Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

MódaZdraví

Bojovat s viry a bakteriemi už umí i brýle: v Carl Zeiss vyvinuli „antimikrobiální štít“

99,9 % virů a bakterií, které ulpí na brýlové čočce, zahyne.  Zajistí to novinka, kterou vyvinul tým Carl Zeiss a jako první ji nabízí i v České republice. Vtip spočívá v technologii, která přenáší antimikrobiální stříbro do povrchové vrstvy, kterou lze pokrýt dioptrické brýlové čočky. Tato speciální úprava má i další výhody: brýle jsou odolnější, mají antireflexní funkci, lépe se čistí a plně chrání před UV zářením.

„Dioptrické i sluneční brýle patří k předmětům, kterých se pravidelně dotýkáme, a bývají také vystaveny náporům kapének. Snadno se tím stanou semeništěm virů a bakterií. Tento fakt jsme vzali jako další výzvu, no a světlo světa spatřila antimikrobiální povrchová vrstva brýlových čoček. Brýle nyní poslouží i jako mikrobiální štít,“ říká Marek Svoják, ředitel divize ZEISS Vision Care a doplňuje: „Mluvit o inovacích možná zní jako klišé, co ale dělat, když ZEISS přichází s jedním patentem za druhým? Máme 27 vývojových center, zhruba 9 800 patentů a 175 let zkušeností.  Na tom, že posouvat se lze za hranice možného, si prostě zakládáme.“

Antivirová a antibakteriální povrchová vrstva má oficiálně dlouhý název „ZEISS DuraVision AntiVirus Platinum UV“. Ten napovídá, že tato speciální úprava má i další výhody: brýlové čočky jsou velmi tvrdé a tím odolnější, lépe se čistí a jsou antireflexní. Plně také chrání před UV zářením, a to i tehdy, jsou-li úplně čiré. V neposlední řadě likvidují 99,9 % virů a bakterií*, které ulpí na povrchu brýlové čočky.

Stříbro jako antimikrobiálního činidlo: na povrchu a přitom uvnitř
Hrdinou v boji proti virům a bakteriím je zde stříbro. Jak se ale včlení do struktury brýlové čočky?  V procesu tzv. vakuového napařování je  při vysokých teplotách uloženo při jejím povrchu uvnitř povrchové vrstvy ZEISS DuraVision AntiVirus Platinum UV. Funguje to pak následovně: stříbro v povrchové úpravě uvolňuje své ionty (Ag+), které jsou takzvaně na stráži a ničí viry a bakterie které na brýlové čočce přistanou v podobě kapének nebo je-li kontaminována dotekem.

Brýlové čočky jsou zdravotnický prostředek, který primárně slouží pro korekci zraku. Díky novým technologiím dnes mohou mít i další užitečné funkce. Ta nejnovější, antivirová povrchová vrstva, byla vícenásobně testována externími laboratořemi a institucemi ve třech zemích: v Německu, Kanadě a Číně, a to podle zavedených norem ISO pro antivirové a antibakteriální testování. Téměř stoprocentní účinnost byla prokázána po 24 hodinách, jak normy ISO definují. Bližší informace o novince jsou na této adrese: https://www.zeiss.cz/vision-care/zeiss-vyrobky/antivirova-a-antibakterialni-vrstva.html

Zdroj a foto: Zeiss

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *