Terezka má radost ze svého čtyřnohého ochránce

Asistenční-detekční pes Barney, který byl vycvičen hlídat a hlásit změny hladiny krevního cukru u dětí s diabetem, byl předán nové majitelce – dvanáctileté Terezce trpící cukrovkou 1. typu. O výcvik Barneyho se postarala nezisková organizace Pes pro Tebe s podporou společnosti Mars. Přispět na výcvik Terezčina ochránce mohli i spotřebitelé, kteří se během loňského léta a podzimu zapojili do charitativní akce společnosti Mars, připravené ve spolupráci s řetězcem prodejen Billa.

Když byl Terezce Sýkorové diagnostikován diabetes mellitus 1. typu a začaly ji trápit nebezpečné výkyvy glykémie přes den i v noci, hledala její maminka způsob, jak dcerce pomoci. Obvyklá řešení jako senzor nebo pumpa totiž kvůli Terezčině alergii nebylo možné využít. „Proto byl pro nás záchranou labrador Berťa, který ji provázel od července 2017 a hlídal její stav. S Terezkou se stali nerozlučnou dvojkou, kdy i samotná přítomnost Bertyho dceru uklidňovala natolik, že se postupně začaly snižovat i výkyvy glykémie a její zdravotní stav se velmi zlepšil,“ popisuje Martina Sýkorová, Terezčina maminka.

Koncem roku 2019 ale Berty shodou nešťastných okolností tragicky zahynul. A protože k Terezce čtyřnohý pomocník neodmyslitelně patří, navíc nejen jako věrný přítel, ale zejména jako každodenní pomocník a ochránce při hlídání hladiny krevního cukru, čekala Terezka trpělivě na svého nového psího kamaráda. Toho opět vybrala a vycvičila organizace Pes pro Tebe.

Cesta k novému pejskovi byla dlouhá, po několika neúspěšných pokusech však měla šťastný konec. Volba padla znovu na labradora, a novým členem rodiny Sýkorů se tak nedávno stal černý pejsek tohoto plemene jménem Barney. „Jsme moc rádi, že se vše nakonec povedlo a i přes delší čekání má Terka opět psího pomocníka, který ji bude každý den doprovázet a hlídat,“ dodává Martina Sýkorová.

Výcvik asistenčních psů je pro rodiny poměrně nákladnou záležitostí, protože na rozdíl od psů vodicích není hrazen z prostředků státního rozpočtu. Trvá přibližně 16 až 18 měsíců a stojí zhruba 295 tisíc korun. S financováním asistenčního-detekčního psa pro Terezku se proto rozhodla pomoci společnost Mars prostřednictvím značek Pedigree, Whiskas, Perfect Fit, Sheba, Cesar a Dreamies a ve spolupráci s řetězcem prodejen Billa.

Ve skutečnosti však pomohla i veřejnost. V rámci charitativního projektu, který loni probíhal v obchodech Billa ve čtyřech etapách, mohli spotřebitelé přispět na výcvik psa pro Terezku nákupem výrobků zmíněných značek. Pes byl dívce předán letos v květnu.

Od 24. června do 7. října letošního roku probíhá stejná kampaň za účasti společností Mars a Billa na podporu výcviku asistenčního psa pro osmapadesátiletou Helenu. Ta je již téměř čtyři roky po pádu z koně upoutaná na invalidní vozík a potřebuje neustálou pomoc okolí. Helena věří, že již brzy bude mít k ruce čtyřnohého kamaráda, který jí pomůže s dennodenními aktivitami.

Přispět na výcvik nejen detekčních, ale i asistenčních psů pro další děti i dospělé je také možné přímo na účet spolku Pes pro Tebe. Číslo účtu veřejné sbírky je 2300402481/2010 a variabilní symbol 202.

Mars je dodnes rodinnou firmou a je pro nás normální podat pomocnou ruku tam, kde je to potřeba. Pokud chceme svět předat příštím generacím v takovém stavu, kdy v něm bude radost žít, musíme se o to zasloužit všichni, firmy i jednotlivci. Pro nás je jednou z cest přispívat na náročný výcvik asistenčních psů a pomocí kampaně upozornit na to, jak jsou pro mnoho lidí nepostradatelní a jak náročné pro ně může být získat asistenčního psa bez pomoci,“ říká Zuzana Lošáková, ředitelka vnějších vztahů ve společnosti Mars.

Společnost Billa se zapojila do společného projektu se společností Mars již pošesté v řadě. Jsme velmi rádi, že naši zákazníci vnímají tuto akci tak dobře a pravidelně se do ní zapojují. Důkazem toho je i loňský ročník, kdy se nám podařilo vybrat dostatek peněz na to, aby Terezka svého nového ochránce měla k dispozici co nejdříve. Doufáme, že stejnou radost budeme moci brzy udělat i Heleně,“ říká Dana Bratánková, manažerka korporátní komunikace společnosti Billa.

Zdroj a foto: Společnost Mars a Bill

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.