Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

Zlatou cenu OSA si odnesl Ondřej Soukup, Marek Ztracený získal titul Nejúspěšnější textař a skladatel populární hudby

Ochranný svaz autorský (OSA) vyhlásil vítěze 16. ročníku Výročních cen OSA za rok 2020. Marek Ztracený získal hned dvě ocenění – Nejúspěšnější skladatel populární hudby a Nejúspěšnější textař. V oblasti vážné hudby je Nejúspěšnějším skladatelem Jan Zástěra, který zároveň složil cyklus České nebe na texty básnířky Marie Dolistové, a byl oceněn i v kategorii Vážná skladba roku. Zlatou cenu OSA obdržel Ondřej Soukup, do Zlatého fondu OSA byla zapsána skladba Jiřího Suchého Pramínek vlasů a skladatel Ladislav Štaidl in memoriam. Cena za propagaci a šíření české hudby byla udělena operní pěvkyni Soně Červené. Z důvodu probíhající pandemie koronaviru se bohužel nekonal slavnostní večer za účasti diváků. Udílení cen bylo letos koncipováno jako střihový pořad, který je možné zhlédnout dnes od 20 hod. v  iVysílání ČT a 24. 6. 2021 od 20 hod. na televizi Óčko Star.

Ceny OSA oceňují úspěšné hudební skladatele, textaře a nakladatele a vycházejí ze statistik OSA. Dle pravidel zahrnují skladby a autory, kteří poprvé v posledních dvou letech zaznamenali mimořádný úspěch ve vysílání rozhlasu a TV, v koncertním provedení, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích hudby, a to bez ohledu na datum jejich registrace u OSA. Kategorie, které nejsou uděleny na základě dat, ale rozhodnutí dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory a Cena za propagaci a šíření české hudby. Ceny byly rozdány ve 14 kategoriích.

Mezi další oceněné patří Richard Krajčo a Petr Harazin v kategorii Populární skladba roku za Srdce nehasnou, Petr Lexa a Soňa Vetchá si kromě ocenění Nejúspěšnější mladý autor v oblasti populární a vážné hudby odnesli navíc ještě šek v hodnotě 50 tis. Kč na svou novou tvorbu. Vladimír Suchý a Jiří Trtík se stali Nejúspěšnějšími autory v zahraničí. A-Tempo Verlag spol. s r. o. bylo Nejúspěšnějším nakladatelem. „Česká hudba žije a udržuje si svoji kvalitu. To je hlavní zpráva z udílení Výročních cen OSA za rok 2020. Letos je vítězem tak trochu každý autor, který i v této nelehké době nachází motivaci pro svoji další práci. Věřím a doufám, že v českém éteru uslyšíme stále více české a nové hudby. Zaslouží si to,“ říká Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Letošní předávání Výročních cen OSA bylo v souvislosti s pandemickými omezeními koncipováno jako odkaz na hudební pořady z 90. let. Do virtuálního studia, které výtvarně navrhl grafik Kakalík, byli jednotlivě pozváni letošní laureáti. Kompletní program je prokládaný ikonickými hudebními klipy. „S Kakalíkem jsme spolupracovali již v minulosti na legendárních pořadech Baráž TV Óčko. Zvláštností pak byly návštěvy autorů oceněných rozhodnutím dozorčí rady. Mimo virtuální studio vystavěné v kulturním paláci Vzlet jsme vyrazili za Ondřejem Soukupem, který obdržel Zlatou cenu OSA, do jeho vinohradského studia, za Jiřím Suchým, jehož skladba Pramínek vlasů byla zapsána do Zlatého fondu OSA, do divadla Semafor a v neposlední řadě za Soňou Červenou, které jsme přivezli Cenu za propagaci a šíření české hudby, na Novou scénu Národního divadla,“ uvedl k pojetí Výročních cen OSA Ondřej Cihlář z divadla VOSTO5, který se opět společně s Petrem Prokopem ujal moderace a dramaturgie.

Na těchto návštěvách moderátory doprovodily Bára Poláková, Ewa Farna a Jana Hrochová. Vznikla tak mimořádná setkání generací, tedy oceněných osobností a mladých umělkyň, které v- současné době v mnohém navazují na své vzory. Režie pořadu se ujal Vít Bělohradský.

Poděkování za spolupráci patří České televizi, která poskytla archivní materiály ve formě hudebních klipů některých oceněných autorů a která zařadí 22. 6. pořad do iVysílání. Dále děkujeme za spolupráci televizi Óčko, TV Noe, Národnímu divadlu Brno a vydavatelství Supraphon.

Za designem sošky, kterou ocenění dostávají, stojí Milan Cais. K mediálním partnerům patří televize Óčko Star, která záznam Výročních cen OSA odvysílá 24. 6. od 20 hod., v repríze 27. 6. ve 12 hod., a dále rozhlasové stanice Expres FM a Classic Praha.

Ocenění 16. ročníku Výročních cen OSA:
Zlatá cena OSA: Ondřej Soukup
Zlatý fond OSA – autor: Ladislav Štaidl
Zlatý fond OSA – skladba: Pramínek vlasů (hudba a text: Jiří Suchý)
Cena za propagaci a šíření české hudby: Soňa Červená
Populární skladba roku: Srdce nehasnou – hudba a text: Richard Krajčo, Petr Harazin
Vážná skladba roku: České nebe – hudba: Jan Zástěra, text: Marie Dolistová
Nejúspěšnější skladatel populární hudby: Marek Ztracený
Nejúspěšnější textař: Marek Ztracený
Nejúspěšnější skladatel vážné hudby: Jan Zástěra
Nejúspěšnější nakladatel: A-Tempo Verlag spol. s r. o.
Nejúspěšnější mladý autor populární hudby: Petr Lexa
Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby: Soňa Vetchá
Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí: Jiří Trtík
Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí: Vladimír Suchý
Koncert roku: cena neudělena

Zdroj a foto: www.cenyosa.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *