Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Premiéra oscarového filmu Favoritka ve čtvrtek večer na Prima MAX!

Stanice Prima MAX odvysílá ve čtvrtek 27. května ve 22.00 premiéru jednoho z nejlepších filmů roku 2018 – Favoritka!

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colmanová), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weiszová) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se tak dostane do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví. Zároveň si svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcení jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijde prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotuje. Sarah ji z lítosti přijme, netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty.

Anglický název: The Favourite
Irsko, Velká Británie, 2018
Režie: Yorgos Lanthimos
Scénář: Deborah Davisová, Tony McNamara
Kamera: Robbie Ryan
Hrají: Olivia Colmanová, Emma Stone, Rachel Weiszová, Nicholas Hoult, Joe Alwyn, Mark Gatiss, James Smith

Zajímavosti
• Celosvětová premiéra proběhla 30. srpna 2018 na Benátském filmovém festivalu.
• Film se natáčel na zámku Hampton Court Palace a v jeho zahradách. Zámek se nachází na jihozápadě Londýna a nechal si ho postavit král Jindřich VIII.
• S historickou přesností si režisér Lanthimos ani scenáristé Deborah Davisová a Tony McNamara hlavu příliš nelámali. Slovy režiséra: „Některé věci ve filmu jsou přesné, a mnoho jiných není.“ To se týká především erotického vztahu královny a jejích dvorních dam. Stejně tak i všudypřítomní králíci, jež Anna Stuartovna chovala na památku svých dětí, jsou historickým nesmyslem – tehdy byla tato zvířata považována spíše za škůdce či jídlo, rozhodně ne za domácí mazlíčky.
• Kostýmní výtvarnice Sany Powellová měla během natáčení Favoritky napilno, ve stejný čas totiž navrhovala a připravovala kostýmy pro film Mary Poppins se vrací. K jejímu štěstí probíhalo natáčení obou filmů v sousedících studiích nedaleko Londýna. Oba filmy výtvarnici vynesly nominaci na Oscara v kategorii nejlepší kostýmy.
• Kameraman Robbie Ryan využíval při natáčení umělé světlo velmi málo, většinou se natáčelo jen při přirozeném světle nebo světle svíček a krbového ohně.
• Herečka Olivia Colmanová kvůli roli královny Anny přibrala šestnáct kilo.
• Snímek Favoritka získal celkem deset nominací na cenu Oscar a pět nominací na Zlatý glóbus. V případě obou filmových cen proměnil snímek jen jednu nominaci, a to za nejlepší ženský herecký výkon. Oscara i Zlatý glóbus si odnesla herečka Olivia Colmanová za roli královny Anny, a zapsala se tak na seznam oceněných umělců ztvárňujících osobnosti britské vlády – mezi ni jsou Colin Firth (Králova řeč, 2010), Gary Oldman (Nejtemnější hodina, 2017), Meryl Streepová (Železná lady, 2011), Helen Mirrenová (Královna, 2006) a Judi Denchová (Zamilovaný Shakespeare, 1998).

Zdroj a foto: FTV Prima

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *