Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

V nemocnici Motol začala stavba nového domu. Nabídne ubytování rodinám dlouhodobě nemocných dětí

Jaro je spojeno s novými začátky a jeden nový příběh se začal psát i letos v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Dne 13.4. tu byl položen základní kámen vůbec prvního českého Domu Ronalda McDonalda. Plán je přitom jasný – už za čtrnáct měsíců by měl poskytnout bezplatné ubytování rodinám dlouhodobě nemocných dětí tak, aby mohly být opět spolu.

Dům Ronalda McDonalda nabídne zázemí celkem jednadvaceti rodinám a staví se díky stejnojmenné charitativní organizaci. „Posláním Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda je péče orientovaná na rodinu. Když dítě onemocní vážnou chorobou, paralyzuje to všechny členy rodiny, každého jinak. Je to extrémně náročné psychicky, finančně i fyzicky. Rodiče někdy přespávají na křeslech či židlích, často musí cestovat přes celou republiku. Díky Domu Ronalda McDonalda nabídneme celé rodině plnohodnotný odpočinek i zázemí, které podpoří jejich psychiku, aby se  tmohli co nejvíce věnovat svému nemocnému dítěti, a pomoci mu tak k uzdravení,“ říká Ivana Pešatová, výkonná ředitelka Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda.

Právě takovým rodinám už od roku 2002, kdy byl v České republice založen, pomáhá Nadační fond Dům Ronalda McDonalda. Do doby, než bude Dům dokončen, hradí za rodiče nemocných dětí ubytovnu v blízkosti motolské nemocnice, stejně jako přispívá na rekonstrukce pokojů v krajských nemocnicích. Nadační fond takto každoročně rodinám uhradí mnoho stovek nocí.

„Měla jsem pocit, že se zhroutil svět.“

Pomoc od Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda v minulosti využila také rodina Jeníka. Tomu v roce 2016 našli rodiče na krku bulku, která už pár týdnů nato skončila zdrcujícím verdiktem: Hodgkinův lymfom.Hodgkinův lymfom je zhoubné nádorové onemocnění lymfatické tkáně „Myslela jsem, že se mi zhroutí svět. Všechno bylo najednou úplně jinak. Přestala jsem chodit do práce, abych se synem mohla být v nemocnici a starat se o něj i doma,“ říká maminka Jeníka.

Vážné onemocnění syna samozřejmě ovlivnilo chod celé domácnosti. Do té doby velmi aktivní čtyřčlenná rodina, kdy obě děti často a rády sportovaly a vozily medaile ze závodů, si musela kompletně přeskládat priority. A nějakou dobu se obejít jak bez Jeníka, tak i bez maminky. Ta byla při léčbě ve Fakultní nemocnici v Motole po boku svého syna, aby ho mohla podporovat psychicky, což je pro boj s nemocí zcela klíčové.

„Ubytovnu poblíž Motola za mě hradil Nadační fond Dům Ronalda McDonalda. Byla to pro mě velká pomoc, protože při každodenním dojíždění bych vynaložila nemalé peníze,“ říká maminka Jeníka. Příběh malého pacienta má naštěstí dobrý konec. Jeník nemoc úspěšně porazil a před dvěma roky dokonce začal znovu aktivně sportovat. Co bylo pro celou rodinu vedle zdrcující diagnózy nejtěžší? “Když jsme se jako rodina museli rozdělit, to byl ten nejtěžší moment v mém životě. Bez každodenní podpory mého manžela a druhého syna jsem se cítila ztracená,”říká maminka Jeníka.

Plnohodnotný domov pro celou rodinu
Právě proto, aby mohly být rodiny spolu, vzniká první český Dům Ronalda McDonalda. Společným cílem těchto domů, jichž je po světě více než 370, je zajistit pohodlné a bezplatné ubytování pro rodiny malých pacientů, a dát jim tím možnost být svým dětem, sourozencům či vnoučatům nablízku. Nejde přitom o žádnou ubytovnu, ale o plnohodnotný dočasný domov, který je na základě zkušeností z celého světa koncipovaný s ohledem na potřeby každého člena rodiny.

Dům nabídne celkem jednadvacet pokojů a chybět nebude ani společná kuchyně s jídelnou, obývací prostor či herna pro děti. V českém domě Ronalda McDonalda pak bude i pracovna pro rodiče, což není v zahraničí příliš obvyklé. Rodiče se díky tomu mohou střídat u dítěte a jeden z nich může nadále pracovat. Místnost lze navíc využít i jako učebnu. Skvělá je také skutečnost, že je dům navržený tak, aby šlo v budoucnosti přistavět další patro s patnácti novými pokoji.

Onkologickou diagnózu si každý rok vyslechne 350 dětí
Ani motolská nemocnice nebyla vybrána do projektu náhodně. Kromě celé řady specializovaných pracovišť, je v motolské nemocnici i největší onkologické a hematologické centrum pro děti. „Zhoubným onemocněním v České republice onemocní zhruba 350 dětí ročně, z toho je asi polovina diagnostikována právě ve Fakultní nemocnici v Motole. Všechny tyto děti jsou hospitalizované po dobu delší než jeden měsíc. Možnost strávit tento čas v blízkosti své rodiny je pro psychiku dětských pacientů nedocenitelná,“ říká Vladimír Komrska, primář hematologie Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol.

Kromě dětí, které se léčí s onkologickým onemocněním, míří do Fakultní nemocnice v Motole tisíce dalších pacientů, mladších osmnácti let. Jen v odděleních hematologie a onkologie, kardiologie, neurologie a pediatrie je to bezmála 13 tisíc hospitalizací každý rok. Statistiky FN Motol zároveň říkají, že sedm z deseti dětských pacientů je mimopražských. Rodiny právě těchto dětí budou moct už za krátkou dobu využít pohodlí v Domě Ronalda McDonalda. Plnohodnotný dočasný domov je ale určen také rodinám s dětmi, kterou jsou vážně nemocné a do Prahy dojíždějí na ambulantní léčbu, například chemoterapii.

Díky patří hlavně zákazníkům McDonald’s
Jak už bylo řečeno, dům je financován z příspěvků věnovaných Nadačnímu fondu Dům Ronalda McDonalda. Jedná se o samostatnou organizaci, která není ve vlastnictví společnosti McDonald’s, největší restaurační síť světa a její zákazníci jsou nicméně hlavními přispěvateli. Do sbírky se zapojují jak jednotlivé restaurace, které posílají část svých příjmů z prodeje například Happy Mealu nebo hranolek, tak hlavně samotní zákazníci ať už formou příspěvku či nákupem charitativních předmětů. „Touto cestou bych chtěl poděkovat všem našim zákazníkům. Je to hlavně jejich zásluha, že byl základní kámen Domu Ronalda McDonalda položen a že už v dohledné době přivítá první rodiny nemocných dětí. Velké díky ale také patří všem franšízantům a zaměstnancům, moc si vážím jejich pracovního nasazení a finanční podpory bez které bychom se dnes nemohli tešit z tak velké události,“ říká Tomasz Rogacz, generální ředitel McDonald’s ČR/SK.

Výkonná ředitelka Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda Ivana Pešatová se k díkům připojuje a zároveň dodává, že na výstavbu bylo dosud vybráno asi 88 % finančních prostředků. Na dokončení lze přispět přímo v restauracích McDonald’s, anebo online v rámci projektu Darujme.cz.

Více o prvním českém Domu Ronalda McDonalda:
https://www.drmcd.cz/dum-ronalda-mcdonalda/

Dům Ronalda McDonalda na Darujme:
https://www.darujme.cz/projekt/1200145

McDonald’s a Nadační fond Dům Ronalda McDonalda: Dvě organizace, jeden společný cíl
Nadační fond Dům Ronalda McDonalda je součástí celosvětové sítě charitativních organizací Ronald McDonald House Charities, která byla coby samostatná organizace založena v sedmdesátých letech v USA. Jejím cílem je nabídnout ubytování rodinám dlouhodobě nemocných pacientů, k čemuž slouží téměř 400 Domů Ronalda McDonalda po celém světě. Nadační fond Dům Ronalda McDonalda v ČR působí od roku 2002 a jeho hlavním donorem jsou právě společnost McDonald’s a její zákazníci. Samotné restaurace přispívají jednou korunou z každé zakoupené kávy, v akci McHappy Day jde Nadačnímu fondu polovina tržeb z hranolek. V restauracích se dále dvakrát ročně prodávají charitativní předměty a celoročně jsou zde k dispozici kasičky na finanční dary zákazníků. Nadační fond Dům Ronalda McDonalda v neposlední řadě podporuje také společnost McDonald’s, která přispívá na celkový provoz charity.

Zdroj a foto: McDonald’s

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *