Jak nepropadnout nákupní horečce? Babo, raď!
Desátého května se po čtyřech měsících v Česku znovu otevřely všechny obchody a Češi je vzali útokem. Největší fronty se tvořily před prodejnami s oblečením, obuví, hračkami nebo před knihkupectvími. Podle statistik Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) byla návštěvnost obchodů o celou čtvrtinu nad průměrem běžného „necovidového“ normálu.
Otevření obchodů většině lidí udělalo radost. Online nákupy jsou fajn, ale boty nebo kalhoty je lepší si v klidu vyzkoušet. Rok jste šetřili, tak si teď trochu utrácení zasloužíte? Nejspíš ano, ale pozor! Roční nákupní abstinence vás může dovést ke zbytečnému a někdy až nebezpečnému utrácení. Jak tedy nepropadnout nákupní horečce? Pomoci nám může lidová moudrost a pár jednoduchých rad.
Kdo šetří, má za tři!
Jestli se vám podařilo za poslední rok našetřit, nemusíte všechno hned utratit. Kupujte i nyní hlavně to, co opravdu potřebujete. Ekonomické dopady pandemie se mohou projevit se zpožděním a vaše finanční situace se může změnit. „Rozhodně byste kvůli nákupům neměli sahat na rodinnou rezervu pro nenadálé situace,“ radí Luboš Kratochvíl, finanční analytik z Providentu.
Dvakrát měř, jednou řež aneb přečtěte si důkladně smlouvu o půjčce
Pokud už se rozhodnete řešit své finanční potřeby půjčkou, neukvapte se a nepodepisujte nic před řádným pročtením podmínek. Podle pravidelných průzkumů mezi zákazníky společnosti Provident povědomí o tom, jak nesmírně důležité je smlouvu důkladně předem prostudovat a seznámit se se všemi podmínkami, naštěstí roste. Přesto je nutné připomenout, že podepsat něco, čemu nerozumíme, je nejkratší cestou k budoucím problémům.
Na co se při pročítání smlouvy zaměřit:
- sankce, které hrozí, pokud přestanete splácet
- RPSN, výši poplatků a úroků
- způsob řešení případného sporu mezi vámi a věřitelem (zda ho bude řešit soud, nebo soukromá společnost)
- informace psané malými písmeny
Hlad má velké oči: Nepůjčujte si víc, než skutečně potřebujete
Lidé mají tendenci půjčit si o něco větší sumu, než nezbytně potřebují. Když už se ocitnete v situaci, kdy zvažujete úvěr, půjčte si opravdu jen tolik, kolik vám skutečně schází.
Vytloukat klín klínem: Zakažte si půjčky na půjčku
Pokud se dostanete do tíživé finanční situace, která vám znemožní pravidelně splácet své závazky, existují různá řešení. Určitě však není rozumné si půjčovat další peníze. Dříve či později se dostanete do problémů, které mohou skončit i exekucí. Ideálním řešením je samozřejmě zvýšení vašich příjmů nebo snížení nákladů. To však často není možné. „U některých finančních produktů existuje možnost bezplatného odkladu splátky, splátkových prázdnin nebo využití benefitů, jako je pojištění úvěru, které jste si při uzavírání smlouvy sjednali. Informujte se o konkrétních možnostech u svého poskytovatele,“ dodává Luboš Kratochvíl.
Líná huba – holé neštěstí: Při problémech komunikujte
To platí při zařizování půjčky i po celou dobu jejího splácení. „Pokud nerozumíte něčemu ve smlouvě, zeptejte se. Překvapily vás tento měsíc nečekané výdaje a nedostává se vám na splátku? Zavolejte okamžitě poskytovateli a hledejte řešení. Solidní poskytovatel vždy hledá řešení vhodné pro obě strany,“ uzavírá Luboš Kratochvíl. Zkrátka nebojte se mluvit. Uleví se vám a vyhnete se možným potížím v budoucnu.
Foto: archiv