Do prázdninových pobytů dětí investuje většina českých rodičů do deseti tisíc

Českým prázdninám bude i letos dominovat tradiční „trojkombinace“: společná dovolená rodičů a dětí, pobyt na táboře a u prarodičů. I do toho však promluví Covid-19 a polovina rodičů se rozhoduje podle pandemické situace a čtvrtina z nich hledá cestovní pojištění, které kryje rizika spojená s koronavirem. Vyplývá to z aktuálního výzkumu Equa bank*.

Většina českých dětí ve věku od 5 do 18 let prožije letos alespoň část prázdnin mimo domov. Jen 6 % dětí je celé stráví doma. Největší část dětí – přibližně čtvrtina (24 %) – prožije dva týdny prázdninového dobrodružství mimo domov. Pětina českých dětí (22 %) bude mít od rodičů zajištěný program mimo domov na tři týdny a celý měsíc nebude doma spát 19 % dětí.

Pokud jde o formu pobytu, tak jasně vede oblíbená prázdninová „trojkombinace“: společná dovolená s rodiči (v ČR 65 % dětí, 22 % v zahraničí), babička s dědečkem (57 %) a tábory (31 % pobytový tábor, 21 % příměstský tábor).

A jak je to s náklady? „Do deseti tisíc korun chtějí do prázdninového pobytu svého dítěte letos investovat téměř dvě třetiny rodičů. Proti loňským prázdninám se to přitom nijak nezměnilo,“ řekla Kateřina Petko, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank.

K ceně pobytu se samozřejmě musí přičíst i kapesné pro děti. Největší část českých rodičů (téměř polovina), z těch, kteří pošlou děti na tábor, vybaví děti kapesným do 50 korun na jeden den pobytu. Většina z nich (86 %) dává dětem kapesné v hotovosti, ale 14 % jim ho pošle na platební kartu, kterou má dítě s sebou na táboře.

Prázdniny a Covid-19
Do plánování prázdnin stejně jako loni zasáhl i v tomto roce Covid-19. A stejně jako u řady dalších otázek je v tomto případě postoj společnosti výrazně rozdělený. Přibližně polovina rodičů považuje za důležité vzít v úvahu při plánování prázdnin pandemickou situaci a druhá polovina to za důležité nepovažuje. Při úvahách, zda pošlou děti k prarodičům, bere třetina českých rodičů v potaz to, zda byli babička a dědeček již očkováni proti Covid-19. Naopak pro tři čtvrtiny to žádnou roli nehraje.

„Pandemická situace se promítá i do úvah o cestovním pojištění dětí na některou z prázdninových cest.  Čtvrtina českých rodičů ho bude uzavírat a bude si předem zjišťovat, zda kryje i rizika spojená s Covid-19. Dalších 13 % ho bude také uzavírat, ale nebude si zjišťovat, zda se vztahuje i na rizika s Covid-19. Zbývajících 62 % uzavření cestovního pojištění neplánuje,“ uvedla Kateřina Petko, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank.

*Výzkum proběhl na reprezentativním vzorku 500 českých rodičů dětí ve věku 5–18 let. Výzkum uskutečnila Equa bank prostřednictvím Instant Research. Pozn.: Respondenti mohli zvolit více odpovědí.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *