Udržitelné cestování. Historický fenomén nebo jen módní slovo?

Může se zdát, že udržitelné nebo také ekologicky šetrné a uvědomělé cestování je novým fenoménem posledních pár let. Opak je ale pravdou. „Zelené cestování“ začalo získávat na popularitě již koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let. „Zelená“ se stala synonymem a ekologické cestování vstoupilo do módy jako termín používaný k označení ekoturistiky a odpovědných cestovatelských praktik, které se obecně snaží prospět životnímu prostředí, sociálnímu a ekonomickému blahobytu daného místa.

Co ale udržitelné cestování vůbec znamená? Musíte spát ve stanu a vařit na ohni, aby váš pobyt v přírodě byl ekologický? Pravdou je, že je to jen o jednoduchých volbách. Například si vyberte destinaci v blízkém okolí, nemusíte tak cestovat přes půlku světa a zmírníte svou uhlíkovou stopu. Pokud máte dostatek času, cestujte autobusem nebo vlakem. Jídlo nakupujte u místních, vyhněte se plastovému odpadu a vyberte si ubytování, které se řídí udržitelnými principy jako je solární energie, sběr dešťové vody, použití energeticky šetrného osvětlení nebo toalety s nízkým průtokem.

Cestovatelský portál trevor.cz také myslí na českou krajinu, a proto ve svém katalogu nabízí možnosti alternativního ubytování pro ty, kteří chtějí být v souladu s přírodou a zároveň se snaží, aby jejich dobrodružství nenarušilo diverzitu místní krajiny.

Probuzení v lese
Ráno vás vzbudí vůně přírody a zpěv ptáků, večer strávíte pozorováním hvězd. Láká-li vás stanovat uprostřed lesa a žít alespoň na moment v souladu s přírodou, vyzkoušejte stále populárnější glamorous camping (glamping) v podhůří krásných Orlických hor. Prostorný a útulně zařízený stan najdete v lese u obce Pěčín v Královehradeckém kraji, který láká i na procházky přírodou nebo výlety na kole. Ubytování, které je navíc fotogenické, nechybí vlastní sociální zařízení, venkovní vybavená kuchyňka a samozřejmostí a nutností každého glampingu je místo pro grilování a příjemné posezení s knihou. Máte zaručeno, že zde budete jen vy sami a les! Leda, že by šel někdo na houby…

Mezi rybníky a lesy
Unikátní ubytování v maringotce na břehu rybníka, bez elektriky a wifi, najdete na hranicích Vysočiny a Jihočeského kraje mezi rybníky a lesy. Maringotka KvětLois je situovaná na břehu rybníka, který bude jen váš. Součástí je ohniště a houpací síť, který dokreslí krásný zážitek a naprosto dokonalý klid a pohodu. I pro majitelku Kateřinu byla při zařizování maringotky myšlenka přírody, kterou si přeje maximálně chránit. Na rekonstrukci bylo použito co nejvíce přírodních materiálů, a to i kvůli dlouhověkosti a bez údržbovosti. Maringotka je vytápěná kamny, pitná voda se vozí v kanystrech. Koupelnu nahrazuje venkovní sprcha s užitkovou vodou a suchá toaleta. K úklidu se používají pouze eko přípravky, aby mohla voda z kuchyně bez problémů odtékat do přírody.

Žít v korunách stromů
Zpět na stromy! Nevšední ubytování Stromovny vás zkrátka vrátí tam, kde to všechno začalo. Je na tajném místě, nedaleko Českých Budějovic. Přesnou polohu se ovšem dozvíte až po potvrzení rezervace. A co vás v korunách stromů čeká? Velká, pohodlná postel včetně ložního prádla, koupelna s chemickou toaletu, umyvadlo s tekoucí vodou a sprcha. Voda je tu vzácná, proto je jí omezené množství a má pouze venkovní teplotu. Teplo a romantickou atmosféru zajišťují krbová kamna. Dominantou interiéru je knihovna. Rozečtenou knihu si klidně můžete odvézt a po přečtení ji Stromovnám zaslat zpět. Zásuvky tady nehledejte, ale přesto si tu můžete nabít mobil i rozsvítit. Výhledy si užijete na terase, kde najdete i pohodlné místo k odpočinku a vše potřebné ke grilování.

Zdroj a foto: Trevor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.