Připravte skleník na novou sezónu. 3 kroky, jak na to

Letošní zima se poněkud protáhla, a proto většina z nás začne s výsevem i výsadbou trochu později. Ti nedočkaví už začínají chystat skleníky. Nestačí ale pouhé zrytí půdy. Jak správně skleník na sezónu připravit?

Vysíření skleníku
Ve sklenících může přezimovat mnoho různých škůdců i chorob. Nejsnazším způsobem, jak se škůdců zbavit, je dezinfekce pomocí sirného knotu. Množství knotů pro konkrétní velikost skleníku zpravidla určí výrobce knotů. Knot zavěsíte na drát a zapálíte jej. „Po zapálení knotu skleník okamžitě opusťte, při hoření se uvolňuje oxid siřičitý, který je zdraví škodlivý. Skleník uzavřete a dým z knotu necháte působit alespoň 2 hodiny. Oxid siřičitý ničí škodlivé mikroorganismy, plísně i různé škůdce. Po dvou hodinách skleník pečlivě vyvětrejte,“ upozorňuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Úklid octovou vodou
Jestliže nechcete skleník z nějakého důvodu vysířit, alespoň zevnitř pečlivě omyjte výplně oken i konstrukci octovou vodou. Ocet funguje jako ekologický mycí prostředek a rozpouští nečistoty. A zároveň působí jako dezinfekce. Čisté výplně oken ve skleníku zároveň podpoří růst rostlin.

Pokud ve skleníku používáte pěstební nádoby, jako jsou květináče a truhlíky, omyjte je rovněž octovou vodou, nezapomeňte ani na zálivkové vaničky pod pěstebními nádobami.

Příprava půdy
Zeminu vydezinfikujete přimísením dusíkatého vápna. Před jeho použitím půdu prokypřete a zbavte zbytků rostlin. Dusíkaté vápno lehce zapravte do zeminy a zalijte. Spolehlivě zlikviduje vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub a plísní. Použít je ale musíte včas, nejméně 2 až 3 týdny před setím či výsadbou.

„Před samotným setím půdu přihnojte. Není nutné používat nějakou chemii, bohatě postačí kompost nebo chlévská mrva. Zdravá půda by měla držet hrudkovitou strukturu, pokud se po letech začala měnit na prach, je třeba ji vyměnit,“ uzavírá Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Zdroj: Hecht

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *