Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

SportZe života

Průzkum: Klienti se do fitness center vracejí velmi pomalu, obavy provozovatelů se naplňují

Sedm měsíců nuceného uzavření fitness center si vybírá další krutou daň. Jejich provozovatelé ještě ani nespočítali finanční ztráty a vytoužené otevření jim příjmy nepřináší. “Lidé byli dlouhou dobu doma, zlenivěli, nechce se jim hýbat. Ti aktivnější si vybavili vlastní posilovnu či přešli na venkovní sporty. Současná opatření většinu lidí od návštěvy fitka odradí. Nejvíce se k nám tak vracejí ti s nevyčerpanými permanentkami a příjem máme prakticky nulový,” tak popisují současnou situaci provozovatelé fitness center v aktuálním průzkumu České komory fitness.

Vnitřní sportoviště mohla otevřít 17. května za podmínek maximální kapacity 1 osoba na 15 m2 a s omezením ne více než 10 osob na sportovišti. Z aktuálního průzkumu České komory fitness vyplývá, že za těchto podmínek se k tomuto datu rozhodlo otevřít 63,5 % provozovatelů fitness center. Od 24. května, kdy se maximální kapacita sportoviště zvedla na 30 osob v jednu dobu (současně za dodržení podmínky 1 osoba na 15 m2), se rozhodlo otevřít dalších 28,6 % provozovatelů. 6,7 % respondentů své provozy neotevřelo a 1 % uvádí, že muselo svou činnost ukončit.

Většina provozovatelů (73,6 %) uvedla, že se k nim klienti zatím kvůli výrazným omezením nevracejí. Jako největší problémy, se kterými se nyní potýkají, uvádějí prokazování bezinfekčnosti (40,9 %), zákaz používání šaten a sprch (30,6 %) a limitující omezení kapacity (21 %).

Dlouho očekávané otevření fitness center a dalších vnitřních sportovišť se navíc odehrává v době, kdy i v předcovidových časech bývala jejich návštěvnost slabší (červen až září jsou pro tento sektor nejméně vytížené měsíce).

“Otevřeli nás v nejhorší době, kdy chtějí lidé trávit víc času venku. Mnozí tak přešli na venkovní sporty, protože je to pro ně pohodlnější a nemusí se prokazovat dokladem o bezinfekčnosti. Klienti, kteří se nám nyní vracejí, jsou tak z valné většiny ti, kteří mají platné permanentky ještě z dob před uzavřením, takže okamžitý příjem máme v podstatě nulový. Zrušení červnových kompenzací proto považujeme za nefér jednání ze strany vlády. Ocitáme se tak v ještě větších ztrátách. Počítáme, že budeme mít v červnu třetinové tržby, s tím nemůžeme pokrýt ani nájemné. Uvidíme do konce roku, jaká bude situace, a poté se rozhodneme, zda fitness nechat, nebo uzavřít a rozprodat,” vyjadřují se provozovatelé fitness center v aktuálním průzkumu České komory fitness.

Mnozí se potýkají také s personálním obsazením: 43,1 % provozovatelů v dotazníku uvádí, že se jim podařilo otevřít v původní sestavě, téměř stejný počet (41,9 %) provozovatelů uvedlo, že se jim část týmu nevrátila, a 15 % uvádí, že má velký problém sestavit svůj provozní tým.

Za největší překážku ale provozovatelé fitness center považují to, že lidé byli tak dlouhou dobu doma, že si odvykli se hýbat a ztratili jakékoliv návyky. Volají tak po osvětě a kampani za pravidelný pohyb na národní úrovni.

Podpora aktivního životního stylu by ušetřila až 30 % nákladů na zdravotní péči

Za zcela absurdní považuje současnou situaci i Česká komora fitness. “Je naprosto paradoxní, že v době, kdy má pravidelná fyzická aktivita jednoznačně zásadní a pozitivní význam na zdraví české populace, ministerstvo zdravotnictví brání v činnosti sektoru, který se právě této činnosti věnuje. Opakovaně dostáváme jen sliby rozumných podmínek pro bezpečný provoz, ale do mimořádných opatření se výsledky našich jednání nepromítají,” říká Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, s tím, že podpora pravidelné fyzické aktivity občanů ČR by přitom měla pozitivní dopad i na státní rozpočet zdravotně preventivní péče.

Změna životního stylu – tedy více pohybu a zdravější jídelníček – by podle odborníků mohla snížit náklady na zdravotní péči v ČR až o třetinu. “Zařazení pravidelné pohybové aktivity a zdravého životního stylu by proto mělo dnes více než kdy jindy patřit mezi hlavní politické i společenské a vzdělávací priority v naší zemi. Pro začátek by ovšem stačilo, aby ministerstvo zdravotnictví pochopilo význam pravidelného pohybu pro českou populaci a i v současné situaci ho v maximální možné míře podpořilo vhodně nastavenými podmínkami pro provoz vnitřních sportovišť,” uzavírá Jana Havrdová.

Aktuálního průzkumu České komory fitness se zúčastnilo 252 provozovatelů fitness center. 54 % respondentů uvádí velikost svého provozu mezi 100 m2 až 499 m2. 20 % vlastní provozy menší než 99 m2 a dalších 26 % uvedlo prostory větší než 500 m2. Celý text včetně grafů najdete na www.komorafitness.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *