Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Prodeje ochlazovací techniky během veder letí vzhůru. Stará klimatizace patří do elektroodpadu

Ačkoliv je letošní léto oproti předešlým rokům průměrně chladnější, zájem Čechů o ventilátory, větráky či klimatizace nijak nezaostává. Životnost klimatizace při dobré péči dosahuje asi 15 let, poté musí stejně jako všechen další elektroodpad putovat na odbornou likvidaci a recyklaci. Obsahuje totiž často toxické chladivo. Víte, jak si domácnost ochladit i bez elektroniky?

Prodejci se shodují v tom, že jakmile poskočí teploty, zvedne se i zájem o ochlazovací techniku. To bylo patrné i letos v červnu, kdy po chladném květnu přišla výraznější vedra. Podle e-shopu Alza.cz například v první polovině června meziročně stouply prodeje ventilátorů o 150 %. Češi obvykle dávají přednost levnějším ochlazovačům, přesto se v domácnostech ve stále větší míře uplatňují i dražší klimatizace. Ty mohou při dobré péči sloužit poměrně dlouho, životnost pravidelně a kvalitně servisované klimatizace se uvádí zhruba kolem 15 let. Jelikož se ale jedná o elektronické zařízení obsahující často pro životní prostředí škodlivé látky, musí být na konci svého života odborně zlikvidováno.

Vysloužilé klimatizace patří do elektroodpadu
Klimatizace se řadí mezi elektroodpad, a proto nesmí skončit v obyčejné popelnici. Klimatizace, jak ty mobilní, tak nástěnné, jsou vyrobeny z plastu a kovu. Co je však z pohledu recyklace a nakládání s odpady nejpodstatnější, jejich nedělitelnou součástí je chemické chladivo. Stará zařízení běžně využívala chladiva na bázi halogenových uhlovodíků s obsahem chlóru (freony), které prokazatelně a významně poškozují ozonovou vrstvu. Novější přístroje pak většinou obsahují uhlovodíky částečně halogenované, které sice ozón nepoškozují, ale i tak patří mezi skleníkové plyny. Teprve ty nejmodernější modely už mohou obsahovat ekologičtější chladivo bez chlóru označované jako R32. „Bez ohledu na používané chladivo je vždy nejlepším možným řešením přenechat likvidaci klimatizací odborníkům. Při recyklaci klimatizací, stejně jako třeba i ledniček a mrazniček, je nutné chladivo pečlivě odsát a ekologicky zpracovat. Až poté následuje zpracování dalších částí zařízení,“ popisuje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů.

Staré klimatizace můžete odevzdat v místech zpětného odběru nebo ve sběrných dvorech, nechat si je odvézt při dodání nového zařízení nebo si objednat svozovou službu, která elektroodpad vyzvedne přímo u vašeho prahu. Vedle klimatizací patří mezi elektroodpad i nejrůznější ventilátory, větráčky a ochlazovače vzduchu. Těch se kromě výše zmíněných možností můžete zbavit i prostým vyhozením do kontejneru na vysloužilou elektroniku (červené nádoby).

Jak zchladit domov bez elektroniky?
Svůj domov lze samozřejmě ochladit i bez použití elektroniky. Základem je nepustit teplo dovnitř, takže během dne příliš nevětrejte, a naopak si důkladné větrání dopřejte během noci nebo brzy ráno. Využívejte také zastínění závěsy, roletami nebo žaluziemi. Co se týče rolet a žaluzií, lepší službu vám udělají ty venkovní, předokenní. Ty totiž zabraňují dopadu slunečních paprsků na sklo oken a to se tudíž tolik nezahřívá. Skla oken můžete opatřit také odrazovými foliemi. Pokud potřebujete zchladit již zahřátý interiér, otevřete okna na ventilačku a navěste před ně prostěradla, která jste předtím namočili ve studené vodě. V místnosti také můžete rozprašovačem rozprášit ledovou vodu.

Informace k projektu Chytrá recyklace najdete zde: www.chytrarecyklace.cz.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *