…”

Kromě textů o vztahu dalajlamy a V. Havla či dopadu na mezinárodní politiku je kniha postavena na rozhovorech s pamětníky, komentátory, duchovními, tibetology a dalšími významnými českými i zahraničními osobnostmi. Ke slovu se tak dostávají například bratr prezidenta Ivan Havel a jeho žena Dagmar Havlová, bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, bývalá manželka prezidenta Dagmar Havlová, spisovatel a ředitel KVH Michael Žantovský, ředitel Fora 2000 Jakub Klepal, spisovatelka Eda Kriseová, psycholožka a přítelkyně V. Havla Jitka Vodňanská, pracovník hradní kanceláře Alexander Neumann, diplomat Petr Kolář, senátor Pavel Fischer nebo duchovní Monsignor Tomáš Halík.

Ze zahraničních pamětníků se zapojil sám dalajlama, dále premiér tibetské exilové vlády Lobsang Sangay, tajemník dalajlamy Tseten Samdup Chhoekyapa, novinář Joylon Naegele, spolupracovnice dalajlamy Kesang Y. Takla, německý aktivista Jan Andersson a řada dalších.

Jde o publikaci obrazovou, která čtenářům prostřednictvím fotografií domácích i zahraničních fotografů dokresluje výjimečnou atmosféru „porevoluční“ doby, ale je také svědectvím o vývoji společnosti na pozadí politického i duchovního útlaku.

Fotky renomovaných autorů pro knihu zajišťuje v ČR Blanka Nezbeda Rosecká a ve zbytku světa Jane Moore. Mimořádnou hodnotu mají vzpomínky a reflexe samotného dalajlamy, které jsme natočili při osobní audienci v indickém Manali v roce 2019,“ říká Bursíková Jacques.

Kniha, která vyjde v nakladatelství Vyšehrad (Albatros Media, a.s.) letos v zimě, vzniká za podpory Abakusu – nadačního fondu zakladatelů Avastu a s partnery projektu: Forem 2000, Knihovnou Václava Havla, Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a projektem Sinopsis, včetně zahraničních partnerů: International Campaign for Tibet, Tibetským muzeem v Dharamsale atd. Kniha bude ve dvou jazykových mutacích – češtině a angličtině.

Zdroj a foto: Češi Tibet podporují

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *