Covid vzal mnoha lidem milované nejbližší, se ztrátou potřebují pomoc

Příběhy těch, kterým koronavirus vzal jejich nejbližší, spojují znaky nepředvídatelnosti a bezmoci. Covid19 za sebou nechal celou řadu vdov a vdovců, kteří potřebují pomoc, aby se s novou situací dokázali vypořádat. Tu jim ale poskytuje jen hrstka organizací, na jejichž fungování není vyhrazeno dost peněz. Přispět na jejich nenahraditelnou činnost můžete v crowdfundingové kampani.

Příběhy klientů neziskových organizací, které se věnují péči o pozůstalé, snad každému na okamžik připomenou definitivnost smrti. Velká spousta rodin přišla během pár dní o milované členy, kterými jsou často rodiče v relativně nízkém věku. Zbyly po nich milující partneři či partnerky a děti, kteří ani nedostali příležitost se rozloučit.

Ze dne na den bez manželky
Moje žena pracovala jako vychovatelka ve škole. V prosinci se ve škole nakazila a onemocněla covidem. Po pár dnech jsem onemocněl i já s dcerou, a protože se manželčin stav zhoršil, byla odvezena do nemocnice, kde do dvanácti hodin po hospitalizaci ve 42 letech zemřela. Předtím neměla vážné zdravotní problémy. Navíc jsme se s ní ani nemohli rozloučit. Zůstal jsem v karanténě sám s dvanáctiletou dcerou.

Nejen, že jsme přišli o milovanou ženu a matku, ale zůstal jsem na všechno sám, a k tomu ještě spoustu starostí se zdravím svým i dcery. Je potřeba zajistit běžný chod domácnosti, který zastávala manželka a k tomu i jednání s úřady, notářem a ostatní záležitosti spojené s úmrtím. Je dobré, když se člověk dozví, že v tom není sám a že je mnoho dalších lidí s podobným osudem a mohou se spolehnout na pomoc organizace jako je Nadační fond Vrba,“ popisuje smutnou událost jeden z klientů NF Vrba Petr Dubaj.

Dcera prarodiče nikdy nepozná
Klientovi Poradny Vigvam Tomášovi zemřeli na Covid19 oba rodiče, kterým nebylo ani 60 let. O to nečekanější jejich smrt byla. Ke zhoršení zdravotního stavu navíc došlo velmi rychle. Po převozu do nemocnice jim už lékaři nedokázali pomoci. Tomášovi a jeho ženě se nedávno narodila dcera Sára, která už ale prarodiče nikdy nepotká. Vyrovnat se se smrtí je v tak náročném období, jako je příchod miminka do rodiny, obzvláště velká výzva: „Máme malé miminko, tak mám pocit, že musím být silný a vše zvládat. Ve Vigvamu mám prostor prožívat šok, smutek a bolest tak, jak je opravdu cítím. Nemusím se hlídat jako doma nebo v práci. Nemusím se bát, že někoho zraním nebo mě bude litovat. Je to obrovská úleva,“ říká Tomáš, který dochází na terapie do Poradny Vigvam.

Maminka umřela a cítím se navždy sám
Klient si našel kontakt na poradnu Plzeňské zastávky z.s. úplně sám. Má pocit, že mu okolí ani lékař nerozumí, nechápe jeho beznaděj, pocity osamělosti a zoufalství. Sám říká: “Život jde dál, ale třeba někteří přátelé mi ani upřímnou soustrast nevyjádřili, jako by nechtěli slyšet žádné trápení. Jsem rád, za možnost uspořádat si myšlenky s někým, kdo mě nepoučuje i probírat praktické věci ohledně pozůstalosti. Terapeutka mu dodává naději a při doprovázení respektuje fáze truchlení i tempo klienta ke zpracování zármutku,” říká jeden z pozůstalých, který využívá služeb Plzeňské zastávky.

Babička umřela v nemocnici. Sama.
Babička umřela sama v nemocnici a já ani neměl šanci se rozloučit,” to byla první slova mladého 23 letého Petra, když přišel do poradny Klára pomáhá. Oslovil ji telefonicky ještě v době, kdy babička ležela v nemocnici na covidovém oddělení, a tak neměl možnost se k ní dostat. Když se mu to podařilo, byla už babička v kómatu a druhý den zemřela. Petr hodně těžce nesl nejen, že se s babičkou nestihl rozloučit, ale i že jí spoustu věcí nestihl říct.

Měl jsem strašný pocit viny a nemohl jsem se ho zbavit. U vás jsem si mohl popovídat o všem co mě trápí. Nikdo mě nehodnotil, vnímal jsem, že mi rozumíte. Cítil jsem se u vás dobře a v bezpečí. Ale nejvíc mi pomohlo, že jste mi ukázali co udělat, abych se s babičkou mohl rozloučit jinak, a to mi dalo velkou úlevu,” říká Petr.

Neziskovky nestíhají
Nejen v Poradně Vigvam a NF Vrba, ale i v dalších neziskových organizacích zaznamenávají enormní nárůst poptávky po jejich službách, kdy i přes všechny snahy a maximální úsilí zapojených terapeutů dochází například k tvorbě čekací listiny na odborné poradenství. Právě to může změnit každý, který se rozhodne přispět na jejich práci v rámci crowdfundingové sbírky na https://www.donio.cz/SpojilaNasSmrt.

O Poradně Vigvam:
Poradna Vigvam zprostředkovává odbornou pomoc těm, kteří se potřebují vyrovnat se smrtí blízkého. Zároveň nabízí kurzy pro odborníky, kteří se ve své profesi se smrtí běžně setkávají. Jedním z poslání Poradny Vigvam je zbavit témat smrti nálepky tabu a podnítit ve společnosti debatu na téma nevyhnutelných ztrát, které k životu patří.

O NF Vrba:
Nadační fond Vrba poskytuje především praktickou pomoc a podporu ovdovělým rodinám, které pečují o nezaopatřené děti nebo se na jejich výchovu připravují. Soustředí se na komplexní zajištění potřeb v oblasti administrativy, právního povědomí a finanční gramotnosti. K návratu rodin zpátky do života využívá i vlastních svépomocných skupin nebo různých možností psychoterapií.

O Klára pomáhá:
Odborní poradci pro pozůstalé pomáhají v organizaci Klára pomáhá těm, kteří prožili očekávanou, ale i náhlou ztrátu blízkého člověka, nebo pečují o umírajícího. Rodičům, kteří přišli o své dítě, vdovám a vdovcům, kteří ztratili svého partnera a od roku 2019 v rámci projektu Jinej svět i dětem od 6 do 26 let, kteří ztratili rodiče, prarodiče nebo kamarády. Poskytují i psychologickou a právní pomoc. Stojí za projektem Jinej svět.

O Plzeňská zastávka:
Mezioborový tým 12 terapeutů nabízí intervenční a psychosociální, právní i psychoterapeutickou podporu osiřelým rodinám i dospívajícím dětem. Pomáhají při úmrtí miminka, i nečekaných ztrátách v souvislosti s nemocí Covid-19.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.