Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Památník Karla Čapka se chystá na otevření, sezónu odstartuje akcí věnovanou výročí Rádia Svobodná Evropa

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše se připravuje na znovuotevření. „Prvního května uplyne sedmdesát let od zahájení československého vysílání Rádia Svobodná Evropa. V letech 1951-1961 stál v jeho čele Čapkův blízký přítel Ferdinand Peroutka, jehož rozhlasové komentáře patří do zlatého fondu nezávislé žurnalistiky,” přibližuje ředitel Památníku Zdeněk Vacek. Podle něj připomene Peroutkovu osobnost jak novinka ve stálé expozici zaměřená na předválečné působení v časopise Přítomnost, tak živě konaná akce se zajímavými hosty. Tu plánují v Památníku uspořádat ve spolupráci s Českým centrem Mezinárodního PEN klubu a Společností Ferdinanda Peroutky během jedné z květnových či červnových sobot. Přesné datum bude záviset na uvolňování protiepidemických opatření. Odehrát by se měla v zahradě a její termín vyhlásí Památník na svých webových stránkách i sociálních sítích.

Podle ředitele Zdeňka Vacka nabídne Památník v letošní sezóně řadu novinek, včetně rozšíření stálé expozice věnované právě životu a dílu Ferdinanda Peroutky, který byl na Strži pravidelným hostem. „Návštěvníci si nově budou moci prolistovat sadu kopií dobového časopisu Přítomnost z kritického období od podzimu 1938 do podzimu 1939, tedy od Mnichova do začátku druhé světové války. Po jejím vypuknutí byl Peroutka coby šéfredaktor zatčen a následujících šest let strávil v koncentračním táboře,“ říká Zdeněk Vacek. V pohodlném křesle si bude možné přečíst nezkrácené Peroutkovy články, přesné kopie původních vydání. Přiložený QR kód umožní zájemcům snadný přístup ke kompletnímu digitálnímu archivu časopisu Přítomnost z období 1924-1939. „Každý si tak může udělat vlastní úsudek,“ dodává Vacek.

_Ferdinand a Slávka Peroutkovi u mikrofonu Rádia Svobodná Evropa

Sobotní setkání na téma Peroutka
Peroutkovu éru, ale také nikdy nekončící boj demokracie s totalitními režimy, plánuje Památník připomenout i živým setkáním s předními historiky, spisovateli a novináři. „Jakmile to situace dovolí, přivítáme na Strži zajímavé hosty: účast už přislíbil například politolog a historik Martin Nekola, který pohovoří o počátcích Rádia Svobodná Evropa, dále vystoupí předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman a laureáti Ceny Ferdinanda Peroutky,“ vypočítává Vacek. Akci přístupnou veřejnosti doprovodí i komentovaná projekce dosud neznámých barevných diapozitivů z pozůstalosti slavného novináře. Přímo v den konání akce bude k vidění i Peroutkův průkaz z Rádia Svobodná Evropa, jeho imigrační karta z USA, peněženka, očkovací průkaz a další unikátní materiály. „Čekáme už jen na jedno – abychom mohli vyhlásit přesné květnové či červnové datum,“ říká Zdeněk Vacek.

Karel Čapek veřejný i osobní
Návštěvníky čeká i řada dalších překvapení. „Do nové sezóny 2021 Památník vstoupí se zcela novou a výrazně atraktivnější stálou expozicí věnovanou láskám Karla Čapka, připomeneme také 100. výročí jeho angažmá na postu dramaturga ´Městského divadla Královských Vinohradů´. Mnohem bohatší a lákavější bude také ta část expozice, která Čapka přestavuje jako novináře: návštěvníci si budou moci osahat například původní typ ´amerického´ psacího stolu z redakce Lidových novin, kam Karel Čapek se svým bratrem Josefem nastoupil právě před 100 lety, konkrétně 1. dubna 1921. Přímo v zásuvkách stolu jsou jakoby zapomenuty originální drobnosti dokumentující všední život tehdejšího redaktora,” prozrazuje ředitel Zdeněk Vacek, sám dlouholetý novinář. Citáty Olgy Scheinpflugové, Františka Langera a dalších pamětníků i literárních vědců připomenou Čapkovu vášeň pro žurnalistiku, stejně jako skutečnost, že práci novináře – obhájce demokracie – považoval za svoji občanskou povinnost.

Přinejmenším do konce srpna bude v Památníku Karla Čapka k vidění výstava Cesta do hlubin robotovy duše připomínající 100. narozeniny čapkovského slova robot a příchozí si v původní prvorepublikové garáži mohou prohlédnout 84 let starého veterána Škodu Rapid. Tedy vůz stejného typu, provedení a dokonce vyrobený ve stejný den, jako původní auto Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové, s nímž v létě 1937 podnikli cestu do Alp.

Návštěvníky potěší také zahrada se vzrostlými stromy, umocňující jedinečný genius loci domu, kde Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou tak rádi trávili léto. „Od Památníku vede Naučná stezka Karla Čapka, máme tu občerstvení a v dohledné době zprovozníme nabíjecí stanici pro elektrokola. S pracovními listy se zabaví i děti, na které pamatujeme také v části expozice s herními prvky. Příjemný čas u nás můžete strávit uvnitř stejně jako venku a není potřeba nikam chvátat, parkování u rybníka Strž je totiž zdarma,“ zve k návštěvě ředitel Zdeněk Vacek.

Víte, že…
… Památník Karla Čapka je známý jako Čapkova Strž – nachází se totiž pod hrází stejnojmenného rybníka ve Staré Huti u Dobříše? Spisovateli se dramatické označení Strž líbilo víc než historické označení Josefodol.
… právo k doživotnímu užívání letního sídla získal světoznámý spisovatel, dramatik a novinář Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou, význačnou herečkou a spisovatelkou, v roce 1935 jako svatební dar od majitele místního velkostatku a svého příbuzného Václava Palivce?
… Karel Čapek na Strži v posledních třech letech svého života (1935-1938) trávil většinu času? Vznikala tu díla jako Válka s Mloky, Cesta na sever, Bílá nemoc, První parta, Život a dílo skladatele Foltýna.
… v podkroví nechal Čapek zařídit hostinské pokoje pro své nejbližší přátele, z nichž tu nejčastěji a nejdéle pobýval novinář Ferdinand Peroutka? Jeho místnost přezdívaná Peroutkárna je dnes vybavena řadou původních předmětů, které Památníku Karla Čapka věnovala poslední žurnalistova manželka Slávka Peroutková. Památník obdarovala i Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.
… článek „Hitler je gentleman“ údajně podepsaný F. Peroutkou se nikomu nepodařilo dohledat, přestože na jeho nalezení vypsal Hrad odměnu 100 000 korun? Část veřejnosti přesto dodnes mate útržek objevený v roce 2015 v pražské vile bratří Čapků, který článek s tímto titulkem a jménem Ferdinanda Peroutky obsahoval: podvrh s řadou překlepů a chyb vytištěný na inkoustové tiskárně nastražil do vily kritik Jaromír Slomek s cílem „pobavit kolegy novináře“. Duplikát tohoto fragmentu, zapůjčený J. Slomkem, bude v Památníku vystaven.

Zdroj a foto: https://capek-strz.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *