Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Muzeum vyjede do ulic Brna. Představí závodní vozy i vojenskou techniku

Veterány, armádní technika, závodní i osobní automobily ze sbírky Technického muzea v Brně vyjedou do ulic města Brna, zájemci je budou moci obdivovat již tuto sobotu 29. 5.

Více než 25 vozů vyjede poslední květnovou sobotu v 14.30 z depozitáře historických vozidel v městské části Řečkovice, na ulici Terezy Novákové. Odtud pojede kolona historických kolových vozidel po trase Banskobystrická – Kuřimská – Palackého třída – Hradecká – Podnikatelská – Purkyňova – Skácelova – Slovanské nám. – Husitská – Palackého třída – Štefánikova – Lidická – Moravské nám. – Rašínova – nám. Svobody.

V předpokládaném čase 15.00 budou moci zájemci kolonu historických vozů přivítat v centru města – na náměstí Svobody, odkud celkem 3x vyrazí na předváděcí jízdu po trase nám. Svobody – Masarykova – Nádražní – Benešova – Malinovského náměstí – Rooseveltova – Rašínova – nám. Svobody. Na náměstí Svobody se přitom vždy odpojí několik historických vozidel, která zde krátkodobě zaparkují, aby si je zájemci mohli prohlédnout zblízka.

Z vojenského vozového parku určitě nebude chybět třínápravový nákladní automobil Praga V3S v několika provedeních – Praga V3S s označením POKA 1/3, která sloužila jako pojízdná polní kuchyně, vyprošťovací vozidlo s označením AV-3 či Praga V3S se sovětským letištním světlometem.

Kromě automobilů tovární značky Praga bude centrem Brna projíždět i několik vozidel legendární značky Tatra. Zájemci, kteří se do města v tento den přijdou podívat, budou mít možnost obdivovat například terénní nákladní automobil Tatra 813 ve verzi 6×6, přezdívaný také jako „šestikolo“. Tato verze tahače těžkých přívěsů se nejvíc uplatnila zejména v civilním sektoru. Kromě vojenské techniky v zastoupení této kopřivnické značky bude k vidění například limuzína Tatra 613 Narex nebo luxusní automobil Tatra 700. Mezi další značky, které vyrazí do ulic Brna, aby potěšily svou jízdou kolemjdoucí, patří i modely Škoda Spartak a závodní vozy Škoda Favorit 136 a Škoda 120 Rallye. Další osobní vozy zastoupí například Z 9 nebo automobil Z 4, který se proslavil v Československu jako první sériově vyráběný automobil s pohonem na přední kola.

„S historickými vozy z našich sbírek vyjedeme do ulic Brna, abychom alespoň trochu navrátili do města život, který nám po dlouhém období nutných omezení v souvislosti s pandemií všem schází. Naše jízda je také pozvánkou do znovuotevřeného muzea, ale především na již tradiční brněnskou akci Dopravní nostalgie, která se letos uskuteční poslední červnový víkend,“ přibližuje ředitel Technického muzea v Brně Ivo Štěpánek.

Dopravní nostalgie – přehlídka historie městské a veřejné hromadné dopravy – je tradiční součástí každoroční Zábavy pod hradbami, kterou organizuje SNIP & CO ve spolupráci se statutárním městem Brnem, Jihomoravským krajem a které se každoročně účastní i Technické muzeum v Brně.

Změna trasy vyhrazena dle aktuální dopravní situace.

Zdroj a foto: archiv Technického muzea v Brně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *