V Troji se představí flóra nejsušších oblastí planety. Botanická zahrada Praha zahajuje výstavu jedovatých sukulentů

Botanická zahrada hl. m. Prahy 17. června 2021 zahájila další tradiční výstavu, tentokrát výstavu sukulentních rostlin s názvem Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté sukulenty. Název odkazuje na téma letošní sezóny trojské zahrady, kterým je jedovatost. V expozici Svět sukulentů se do 11. července mohou návštěvníci zblízka seznámit se zabijáckými a přitom krásnými pryšci, adénii a pachypodii, ale i dalšími známými sukulentními rostlinami. Výstavu zahájila trojská zahrada s dětmi z projektu Fondu ohrožených dětí Klokánek, které si spolu s kurátorkou výstavy RNDr. Evou Smržovou a ředitelem botanické zahrady Bohumilem Černým vytvořily vlastní exponát. Součástí akce, která se koná v expozici Svět sukulentů, je tradičně i pěstitelská poradna a prodej.

„V rámci výstavy sukulentů a cykasů seznamujeme naše návštěvníky s další částí našich sbírek, a to kolekcí sukulentních rostlin. Většinu jsme jich získali prostřednictvím expediční činnosti našich kurátorů, některé také díky naší spolupráci s botanickými zahradami v zahraničí. Moc děkuji Fondu ohrožených dětí a dětem z Klokánku, které spolu s námi výstavu zahájily, a rád bych je pozval k nám do botanické na častější návštěvy. Fond ohrožených dětí od nás obdrží šek na 300 vstupů, a to za symbolickou jednu korunu,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

Otevírací doba:
Venkovní expozice: denně včetně svátků 9.00–19.00
Skleník Fata Morgana: út–ne 9.00–19.00
Vinotéka sv. Kláry: po–pá 13.00–21.00, so–ne, svátky 11.00–21.00

„Zahájení nové výstavy není naší první spoluprací s Botanickou zahradou hl. m. Prahy. Jsme rádi, že se těchto akcí mohou naše děti z Klokánků účastnit. Velmi děkujeme za vstupenky, které určitě využijeme. V současné době máme celkem 15 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, ve kterých se staráme o více než 200 dětí v ohrožení. Návštěva Botanické zahrady hl. m. Prahy pro ně bude velkým příjemným zážitkem, schopným vytlačit z paměti ty staré smutné, které děti často ve svých životech zažívaly,“ říká Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Výstava sukulentů vás neotráví
Výstavu Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté sukulenty připravila kurátorka tropických rostlin RNDr. Eva Smržová. Je přední českou odbornicí na sukulenty a další tropické rostliny.

Významnými exponáty výstavy jsou různé druhy jedovatých pryšců (Euphorbiaceae). Nejvíce zástupců velké čeledi s 350 rody a 7500 druhy se nachází v tropech, ale vyskytují se i v mírném a subtropickém pásmu. Na výstavě se můžete seznámit s mnoha druhy této čeledi. „Mnohé pryšce se podobají kulovitým i sloupovitým kaktusům, i takové na výstavě najdete. Pryšce jsou ale také trnité keře a stromy s opadavými listy, keře a stromky, které mají hladké válcovité stonky a kmeny. Mezi pryšce patří též atraktivní pokojová rostlina nazývaná vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima),“ popisuje Eva Smržová. Všechny pryšce roní při poranění latex, který obsahuje jedovaté látky.

Výstava představí i nádherné pouštní růže z rodu Adenium. Výtažek z těchto rostlin se mimo jiné používá pro výrobu tzv. šípových jedů. Nebudou chybět ale ani klasičtí představitelé sukulentů, jako jsou kaktusy, tlusticovité rostliny a aloe.

„Jedovaté sukulenty mají v domácnosti oproti jiným jedovatým rostlinám z hlediska zabezpečení před zvědavými dětmi a domácími mazlíčky hned dvě výhody. Především mnoho z nich má trny. Už to většinou odradí od ochutnávky. A pokud trny nestačí, nastává chvíle pro chuť a ta je štiplavá, hořká a jinak odpudivá,“ doplňuje Smržová.

Výstava se koná od 18. června do 11. července
V expozici Svět sukulentů bude výstava otevřená od 18. června do 11. července. Provází ji pěstitelská poradna a prodej. Po skončení dojde k obměně expozičního prostoru a představí se  jedovaté cykasy. K vidění budou i další exotické rostliny z celého světa. Návštěvu výstavy sukulentů doporučujeme spojit s přehlídkou tropických motýlů Motýli – Jedovatá krása ve skleníku Fata Morgana, kterou rovněž připravila kurátorka Eva Smržová. Do celé Botanické zahrady Praha lze vstupovat pouze hlavními vchody, které jsou otevřené denně od 9 do 19 hodin. Skleník Fata Morgana je otevřený od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line. Zájemci mohou rovněž navštívit nový e-shop botanické zahrady, kde jsou kromě vstupenek k dostání i dárkové předměty.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na rok 2021
V letošním roce se botanická zahrada věnuje jedovatým rostlinám. Návštěvníci se s nimi mohou seznámit v rámci expozičních celků. V areálu zahrady je postupně instalováno 18 informačních panelů o nejvýznamnějších skupinách jedovatých rostlin. Pomocí speciální mapy a prostřednictvím druhových tabulek zájemci blíže poznají konkrétní jedovaté rostliny. Jedovatou sezónou návštěvníky provede i specializovaná publikace.

S jedovatou sezónou souvisí rovněž řada pravidelných akcí a výstav.

9. 6. – 18. 7.
Motýli – jedovatá krása
Letos se výstava zaměří na překvapivé stránky života motýlů. Dozvíte se, jací motýli jsou jedovatí, jak se jed dostává z rostliny přes housenku až do těla motýla, jak motýli hledají potravu pro sebe i pro housenky a co všechno dospělci jedí. Víte, proč se lesknou křídla některých motýlů a jak se poznají ti správní partneři? Odpovědi hledejte na oblíbené výstavní akci ve skleníku Fata Morgana.

18. 6. – 11. 7.
Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté sukulenty
Těšit se můžete na zabijácké pryšce, adénia a pachypodia, ale i na méně jedovaté sukulentní starčky, aloe a tlusticovité rostliny. Zahajovat budeme výstavou sukulentů, jejíž součástí bude i pěstitelská poradna a prodej.

25. 6. – 31. 10.
Ďáblova zahrádka v Ornamentální zahradě
Objevte rozdíl mezi jedem a lékem. V Ďáblově zahrádce můžete obdivovat řadu rostlin, které jsou významnými zdroji léčivých látek a zároveň se při nevhodném dávkování nebo způsobu použití mohou stát nebezpečným jedem.

16. 7. – 5. 9.
Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté cykasy
V druhém termínu dojde k obměně expozičního prostoru Světa sukulentů, kdy dáme větší prostor jedovatým cykasům. K vidění budou i vybrané sukulenty a další exotické rostliny z celého světa.

23. 7. – 12. 9.
Nechte jedy na pokoji aneb Jedovaté pokojovky ve Fata Morganě
V prostoru celého skleníku se zaměříme na jedovaté druhy pokojových rostlin. Najdete zde sukulenty, byliny i dřeviny tropického lesa či hor. Víte, kolik jedovatých druhů si hýčkáte ve svém obýváku?

Další plánované akce v roce 2021:
• Nejlepší české bonsaje: 2. – 5. 9.
• Orchideje – miniatury a giganti Ekvádoru: 23. 9. – 10. 10.
• Dýňový podzim: 15. – 31. 10.
• Džungle, která nespí: 26. 11. – 17. 12.

Zdroj a foto: https://www.botanicka.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.