Kolik chtít za nájem? Cenové hladiny se pomíchaly, tápajícím majitelům pomáhá umělá inteligence!

Zájem Čechů o nájemní bydlení zůstává stabilní a je nejvyšší za posledních pět let. Labilní jsou naopak ceny nájemního bydlení, které se v posledních dvanácti měsících měnily po celé republice. Majitelé, kteří nyní nabízí své domy a byty k pronájmu nebo upravují stávající smlouvy, tak v cenových hladinách tápají. I proto stále častěji volí pomoc umělé inteligence, která jim vhodnou výši nájmu navrhne. Vyplývá to z údajů největší české platformy Bezrealitky. Jen přes ní nyní dochází k určení nájmu třikrát víc než loni.

Více než rok průměrné nájmy v Česku klesaly, nyní začínají opět opatrně růst. Situace se však může za pár měsíců znovu změnit. Velkou roli sehrají především podzimní koronavirová opatření. Rozhodnou o tom, za bydlení opět začnou hledat vysokoškolští studenti či nikoli a jestli se na Vánoce vrátí zahraniční turisté. V případě silné poptávky totiž ceny nájmů opět skokově porostou, v opačném případě budou i nadále klesat nebo stagnovat.

Ceny se navíc v rámci jednotlivých měst a regionů vyvíjí rozdílně – klasickým příkladem je rok trvající pád nájmů v Praze a naopak roční růst nájmů v Brně. Významnou proměnou prochází také cenové hladiny nájmů u jednotlivých typů nemovitostí. Například nájmy v panelácích rostou v přepočtu na plochu rychleji, než nájmy u prémiových bytů.

Není proto divu, že pronajímatelé při určování cenové hladiny začínají tápat. Bezrealitky, které v rámci svého Centra služeb nabízí zdarma možnost odhadnout výši nájmu pomocí algoritmu, za poslední měsíce zpracovaly asi trojnásobné množství požadavků od majitelů z celé republiky. Jen za červen nacenily nájem pro více než 7000 nemovitostí.

“Měnící se hladiny samozřejmě vedou k tomu, že celá řada bytů přichází do nabídky nadhodnocená. Například v Praze byly nájmy v kategorii velkoprostorových bytů až v pětině případů nad tržními možnostmi a majitelé museli slevovat. Nyní, s opětovným růstem cen, může hrozit zase opačný problém – a to podhodnocení cen,” vysvětluje Hendrik Meyer, šéf Bezrealitky.

Podle Meyera se proto z naceňování nájmu umělou inteligencí stává nový standard. Využívají ho nejen majitelé nemovitostí, ale i zájemci o bydlení. Pro ně se odhad cenové hladiny, které na základě velkého množství historických dat a porovnání úspěšnosti jednotlivých inzerátů vygeneruje počítač, může stát důležitým podkladem do diskuze.

“Umělá inteligence při naceňování nikomu nestraní, nemá v něm žádný vlastní zájem. Ceny, které se opírají o datovou analýzu tedy patří mezi ty nejspravedlivější. Algoritmus, který vyvíjíme ve spolupráci s VŠE se navíc s každou novou změnou na trhu zdokonaluje. V testu jsme například ověřili, že jeho úspěšnost při určování ceny je výrazně vyšší, než v případě lidských makléřů,” zakončuje Meyer.

Spolu s digitálním návrhem nájmu vrostou podle Bezrealitky také další doprovodné služby. Například zájem o online generování a podepisování nájemních smluv nebo ověření bezdlužnosti zájemce o bydlení vzrostl meziročně skoro na dvojnásobek.

Co je to Centrum služeb Bezrealitky?
Bezrealitky nenabízí pouze možnost inzerce nemovitosti a komunikace se zájemci či naopak majiteli. V rámci vlastního online Centra služeb nabízí doprovodný servis pro prodej i pronájem – například právní konzultace, fotografické služby, 3D prohlídky nebo odhad nájemních cen či ověření bezdlužnosti zájemce.
Centrum služeb je možné prohlédnout zde: https://www.bezrealitky.cz/centrum-sluzeb

Zdroj a foto: Bezrealitky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.