16 % lidí v Česku věří, že děti mohou konzumovat alkohol

Společnost Diageo, přední světový výrobce a distributor alkoholických nápojů, zahájila v Česku kampaň DRINKiQ, která zvyšuje povědomí o důležitosti vědomé a odpovědné konzumace alkoholu. Při této příležitosti se firma rozhodla otestovat znalosti Čechů v oblasti konzumace alkoholu a jeho účinků na lidské jednání. Speciální kvíz DRINKiQ s 10 otázkami sloužil ke zjištění, jaké povědomí mají Češi o této problematice. Kvízu se u nás dosud zúčastnilo více než 3 000 lidí a některé jejich odpovědi vás možná překvapí. Zde jsou nejdůležitější poznatky o znalostech Čechů o alkoholických nápojích.

1. Panák tvrdého alkoholu nás opije dříve než půllitr piva nebo sklenka vína?
Až 41 procent účastníků věří, že panák tvrdého alkoholu obsahuje více alkoholu než půllitr piva nebo sklenička vína. Pro srovnání, stejnou představu má necelých 30 procent respondentů i v Maďarsku, kde byl kvíz také spuštěn. Pravdou je, že všechny tyto varianty obsahují přibližně stejné množství alkoholu. Každý z těchto nápojů má v podávaném množství obsah alkoholu obvykle 10 až 15 ml. Účinek na vaše tělo je dán tím, kolik toho vypijete, ne tím, co vypijete. Je ovšem fakt, že rozdílně účinky alkoholu pocítí muži a ženy, byť mohou mít stejnou výšku. 9 z 10 Čechů správně určilo, že ženy se ze stejné dávky alkoholu opijí silněji. Mají totiž v těle méně enzymu ADH, který alkohol v našich játrech zpracovává.

2. A co děti a konzumace alkoholu?
Přibližně 16 procent účastníků kvízu věří, že konzumace alkoholu v malé míře může dětem v budoucnu pomoci pít zodpovědněji. V Rumunsku stejně odpovědělo dokonce 35 procent lidí! Taková představa je ovšem naprosto mylná. Děti a nezletilí by určitě neměli pít alkohol v žádné míře. Existuje řada důvodů, proč mnohé země zavádějí věkové limity pro nákup a konzumaci alkoholových nápojů. Mladí lidé, jejichž těla jsou stále ve vývoji, jsou vůči účinkům alkoholu mnohem zranitelnější. Studie ukazují, že pití v mladém věku může mít negativní vliv na mozek a trvale poškodit paměť nebo schopnost učit se. Brzké začátky s pitím mohou vést k psychickým problémům a výrazně zvýšit pravděpodobnost zneužívání alkoholu v dospělém životě.

3. Opijeme se rychleji, pokud drinky mícháme?
Až dvě třetiny účastníků kvízu si myslí, že mícháním více druhů alkoholu pocítí jeho účinky rychleji. To není tak úplně pravda. I v tomto případě záleží na tom, kolik toho vypijeme, a ne co a ani v jakém pořadí.

4. Co bychom měli udělat, než začneme pít?
A jak se před večírkem na konzumaci alkoholu připravit? Přibližně třetina Čechů by se pořádně najedla, šest procent by nezanedbalo pití vody a asi dvě procenta by si připravila bezpečný plán na cestu domů. Ideálně je ovšem potřeba nevynechat žádnou z výše zmíněných aktivit, což správně zhodnotilo zbylých 60 procent dotazovaných. Plné břicho zpomaluje rychlost absorpce alkoholu do krve tím, že ho udržuje déle v žaludku, voda nás udrží hydratované a způsob dopravy a trasu domů je vždy dobré si naplánovat předem, abychom se po cestě vyhnuli nepříjemným potížím.

5. Za jak dlouho naše játra zpracují jednu porci lihoviny?
Zdá se, že odpovědi Čechů byly nejvíce nejisté v otázce doby zpracování jedné porce lihoviny naším metabolismem. 4 z 10 si myslí, že naše játra zpracují porci lihoviny za přibližně dvě hodiny. Třetina uvedla, že to může být až jeden celý den. Správnou odpovědí je však 1 hodina, což dobře uvedla zbylá třetina z nich.

6. Rizika spojená s pitím alkoholu
Dobrou zprávou je, že si drtivá většina Čechů uvědomuje potenciální rizika spojená s konzumací alkoholu před řízením a konzumací výrobků nelegálního nebo falšovaného alkoholu. 94 procent z nich dokázalo správně rozpoznat všechny negativní účinky, jako je zhoršený úsudek, koordinace a vidění, které mohou ovlivnit řízení našeho vozidla a ohrozit bezpečnost naší nebo ostatních. Dalších 84 procent si také uvědomuje všechna rizika spojená s konzumací výrobků nelegálního nebo falšovaného alkoholu, jako je jeho nízká kvalita, otrava nebezpečnými chemikáliemi, nelegální výroba a prodej a chybějící státní kontrola a zdanění. Od takového alkoholu byste určitě měli dát rychle ruce pryč, protože může vážně ohrozit vaše zdraví.

“Nadměrná konzumace alkoholu a mylné představy o něm jsou bohužel stále vážným problémem po celém světě, včetně České republiky. Společnost Diageo proto považuje za nesmírně důležité aktivně se podílet na poskytování informací, pomáhat upozorňovat na tuto problematiku a na důležitost vědomé a odpovědné konzumace alkoholu. Důležitou zpětnou vazbou je, že téměř 90 % těch, kteří vyplnili kvíz DRINKiQ, poté zmínilo, že toho o alkoholu a jeho účincích na tělo nyní vědí více,“ říká Gergely Ábrahám, vedoucí korporátních vztahů v evropských partnerských zemích Diageo.

 O společnosti Diageo
Diageo je přední světový výrobce alkoholických nápojů s různorodou kolekcí značek. Portfolio zahrnuje například značky Johnnie Walker, Crown Royal, J&B, whisky Buchanan’s a Windsor, Smirnoff, vodky Cîroc a Ketel One a další značky jako Captain Morgan, Baileys, Don Julio, Gordon’s, Tanqueray a Guinness. Firma Diageo patří mezi celosvětové společnosti, jejíž produkty se prodávají ve více než 180 zemích po celém světě. Společnost je obchodovaná na akciové burze v Londýně (jako DGE) a burze v New Yorku (jako DEO). Trh ve východní Evropě pokrývá podnikání společnosti Diageo s pivem v celé kontinentální Evropě a také v oblasti lihovin v Rusku, střední Asii, na Středním východě a v severní Africe. Celkem se jedná o 54 zemí. V rámci tohoto trhu zaměstnává Diageo více než 370 lidí. Pro více informací o společnosti Diageo, našich zaměstnancích, značkách a výrobě, navštivte prosím www.diageo.com. Více informací naleznete také na  www.DRINKiQ.com.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.