Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Léto je plné nástrah pro oči: Vyzbrojte se proti sezónní alergii

Horké letní dny patří mezi ty nejoblíbenější a dlouho očekávané. Slunce hřeje do tváře, do šatníku saháme po veselých barvách a naše pokožka rozehrává příjemné bronzové tóny. S intenzivnějšími slunečními paprsky sílí ale také zdravotní rizika. Jaká jsou ta nejčastější pro zrak a jak proti nim bojovat?

Oční alergie a kontaktní čočky
Také svoje rána pravidelně zahajujete kýcháním? S příchodem sluníčka se o slovo hlásí také nepříjemné sezónní alergie. Vodnatá rýma, svědění a pálení sliznic, chronický zánět čelních dutin, zarudlé oči, to jsou jen některé ze známých a velmi obtěžujících projevů. Tím spíš, pokud nosíte kontaktní čočky. “Při alergii je třeba dávat pozor na různá antihistaminika, jež mohou mít vliv na kontaktní čočky. Poraďte se s lékárníkem a pečlivě čtěte příbalové letáky přípravků proti alergii. Pokud je vaše alergická reakce vysoká, je lepší používat jednodenní čočky, které se po použití vyhodí, nebo čočky s vícedenním využitím čistit pomocí peroxidového roztoku,” radí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

Základ jsou kvalitní sluneční brýle
V létě dosahuje intenzita slunečních paprsků maxima a kvůli slábnutí ozónové vrstvy na zemi dopadá stále více ultrafialového záření (UV). To má na oči škodlivý vliv a může vyvolat akutní záněty spojivek, šedý zákal i další onemocnění zraku. Koukáte-li napřímo do slunce bez ochrany zraku, může dojít až k oslepnutí. Dochází k poškození sítnice nebo k šedému zákalu. Základní ochranou jsou sluneční brýle a jejich kvalita je klíčová. “Sluneční brýle chrání sítnici (oční pozadí) před škodlivým světlem ze slunce a především pomáhají při orientaci v oslňujícím a ostrém světle,” říká Štěbetáková. Sluneční brýle by měly chránit proti UVA i UVB záření, doporučován je filtr UV 400. Optimální jsou brýle s boční ochranou, které chrání také před odraženými paprsky. Sluneční brýle je vhodné využívat při jakémkoliv pobytu venku za denního světla, protože UV záření proniká i přes mraky, zvlášť to platí pro děti a lidi s očním onemocněním. “Pro děti doporučuji zvolit sluneční brýle především kvůli ochraně, jelikož je oko teprve ve vývinu. U dospělých osob se volí obruba i podle využití. Do města je potřeba mít UV ochranu, ale do přírody a do hor se volí vyšší UV ochrana. K vodě zase doporučuji přidat polarizaci, která odstraní nepříjemné odlesky od vodní hladiny,” pokračuje dále optometristka Štěbetáková.

Pravidelně oči zvlhčujte
K létu neodmyslitelně patří koupání, ať už v přírodních koupalištích či veřejných i soukromých bazénech. Negativní vliv na zrak může mít chlór a další chemické látky obsažené v bazénové vodě nebo sinice v rybnících a přehradách. Po návratu z koupání proto propláchněte oči čistou vodou nebo použijte kapky do očí. Během horkých dnů je těžké vyhnout se klimatizovaným prostorám. “Klimatizace stejně jako práce u počítače může oči vysoušet. U počítače méně mrkáme, a tím se nám nestačí dostatečně obnovovat slzný film. Klimatizace fouká suchý vzduch, ať už je teplý nebo studený, a proto nás mohou oči nepříjemně pálit. Proto je dobré mít po ruce oční kapky a při dlouhodobějších potížích navštívit lékaře,” uzavírá Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *