Začalo natáčení nové české komedie Řekni to psem

Od poloviny června natáčí režisér Robert Sedláček  romantickou komedii  Řekni to psem. Autorkou původního scénáře je spisovatelka Irena Obermannová, která svůj pohled na film a obsazení režisérské židle přibližuje slovy: „Řekni to psem je film o nás všech, nevidím to jako film o pejskařích nebo jenom pro pejskaře. Ostatně já sama psa nemám.  Je příběh o nás, co si často neumíme říct ty nejobyčejnější věci – třeba Mám tě rád. V tomhle příběhu to nakonec za ty dva řekne jejich pes. Je to prostě doják, který vás pobaví, pohladí a díky skvělé režii Roberta Sedláčka rozhodně neurazí. Jsem naprosto nadšená, že se ujal režie a po dlouhé době jsem potkala režiséra, který mě respektuje, kterého si hluboce vážím a který mi naslouchá.“

Hlavní hrdinkou této romantické komedie je Dita, třicetiletá slečna, která místo vytouženého miminka dostane od svého přítele Filipa mladou border kólii, přestože nikdy žádného psa nechtěla. Navíc Ditě pejskařská komunita připadá směšná a nesnáší psí exkrementy. Celý příběh začíná tím, že do jednoho šlápne. Opravdu to znamená štěstí? Uvidíte. V hlavní roli Dity se představí Berenika Kohoutová, role Filipa se ujal Igor Orozovič, její kamarádku Gábinu hraje Hana Vágnerová a jejího souseda a vášnivého pejskaře Petra ztvární Štěpán Benoni. Z něj se nakonec možná vyklube i něco více než jen soused. V dalších nepřehlédnutelných rolích se pak představí Táňa Medvecká, Jiří Lábus a Veronika Žilková.

Berenika Kohoutová k natáčení prozradila i některé své obavy: „Moc se těším na dny strávené se svým novým psím kamarádem Raplem, který je naprosto úžasný. Doufám, že se do něj nezamiluju natolik, že bych si ho pak chtěla nenápadně po natáčení uloupit! Bojím se totiž, že bych na něj neměla čas. Těším se i na své báječné herecké kolegy, na ztvárnění své postavy, která je mi v něčem dost podobná… asi proto, že scénář psala moje máma. Zkrátka mě čeká skvělá práce!”

Irena Obermannová o své inspiraci k příběhu a prostředí tohoto filmu prozrazuje: Tenhle scénář jsem začala psát, když jsem byla totálně zoufalá a řekla jsem si, že bych potřebovala vidět nějaký milý, romantický film o lásce, kde všechno dobře dopadne. Jenže jsem nemohla najít žádný, který by splnil moje očekávání. Tak jsem se rozhodla si ho napsat. A to mi pomohlo. Takže na začátku toho celého byl pocit. Potřeba filmu, který pohladí. Tehdy jsem netušila, že podobnou touhu bude mít brzy celý svět, ani ve snu mě nenapadlo, že by mohla přijít nějaká nemoc, která ho zavře. Hledala jsem k tomu svému pocitu příběh. A vzpomněla jsem si, že jsem ho přece slyšela! Že mi jedna kamarádka vyprávěla, jak se svým psem potkala chlapa, co chtěl dát jejich psy dohromady a uniklo mu, že k sobě patří spíš páníčci než psi. Přišlo mi to jako skvělá výchozí situace a dál už jsem si jen vymýšlela, hrála a strašně mě to bavilo. Česko je zemí komunit, skupinek, kmenů. Ne nadarmo se filmy či seriály o jednotlivých komunitách těší takové divácké oblibě. Přicházím s příběhem jedné skupinky, která je opravdu hodně početná i různorodá. Mít svého psího miláčka je zkrátka v módě. Ale ve velkoměstě se majitelé domácích mazlíčků stávají svéráznou komunitou, pro kterou jsou typické některé věci – musejí se bavit s ostatními pejskaři, musejí tedy komunikovat i ti, co komunikovat neumějí, samotáři, singles, podivíni nebo na celý svět naštvaní morousové. Povídají si mladí se starými, muži se ženami, sousedi, kteří se nesnášejí. Jak se jejich psi vzájemně očuchávají, nutí své páníčky k podobné aktivitě. Nezřídka se pejskaři pohádají. A někdy se do sebe i zamilují – právě to bude hlavní osou tohoto příběhu, v němž nás o něco víc než čtyřnozí drahouškové zajímají jejich majitelé a co je vedlo k tomu, aby si pejska pořídili, co to o nich vypovídá …

Natáčení filmu Řekni to psem bude probíhat na různých lokalitách v Praze a v jejím okolí: v parku Grébovka, na Vinohradech, v Karlíně a v Panenských Břežanech.

Tvůrčí tým:
Režie: Robert Sedláček
Scénář: Irena Obermannová
Kamera: Jan Šuster
Střih: Josef Krajbich
Architekt: Jiří Sternvald
Hudba: Michal Rataj
Zvuk: Robert Slezák
Kostýmy: Paulína Bočková
Masky: Tomáš Richter
Výkonná produkce: Kristýna Drozdová
Hrají: Berenika Kohoutová (Dita), Hana Vágnerová (Gábina), Igor Orozovič (Filip), Štěpán Benoni (Petr), Táňa Medvecká (paní Voráčková), Jiří Lábus (pan Drnec), Veronika Žilková (Elvíra)

Robert Sedláček
Narozen roku 1973, absolvent FAMU, od roku 2013 působí na katedře režie hrané tvorby. Režisér desítek hodinových i celovečerních dokumentárních filmů se sociální a historickou tematikou, které natáčí od roku 1997. Od roku 2005 režíruje hrané filmy: Pravidla lži (2006), Největší z Čechů (2010), Rodina je základ státu (2011), Muži v říji (2009), Sráči (2011), Ženy, které nenávidí muže (2012). Je spoluautorem a režisérem hraného cyklu České století (ČT, 2013), Bohéma (ČT, 2017) a spoluautorem a spolurežisérem dramatického seriálu Život a doba soudce A. K. (2014). Mezi jeho poslední celovečerní filmy patří Dědictví aneb Kurva se neříká (2014), drama Jan Palach (2018) a v roce 2021 podle vlastního scénáře natočil krimi thriller Promlčeno.

Irena Obermannová
Absolventka FAMU (1980-85), obor dramaturgie a scenáristika. V letech 1998 – 2003 působila jako dramaturgyně a vedoucí projektů v České televizi, od roku 2003 pracuje jako spisovatelka a scenáristka na volné noze. Vyučovala tvůrčí psaní na Akademii Josefa Škvoreckého, od 2019 ve svém vlastním Literárním salónu (pro dospělé, mládež i děti) a v roce 2020 i na Vysoké škole kreativní komunikace. Napsala 25 knížek, dva autorské seriály, mnoho televizních scénářů. Mezi její nejznámější knihypatří Deník šílené manželky (Eroika, 1998), Divnovlásky  (Eroika, 1999), Příručka pro neposlušné ženy (Eroika, 2002), Tajná kniha (2011), Panoptikum české (2012), Dopisy Kafkovi (2014), letos vydala knihu Babička.

Irena Obermannová je autorkou scénáře k řadě televizních filmů a seriálů. Patří mezi ně Deník šílené manželky (ČT, režie Václav Křístek), Divnovlásky, (ČT, režie Petr Slavík) a Ukradená spermie (Nova, Soukromé pasti 2008). Byla součástí zakladatelského tvůrčího týmu seriálu Ulice v TV NOVA a také jedním ze scenáristů seriálu Ordinace v růžové zahradě 1, pro Českou televizi napsala několik scénářů (Miška je kouzelná, Hrdina, Pravda) pro povídkový cyklus Škoda lásky, seriál odehrávající se v domově seniorů Život je ples (ČT, 2011) a autorský seriál o padesátiletých ženách Trapný padesátky (2016).

Snímek vzniká v produkci společnosti Cineart TV Prague producenta Viktora Schwarcze, koproducentem a distributorem filmu je společnost CinemArt. Premiéra filmu Řekni to psem je naplánovaná na rok 2022.

Zdroj a foto: Cinemart

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *