Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZe života

¼ Čechů pracuje z domova, prodeje IT elektra tak rostou o stovky procent. Jak to ovlivňuje sběr elektroodpadu?

V plném či částečném režimu home office u nás ke konci března pracovalo asi 25 % zaměstnanců a OSVČ. Od začátku pandemie kvůli práci z domova i distanční výuce rostou nákupy IT vybavení. Trend vysokých prodejů například notebooků je evidentní celosvětově, stejně jako obavy z velkého množství elektroodpadu, které kvůli pandemii v budoucnu vznikne. Zvýšený sběr staré IT techniky registrují společnosti REMA i v tuzemsku. Meziročně vzrostl i počet subjektů zapojených v projektu Zelené firmy, který společnostem pomáhá sbírat elektroodpad od zaměstnanců.

Podle dat projektu Život během pandemie pracovalo v režimu home office během první covidové vlny až 23 % pracujících. Nejnovější statistiky z konce března 2021 pak ukazují, že v režimu plného home office zůstává asi 16 % pracujících, 9 % pak práci z domova vykonává alespoň částečně. Největší podíl zaměstnanců a OSVČ pracujících z domova vykazuje sektor IT a finance s aktuálně asi 55% podílem plného home office, následuje sektor školství a kultury s 37% podílem.

Pro práci z domova je v naprosté většině případů nutné používání digitálního a IT vybavení. Tento druh elektroniky tak během pandemie zaznamenal mimořádný prodejní boom. „Prodeje IT vybavení během jarní koronakrize rostly několikanásobně: u notebooků to bylo meziročně o asi 300 %, u sluchátek o 150 %. Zaznamenali jsme velký zájem o webkamery, jejichž prodeje poskočily o více než 1 300 %. Přes prázdniny se poptávka poměrně stabilizovala, prodeje notebooků nerostly již takto skokově, ale stabilně se zvyšovaly průběžně celé třetí čtvrtletí. Od začátku září opět raketově zrychlily a již v listopadu dosáhly úrovně běžné v nejvyšší sezoně v prosinci. Zájem během celého tohoto období panoval také například o klávesnice, myši či Wi-Fi routery,“ popisuje loňský vývoj prodejů Pavel Roubínek, divizní ředitel nákupu a prodeje z Alza.cz, s tím, že poptávka po vybavení pro distanční výuku a home office je vysoká i nadále. „Za první kvartál roku 2021 jsme ve výše zmíněných segmentech evidovali minimálně dvouciferný procentní růst oproti loňskému jaru, tedy i vůči loňskému startu pandemie,“ upřesňuje Pavel Roubínek.

Více elektroniky, více elektroodpadu
Aktuální velká poptávka po IT vybavení s sebou však v následujících letech, jak budou nová zařízení stárnout, bohužel přinese i zvýšené množství elektroodpadu. Ten se přitom už v současnosti stává vážným globálním problémem, obzvláště, není-li správně odevzdán a předán k recyklaci. V České republice se naštěstí sběr elektroodpadu daří navyšovat, a to i navzdory pandemii. „V rámci zpětně odebraného množství vysloužilého elektra za rok 2020 odevzdali obyvatelé ČR 22,1 tisíce tun odpadního elektrozařízení. Oproti roku 2019 jde o šestiprocentní nárůst. Právě z důvodu, že lidé během roku ve velkém nakupovali elektroniku nutnou pro výkon práce z domova, jsme registrovali i zvýšený sběr IT techniky,“ říká David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu.

Správné nakládání s elektroodpadem podporují i samotné firmy. Například podle studie mezinárodní společnosti Blancco vytvořilo celých 47 % velkých globálních firem v rámci svých organizačních struktur speciální pozice, jejichž úkolem bude zavádět politiky nakládání s elektroodpadem, který dané firmě vznikne v souvislosti s pandemií covidu-19, a dohlížet na jejich dodržování.

Sběrné boxy Zelených firem jsou k dispozici i zaměstnancům na home office
Českým firmám pak v nakládání s elektroodpadem nejen v čase pandemie pomáhá například projekt Zelená firma, který v roce 2008 spustila společnost REMA Systém. Ke konci roku 2020 bylo v projektu zapojeno 2 486 firem, což představuje zhruba 5% meziroční nárůst. Každá zapojená firma obdrží od společnosti REMA Systém sběrné boxy na elektroodpad, do nichž mohou zaměstnanci zdarma odevzdávat staré elektro i baterie nejen z práce, ale i z vlastních domácností. REMA se pak postará o bezplatný svoz a následnou recyklaci. Sběrná místa na pracovišti přitom zaměstnancům dál slouží i během pandemie. „Současná doba, kdy drtivá většina našich zaměstnanců pracuje z domova, nastavené procesy zpětného odběru firemního elektrozařízení v rámci spolupráce se společností REMA Systém z větší míry neovlivnila. Pokud se zaměstnanci potřebují ekologicky zbavit elektrozařízení z kanceláří i domácností, jsou jim neustále k dispozici sběrné boxy, které jsme pro sběr dostali díky zapojení do projektu Zelená firma,“ potvrzuje Vanda Dušková, senior specialista pro IMS ve společnosti O2 Czech Republic, a. s, s tím, že firma aktuálně připravuje interní i externí komunikační kampaň pro podporu povědomí svých zaměstnanců i zákazníků o principech sběru a likvidace nejen firemního elektrozařízení a připomenutí možnosti odevzdání elektroodpadu ve firemních budovách a značkových prodejnách O2.

Zdroj: REMA Systém, REMA Battery, REMA PV Systém, REMA AOS, foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *