Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZábava

Jak zdražování zamává s našimi financemi s návratem dětí do škol?

Pandemie zcela jistě ovlivnila řadě rodin domácí rozpočty. Příjmová stránka se změnila možná jen u některých jedinců, všechny však zasáhlo postupné zdražování napříč všemi obory. Z průzkumu STEM/MARK pro společnost Home Credit vyplynulo, že 61 % Čechů nemuselo během pandemie čerpat peníze z našetřených rezerv. Jenom malý zlomek obyvatelstva se uchýlil k půjčce. Čteme o tom, jak se zdražují potraviny a materiály. Prázdniny, které jsou spojené s extra výdaji za dovolenou a tábory, jsou v plném proudu a na jejich konci nás čeká příprava a nákup nejenom školních věcí před návratem dětí do škol.  

Jak se na tyto dalším extra výdaje připravit?
„Ideální je, naplánovat si vše s časovým předstihem, popřípadě rozložit jejich nákup do delšího období. Není nutné na zakoupení některých věcí čekat až na konec prázdnin, aby se nám potkaly v jednom čase. Sepište si tedy seznam věcí, které pro školáka budete potřebovat a k tomu termín, kdy koupíte a jak budete financovat,“ radí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

Například:

 

 

Seznam věcí před začátkem školy:

 

 

Kdy nakoupit:

Jak pořídit (Vlastní zdroje/ušetřím nakoupením second hand/ zdědím po starším sourozenci, příbuzném nebo kamarádovi/půjčka od rodičů, příbuzných, komerční úvěr):
Aktovka Červenec Po starším sourozenci
Batoh Červenec Second hand
Penál Červenec Vlastní zdroje
Psací a papírenské potřeby Září Vlastní zdroje
Bačkory Konec srpna Vlastní zdroje
Boty na TV Konec srpna Nákup na splátky na e-shopu
Oblečení Konec srpna Nákup na splátky na e-shopu
Příspěvek do fondů školy Září Vlastní zdroje
Kroužky Září – říjen Vlastní zdroje
Výbava na kroužky Září – říjen Kreditní karta
Psací stůl/ židle Červenec-srpen Dárek od prarodičů
Mobil/ další elektronika Září-říjen Dárek od prarodičů

Aktovka a školní potřeby
Nákup aktovky a penálu nemusíte odkládat na konec prázdnin. Pokud kupujete první aktovku vyplatí se nešetřit a pořídit kvalitní, která nebude zatěžovat záda školáka. Ceny se pohybují od 1000 Kč, ale mohou se vyšplhat až na 3000 Kč. Čím dříve aktovku nakoupíte, tím budete mít větší výběr. To samé platí u studentských batohů.

S dalšími školními potřebami je lepší vyčkat do první třídní schůzky, každá škola má totiž jiné požadavky a mnohdy školák některé vybavení dostane od školy.

Oblečení je bohužel také dobré nechat, až na konec prázdnin, děti často za dva měsíce vyrostou a není proto vhodné kupovat bačkory a sportovní výbavu na tělocvik s přílišným předstihem. Předem lze však do finančního plánu tyto položky zahrnout s datem na konec srpna.

Nový pokojíček
Další výdaje mohou být spojené se zařízením pokojíčku, v případě že se jedná o prvňáčka, bude potřebovat psací stůl a židli s odpovídajícím úložným prostorem pro učebnice a sešity. Pokud vaše dítě postoupilo na střední školu, bude možná požadovat přeměnu dětského pokojíčku na studentský pokoj.

Elektronika
K ´back to school´ výdajům se mohou počítat i elektronická zařízení. Zatím situace nevypadá, že bychom se od září vrátili k online výuce, ale je vhodné počítat se vším. Zatímco mobil je spíše sociální berličkou, počítač slouží především ke studijním účelům, a to již u dětí mezi 12-14 lety. Na plně funkční mobil, který bude uspokojovat potřeby dítěte, počítejte alespoň s částkou 5 000 Kč.  Základní jednoduchá verze počítače nebo laptopu vás vyjde na 6 0007 000 Kč. Obojí můžete vyřešit nákupem z druhé ruky nebo přenechat starší typ po rodičích nebo sourozencích. K online výuce především těch nejmenších školáků se hodily a plně stačily tablety. Řada škol také nabízela jak tablety, tak notebooky k zapůjčení. V případě, že elektroniku budete potřebovat pouze pro online výuku, s nákupem vyčkejte.

Výlety, fondy a kroužky
První třídní schůzka vám často poodhalí další nezbytné poplatky, které se týkají různých fondů, obědů, pomůcek, učebnic a také výletů či škol v přírodě, nebo dokonce lyžařského výcviku. Tyto se pohybují v řádu od několika stovek až po tisíce korun.

Dalším důležitým výdajem jsou kroužky a sportovní aktivity dětí, které se mohou vyšplhat až na 10 000 Kč ročně. Tady ale máte možnost výběru, protože nabídka je dostatečně pestrá i za menší finanční obnos. Pečlivě zvažte vaše finanční možnosti, ať se ´neupíšete´ k zbytečně drahému koníčku, který vám v budoucnu bude narušovat domácí rozpočet.

Financování půjčkou
„Výdaje s nástupem do školy patří mezi předvídatelné. Ideální je si výdaje naplánovat a rozprostřít do delšího časového období a pokusit se na ně ušetřit,“ uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit. „Pokud nemůžete všechny výdaje pokrýt z vlastních zdrojů najednou, ale pomůže vám rozdělit je v čase, můžete zvolit k financování půjčku, rozdíl příjmů a výdajů by měl vždy stačit na pokrytí splátky,“ dodává Zborovský.

Dnes jde snadno vše pořídit online, e-shopy nabízejí možnost nakoupit zboží na splátky, a to poměrně jednoduše a velmi rychle.

V e-shopu si klient zvolí platbu prostřednictvím splátek a během dvou minut je jeho nákup uskutečněn, pokud se jedná o zákazníka Home Creditu. V případě, že nakupuje poprvé na splátky a bere si svoji první půjčku u nás, musí vyplnit online žádost, což je časově náročnější, trvá zhruba 810 minut, při dalším nákupu na jakémkoliv jiném e-shopu zabere transakce již pouhé 2 minuty. V obou případech dostane zákazník upozornění na schválení nebo neschválení platby do 1 až 2 vteřin,“ vysvětluje fungování služby Miroslav Zborovský z Home Creditu.

Na internetu lze nakoupit pohodlně i nábytek nebo elektroniku pro studentský pokoj, úvěr na e-shopech je možné čerpat již od 1000 Kč a rozložit například jenom do 3 splátek. Pokud například dostanete prémie, splátky můžete splatit i dříve.

V nejisté době je dobré si závazek ve formě půjčky dobře promyslet a volit raději produkt, který nabízí flexibilní možnosti splácení, aby v případě snížení příjmu nedošlo ke zbytečným komplikacím, některé úvěrové produkty nabízejí nastavit si výši splátky dle své aktuální situace, je potřeba pouze dodržet minimální hranici splátky. V rámci takového úvěru může klient požádat i o odklad splátky,“ radí Miroslav Zborovský.

Pomoc neziskových organizací
Neziskové organizace také kromě pomoci při pořizování věcí přinášejí pravidelně tržní porovnání nabídek úvěrů. „Člověk v tísni v nedávném průzkumu porovnal mikropůjčky, které jsou často pomocníkem v případě, že potřebujete vyřešit negativní cash flow týden do výplaty,“ radí Miroslav Zborovský z Home Creditu.

Rady na závěr:

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *