Jak na online pohovor (nejen) v cizím jazyce?

Online pohovory nejsou úplnou novinkou, ale v posledních měsících se pro firmy i uchazeče staly každodenní realitou. Ačkoliv se samotná struktura pohovoru výrazně nezměnila, má online pohovor svá specifika. Jak se tomuto novému trendu co nejlépe přizpůsobit?

Podle průzkumu společnosti Hays z února tohoto roku více než polovina uchazečů upřednostňuje vedení pohovorů v online formě (55 procent), šest procent dotázaných dokonce uvedlo, že pohovory by měly probíhat pouze vzdáleně. Oceňují především bezpečnost (49 procent), v těsném závěsu je pak časová úspora (43 procent), kdy odpadá cestování. Přesto má online pohovor značné nevýhody, jako je omezená sociální interakce, případě nemožnost se seznámit s kolegy či poznat pracovní prostředí.

Technologie, technologie
S omezením kontaktů roste v souvislosti s náborem uchazečů nutnost použití online platforem (Zoom, Skype, FaceTime, apod.), přes které může být pohovor veden. Jestliže nejste na jejich použití zvyklí, vyplatí se dát si čas na jejich prozkoumání. Nepodceňte také technické náležitosti a alespoň 30 minut před začátkem pohovoru znovu vyzkoušejte připojení k internetu, zvuk a video. Může se stát, že během pohovoru technika selže a budete mít problém slyšet druhou stranu. V tomto případě je dobré na zhoršenou kvalitu hovoru upozornit a zjistit, zda nejde o problém na straně firmy. Je možné, že personalista, který pohovor vede si není vědom toho, že slyšíte pouze část jeho dotazů a proto to může vypadat, že odpovědi neznáte. Pokud se ukáže, že je chyba na vaší straně, je dobré mít po ruce hotspot, případně náhradní tablet či počítač.

Vhodné místo a žádné rozptylování
Základem je, abyste se při pohovoru plně soustředili a nic vás nerozptylovalo. Proto si připravte klidné místo bez rušivých prvků a spolubydlících, a vypněte si upozornění na počítači i mobilu. Na kameře bude dobře vidět, když vaše pozornost uteče někam jinam. Stejně tak věnujte pozornost místu, kde pohovor povedete –  nemělo by být příliš tmavé, ale ani by na vás nemělo jít moc umělého světla. Ideální je být na přirozeném denním světle, poblíž oken a mít za zády zeď. V záběru by neměl být prostor, kde je nepořádek, předem si tak vyzkoušejte, co všechno vaše kamera pokryje. Případně využijte funkce některých platforem, jako je například rozostřené pozadí.

Řeč těla jako výhoda
Možná si myslíte, že přes monitor počítače nehraje neverbální komunikace takovou roli, ale opak je pravdou – personalista bude o to více věnovat pozornost spontánním reakcím a řeči těla. Navíc je možné, že si pohovor nahraje. Proto bude důležité vyvinout úsilí, abyste personalistu zaujali. Rozhodně pohovor nedělejte z postele, seďte zpříma a trochu se nakloňte. Asi největší výzvou bude udržet oční kontakt, odolejte pokušení dívat se na monitor nebo na sebe a dívejte se přímo do kamery. Pozorně naslouchejte a to zejména jestliže je pohovor veden v cizím jazyce. „V případě potřeby personalistu požádejte, zda by mohl mluvit pomaleji. Když odpovídáte na otázky, přikývněte a přibližně vteřinu si počkejte než odpovíte, abyste si s personalistou neskákali do řeči,” radí Marie Jelínek, metodička jazykové agentury Skřivánek. A co je nejdůležitější, nezapomeňte se usmívat.

Štěstí přeje připraveným
Stejně jako na osobní pohovor, i v případě online verze je vhodné se řádně připravit. Výhodou domácího prostředí je, že se můžete lépe uvolnit a připravit si poznámky k životopisu, inzerát pracovní pozice, a osnovu pro vaše představení. Navíc je dobré se doptat na věci, které byste při osobním setkání zjistili sami – jako jsou otázky na pracovní prostředí či atmosféru na pracovišti. Personalista se během online pohovoru bude pravděpodobně ještě více soustředit na to, co uchazeč říká a kromě klasických otázek se může ptát na otázky více na tělo, a také ty, které odhalí pracovní morálku (vzhledem ke stále aktuální práci na dálku). Uchazeč by si tak měl pořádně promyslet, jak bude odpovídat. Stejně tak je důležité se připojit včas (třeba o minutu dříve) a vyhradit si na pohovor dostatečně dlouhou dobu. Nepodceňte také oblečení, pokud si nejste jisti, mohou vám být inspirací stránky sociálních médií společnosti, kde získáte představu o firemní kultuře a stylu oblékání.

Zaposlouchejte se a naučte se něco navíc
Pohovor v cizím jazyce je pro mnohé uchazeče strašákem, tím spíše, když probíhá skrze technologie, které mohou zhoršit kvalitu hlasového projevu a ztížit tak možnost porozumění. Když se ale včas připravíte, není se čeho bát. Vhodné je si cizí jazyk „naposlouchat” v jeho přirozené podobě. Pokud máte možnost, zkuste si domluvit telefonát/videohovor se známými ze zahraničí, nebo se přidejte do cizojazyčné konverzace na sociální síti Clubhouse. V případě, že si nejste s vlastními schopnostmi jistí, můžete využít i speciálních lekcí, existují i ve formě telefonické výuky. Každopádně začněte s přípravou brzy, alespoň týden před pohovorem a zkuste těmto aktivitám věnovat minimálně hodinu denně. Získáte větší sebevědomí a jazyková bariéra se vám bude zdát mnohem menší.

Jestliže si mluvením v cizím jazyce nejste jistí a nemluvíte plynně, může pro vás být obtížné rychle odpovídat, neboť vám může například déle trvat promyslet, co a jak řeknete. Přesto se nebojte držet své tempo a odpovídejte rozvážně – rychlost není vždy ta nejlepší známka znalosti cizího jazyka. „Během pohovoru nejde o množství slov, ale o jejich kvalitu. Používáním pouze jednoduchých frází a slov, na personalistu moc nezapůsobíte. Naučte se pár složitějších slovních spojení a ekvivalentů, kterými zaručeně uděláte dojem. Pokud potřebujete specifickou slovní zásobu, doplňte si vhodná slovíčka. Zároveň vypusťte slovní výplně, který nepůsobí dobře ani v rodném jazyce,” doporučuje Marie Jelínek. Dokonce i věta „můžete to prosím opakovat?“ zní mnohem lépe, než odpovídat na otázku, kterou jste nepochytili.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.