Dobrý cukr: seriál pro lepší život s cukrovkou  

Již rok využívají lidé s cukrovkou a jejich blízcí vzdělávací seriál Dobrý cukr, který v sedmnácti krátkých videích mapuje základní situace, které diabetici nejčastěji řeší. Autorkami Dobrého cukru jsou dvě lékařky – MUDr. Dagmar Bartášková a MUDr. Vladimíra Nekvindová, které mají s péčí o diabetiky bohaté zkušenosti z vlastní praxe.

„Přinášíme praktické informace, návody a tipy, jednoduše a srozumitelně. Videa se odehrávají v ambulanci, naší zvídavou pacientku hraje Bára Štěpánová.  Pacienti s diabetem si tak mohou doma v klidu připomenout, co a jak mají správně dělat,“ vysvětlují autorky projektu Dobrý cukr MUDr. Bartášková a MUDr. Nekvindová.

Bára Štěpánová v roli pacienta
V roli pacientky paní Dobré absolvuje první návštěvu u diabetologa, naučí se měřit hladinu cukru v krvi, zvládne aplikaci inzulínu, pozná hypoglykémii a dozví se vše podstatné o dietě, obezitě, vysokém cholesterolu a dalších věcech, které jsou pro život s diabetem.

Série videí je zdarma dostupná YouTube kanálu (Dobrycukr), či na webových stránkách www.dobrycukr.cz, kde mohou pacienti najít i doporučené odkazy na další ověřené zdroje informací o cukrovce a zdraví.

Diabetici, nechte se očkovat!
Výuková videa jsou hojně využívána pacienty i při covidové pandemii, kdy osobní setkání nahradily vzdálené kontroly telefonem či emailem. Řada nemocných pochopila, že o své zdraví musí každý pečovat hlavně sám. Aktivní přístup a znalost důležitých informací z ověřených zdrojů jsou tou správnou cestou.

Závěrem aktuálně nejdůležitější informace pro diabetiky. Cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak znamená výrazně vyšší riziko těžkého průběhu nemoci COVID – 19.  Myslete na sebe. Pokud jste nemoc zatím neprodělali, určitě se nechte očkovat. Přínosy vakcinace převažují nad riziky možných nežádoucích účinků po očkování.

Autorky projektu Dobrý cukr
MUDr. Vladimíra Nekvindová mezi svými pacienty s cukrovkou 2. typu neúnavně šíří heslo: Pohyb je na vaši cukrovku nejlepší lék! Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde absolvovala v roce 1995.  První atestaci složila z vnitřního lékařství v roce 2000 a o pět let později následovala nástavbová atestace z diabetologie. Pracovní zkušenosti sbírala během desetiletého působení na interním oddělení kladenské nemocnice, poté pracovala v interní ambulanci MUDr. Poštové a v diabetologické ambulanci P-P Kliniky Kladno. Od roku 2012 provozuje vlastní privátní ambulanci DIANEK – Diabetologie Kladno. A když jí zbyde trochu volného času, tráví ho nejradši pohybem s rodinou, ve společnosti přátel nebo na zahradě.

MUDr. Dagmar Bartášková je celoživotní optimistkou, své pacienty vytrvale učí, jak zvládnout cukrovku, její motto zní: Slovo nejde neexistuje. Vystudovala 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde absolvovala v roce 1993.

První atestaci z vnitřního lékařství složila v roce 1996, v roce 2002 atestaci z diabetologie. Zkušenosti získala na Interní klinice FN Motol, nejprve na jednotce intenzivní metabolické péče, poté v diabetologické ambulanci, kde se zajímala o léčbu inzulínem, inzulínovými pumpami a dalšími technologiemi, vedla ambulanci pro léčbu těhotných diabetiček. Od roku 2007 pracuje v diabetologické ambulanci v Praze 4 a v Příbrami.

Pravidelně se účastní odborných konferencí a pokračuje ve vzdělávání, aby pacientům umožnila léčbu podle nejnovějších doporučení. K tomu má dvě dospívající děti, sportuje (kolo, tenis, chůze po horách), tančí a pracuje na zahradě.

Zdroj a foto: www.dobrycukr.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.