Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

Kampaň „Ne! v přírodě“ upozorňuje pomocí známých osobností na nevhodné chování v lesích a parcích

Osvětová kampaň hlavního města „Ne! v přírodě“ dnes odstartovala. Za cíl si klade upozornit na nevhodné chování návštěvníků lesů a parků v Praze. Jedná se o společný projekt fotografa a art direktora Matěje Derecka Harda a odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. Do kampaně se zapojily různé známé osobnosti, například Jiří Korn, Tonya Graves nebo Eva Samková.

Fotograf Matěj Dereck Hard v rámci kampaně prostřednictvím originálních snímků velmi neotřelou formou upozorňuje na nejrůznější neduhy, kterých by se lidé měli při návštěvě lesů či parků vyvarovat. Snímky jsou proto záměrně teatrální a předimenzované, aby upoutaly co největší pozornost.

„Z kampaně mám opravdu radost. Populární formou se podařilo zachytit všechny nešvary, které se nám v pražských lesích dějí. Věřím, že to přispěje k osvětě mezi obyvateli a také k lepšímu stavu životního prostředí v našem městě. Děkuji všem zúčastněným, že se do tohoto fotografování zapojili,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Kampani propůjčila tvář řada známých osobností – umělec Jiří Korn, herečka Dagmar Havlová, zpěvák Ben Cristovao, sportovec David Svoboda nebo modelka Kateřina Sokolová a další. Všechny nicméně spojuje pozitivní vztah k přírodě. V kampani hrají roli „sobeckých“ obyvatel, kteří se na svých výletech do přírody chovají tak, jak by neměli.

Osobnosti v roli netradičních modelů a modelek jsou na fotografiích bosé, oděné do bílého oblečení, obklopené přírodou a s červeným prvkem, který zobrazuje činnost, která do přírody nepatří. „Působí tak jako jakýsi přízrak, který vstupuje do přírody snad jen proto, aby na ní parazitoval. Aby si tam dělal přesně a jen to, co chce on. Rozdělal oheň tam, kde je to přísně zakázáno, rušil ten přenádherný klid nebo pohladil mládě srnky. To, že kvůli tomu třeba zemře, už tento přízrak samozřejmě nezajímá. Důležité je se u toho všeho usmívat a hlavně si udělat selfie na telefon,“ popisuje fotograf Matěj Dereck Hard.

Série dvanácti fotografií ve stylu pop-art photography bude zdarma k vidění od 26. června do 10. července v Křížové chodbě ve Staroměstské radnici. Výstava byla zahájena v pátek 25. června slavnostní vernisáží.

Všechny fotografie byly nafoceny v reálném prostředí pražské přírody, například v Prokopském údolí či v Chuchelském háji. Fotografie ve Staroměstské radnici doplní také čtyřicetiminutový dokumentární film, který zachycuje zákulisí náročného focení a je doplněn o rozhovory s tvářemi a realizačním týmem.

„Jako dar si Praha pro návštěvníky přichystala krásný nástěnný kalendář se všemi fotografiemi, který bude na místě vernisáže a výstavy připraven pro prvních 300 návštěvníků,“ doplňuje Vendula Audolenská, specialistka informací o životním prostředí na pražském magistrátu.

Více informací o vernisáži a výstavě najdete na Facebookové události. Informace o tématu nevhodného chování některých návštěvníků pražských lesů a parků naleznete také na portálu životního prostředí hlavního města Prahy.

Umělec:
Matěj Dereck Hard – absolvent magisterského oboru tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě / vítěz ceny Grant Prahy na Czech Press Photo 2017 a Junior award na Czech Press Photo 2010 / jen za rok 2019 zaznamenal mimořádný úspěch na největších mezinárodních soutěžích (International Photo Awards – New York, MIFA v Moskvě, Prix de la Photographie v Paříži, ND Awards USA či TIFA Tokyo International Photography Awards v Japonsku) / vydavatel originálních fotografických knih a komiksů / kompletní biografii autora najdete zde.

Témata a osobnosti:
rušení klidu hlasitou hudbou: David Kraus / znečišťování lesa a přírody odpadky: Ben Cristovao / volně pobíhající psi: Sharlota / ježdění do lesa motorizovaným dopravním prostředkem: Dagmar Havlová / zakládání otevřeného ohně a kouření: Tonya Graves / světelné znečištění: Eva Samková / vandalismus na zeleni: Andrea Kerestešová-Růžičková / krmení zvěře: Přemek Forejt / nelegální odběr vody: Jiří Korn / dotýkání se mláďat: Kateřina Sokolová / vypouštění splašek do vodního toku: Matěj Ruppert / ježdění na kole mimo cyklostezky: David Svoboda.

Zdroj a foto: Kampaň „Ne! v přírodě“ 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *