Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Textař velkých hitů skupin Katapult, Turbo a OK Band, Ladislav Vostárek, slaví 75. narozeniny

Ladislav Vostárek, textař rockových kapel Katapult, Turbo a OK Band, manažer a právník, si nadělil knihu Jen jednou dostat šanci ke svým 75. narozeninám. Slaví je 29. dubna letošního roku.

Ve své knize poodkrývá, jak to s bigbítem chodilo za minulého režimu. Jeho konkrétní a stručné vzpomínky doplňují pohledy do vlastního soukromí, stovka textů k písním pro tuzemské rockové kapely, okolnosti jejich vzniku a kresby Jiřího Slívy, Josefa Blechy a Petra Síse. Čtivá kniha je napsána v lehkém, optimistickém tónu a pro čtenáře je zajímavá i díky intimním pohledům do rockového zákulisí a do života umělců i mimo pódia.

Šanci, kterou Ladislav Vostárek od života dostal, rozhodně nepromarnil. Ani jako manažer a textař a ani jako právník (Od roku 1988 do současnosti se věnuje arbitrážím, právnímu poradenství a advokacii).

Od roku 1969 se Ladislav Vostárek zabýval sjednáváním vystoupení pro různé hudební skupiny a diskžokeje po celé republice. V roce 1972 se stal manažerem skupiny Shut Up Františka Ringo Čecha, manažerem show Hvězdy světových mikrofonů Angela Michajlova a Eduarda Hrubeše se skupinou Komety. Pracoval jako novinářský elév v kulturní rubrice Mladé fronty, kde vedl hudební anketu Sedmička. Během svého působení v hudebním vydavatelství Supraphon začal v polovině 70. let spolupracovat s Oldou Říhou na přípravě prvního koncertního programu skupiny Katapult. Jako neoficiální čtvrtý člen Katapultu se zasloužil díky svým manažerským schopnostem a nápaditým a neotřelým textům o to, že Katapult vyhrál v letech 1979 a 1980 dvakrát za sebou anketu Zlatý slavík. Autorsky se podílel na těch nejslavnějších skladbách této skupiny. Slavné hity Katapultu s texty Ladislava Vostárka  Až…, Půlnoční závodní dráha, Lesní manekýn, Hlupák váhá, Vojín XY hlásí příchod nebo Jen jednou dostat šanci výrazně formovaly českou rockovou scénu a staly se z nich skutečné rockové evergreeny.

Jen jednou dostat šanci – Katapult
Po rozchodu s Oldou Říhou založil Ladislav Vostárek v roce 1981 s Richardem Kybicem a Jiřím Vondráčkem poprockovou skupinu Turbo, kterou produkoval a řídil až do roku1988. V tomto období se autorsky podílel na všech skladbách kapely. Za všechny jmenujme písně Hráč, Chtěl jsem mít, Přestáváš snít, Krásným dívkám, Láska z pasáží a To bude pánové jízda. I v případě skupiny Turbo se Vostárek s vehemencí nehrajícího člena této formace výrazně podílel na všech aktivitách a úspěších skupiny. Patří k nim i dvakrát 2. místo v anketě Zlatý slavík (1987 a 1988).

Hráč – Turbo
Ovlivněn úmrtím vůdčí osobnosti Turba, kytaristy, zpěváka a skladatele Richarda Kybice v roce 2003, začal Ladislav Vostárek s obnovenou skupinou opět spolupracovat a společně s Vladimírem Kočandrlem se autorsky podílel na vzniku alb Turba Byl to hráč, Original Live,  Návrat králů a Noční dravci.

Ladislav Vostárek s Vladimírem Kočandrlem a se zpěvačkou Marcelou Březinovou stál v polovině 80. let u zrodu skupiny OK Band, která vnesla do tuzemské populární hudby prvky nové vlnynovoromantismu a elektronické taneční hudby. Pod pseudonymem Vlasta Voko byl Vostárek výhradním autorem nebo spoluautorem řady úspěšných písní OK Bandu. V tomto případě zmiňme písně Žižkovská zeď, Božský klid, Už mi nevolej, Bydlím na závětrné straně továrního komína a UFO nad rybníkem.

Žižkovská zeď – OK Band
S Vladimírem Kočandrlem pak vytvořil Ladislav Vostárek v roce 1982 i recesní projekt Mýdlo, v rámci kterého nahrál a nazpíval velmi úspěšné skladby Po noční a Dieta. Ve videoklipech k oběma písním si Ladislav Vostárek i zahrál.

Po noční – Ladislav Vostárek
Kniha JEN JEDNOU DOSTAT ŠANCI vychází ve spolupráci s Radiem Beat a nebude k dostání v distribučních sítích velkých nakladatelů a u knihkupců. Objednat knihu je možné JEN na adrese: www.ladislavvostarek.cz

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *