Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Lidé odkládají preventivní vyšetření zraku. Přibude kvůli koronaviru v Česku slepých lidí?

Lékaři napříč obory varují, že odklad operací a preventivních vyšetření může napáchat větší škody než koronavirus. Lidé totiž ze strachu z nákazy mnohdy odkládají důležité preventivní prohlídky. V případě očních onemocnění a jejich léčby je přitom včasnost zásadní. Jinak hrozí trvalé poškození zraku, či dokonce slepota.

Nemoc COVID-19 upozadila nejen preventivní prohlídky, ale i léčbu řady onemocnění. Právě takové zanedbání ovšem může mít fatální následky. Ze strachu z nakažení koronavirem spousta Čechů návštěvu zdravotnických zařízení odkládá na neurčito. „Vyšetření u očního lékaře v případě zhoršení zraku určitě není dobré odkládat, protože některé zavčas neléčené nemoci jako např. makulární degenerace nebo zelený zákal mohou zrak nevratně poškodit a zhoršený zrak např. šedým zákalem může být příčinou úrazu nebo dopravní nehody,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Právě včasné odhalení šedého zákalu je pro jeho léčbu zásadní. Operace šedého zákalu je nejčastějším zákrokem na světě. Jen v Česku je jich provedeno ročně přes sto tisíc. Pokud se onemocnění zanedbá, může vést až ke slepotě. „V Česku tímto onemocněním trpí až půl milionu lidí. U pacientů starších 60 let toto onemocnění ohrožuje dokonce každého druhého. Ve věku 75 až 85 let má šedý zákal 90 procent lidí. Jakmile začne šedý zákal zhoršovat zrakovou ostrost, která vadí pacientovi v jeho běžných aktivitách, je jediným řešením oční operace. Pokud pacient se zákrokem otálí, zbytečně si zhoršuje kvalitu života špatným viděním a zvyšuje se i riziko operačních komplikací. Pokud je šedý zákal ponechán bez operace, může zapříčinit až slepotu,“ uvedla Eva Tihelková, primářka oční kliniky Gemini v Průhonicích.

Šedý zákal ročně připraví o zrak 37 milionů lidí, většinu v rozvojových zemích. „Šedý zákal je stále uváděn jako nejčastější příčina slepoty ve světě, zejména v zemích třetího světa. Nicméně i ve vyspělých státech jsou pacienti, které šedý zákal neboli katarakta připravil o zrak. Většinovým důvodem odkladu zákroku je obava z operace, v současnosti také strach z možné nákazy virem COVID-19. V budoucnu se tak mohou začít objevovat případy, kdy lidé kvůli zanedbání šedého zákalu skutečně přijdou o zrak,“ varovala Eva Tihelková.

Věková hranice pacientů s šedým zákalem se stále snižuje. Onemocnění může postihnout i mladé lidi, děti nebo být dokonce vrozené. „Šedý zákal může vzniknout i po úrazu oka nebo dlouhodobém užívání některých léků. Mezi pacienty mohou být i novorozenci. Hned po narození se ještě v porodnici vyšetřuje stav zraku. Pokud je katarakta významnější, je nutné zakalenou čočku nahradit čočkou umělou. Šedý zákal je významně spojen s věkem. Problémy se začínají nejčastěji objevovat po padesátce. Počet pacientů postižených šedým zákalem pomalu narůstá s tím, jak stárne světová populace. Například v České republice se v roce 1989 provedlo 11 tisíc operací, v roce 2013 už to bylo 80 tisíc zákroků, aktuální počet operací překračuje hranici sta tisíc ročně,“ řekla Eva Tihelková.

Operace šedého zákalu je nejčastější operací na světě napříč všemi chirurgickými obory. V Česku patří k běžným ambulantním zákrokům, trvá několik málo minut a pacient může ihned po operaci odejít domů. Operace šedého zákalu je hrazena z prostředků veřejného pojištění. Při operaci se vkládá do oka umělá nitrooční čočka. Některé tzv. trifokální čočky dokážou vyřešit potřebu brýlí na všechny tři vzdálenosti. S výběrem typu nitrooční čočky poradí pacientovi vyšetřující lékař, protože ne všechny nitrooční čočky jsou vhodné pro každého. „Současná operace šedého zákalu zlepšuje zrak bezpečně a s vysokou kvalitou. Nejmodernějším postupem je laserová operace. Laser provádí některé kroky operace, které se při klasické metodě provádí ručně mikrochirurgickými nástroji. Zákrok laserem je tak ještě šetrnější, bezpečnější a preciznější. Česká oční chirurgie patří mezi nejlepší na světě a čeští lékaři pomáhají vyvíjet nové lasery i pro operace šedého zákalu. Dva nové revoluční lasery CAPSULaser a femtomatrixový laser Keranova byly poprvé na světě použity právě na oční klinice Gemini,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Dodnes nebyl objeven účinný konzervativní způsob, jak zabránit vzniku nebo rozvoji šedého zákalu. Jedinou účinnou terapií šedého zákalu je tedy chirurgické odstranění zkalené čočky. Prevence ale může významně pomoci. „Podle posledních výzkumů může oddálit vznik šedého zákalu zdravý životní styl, příjem antioxidantů, což jsou například vitaminy A, C nebo E, betakaroten, lutein a zeaxantin, omega-3 mastné kyseliny, vyvarovat se kouření, nadměrné konzumace tuků, soli a alkoholu,“ varoval Pavel Stodůlka.

To, že s jeho zrakem není něco v pořádku, může člověk poznat hned podle několika signálů. „Šedý zákal se nejčastěji projevuje snížením zrakové ostrosti, rozmazaným viděním, jako by se člověk díval přes špinavé sklo, rozostřeným viděním nebo monokulární diplopií – dvojitým viděním na jednom oku. Ve všech těchto případech je dobré oční vyšetření neodkládat,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Zdroj: www.gemini.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *