Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníJídlo a pití

Jak si užít jídlo venku bez otravného hmyzu? Pomohou síťky, poklopy, víčka na sklenice, ale i vůně citrusů!

Jíte rádi venku? Pak jistě víte, jak otravné je, když vám při venkovním hodování neustále kolem hlavy krouží mouchy a vosy. Hmyz neustále dorážející na vaše jídlo je nejen otravný, ale také nebezpečný. Mouchy na svých křídlech a nohách přenášejí přes 300 bakterií, které mohou ohrozit vaše zdraví. Jak zabránit hmyzu, aby se dostal k potravinám a užít si tak nerušenou venkovní pohodu?

Snídaně na verandě, večerní párty u grilu, pikniková svačinka s dětmi. Jíst venku k létu prostě patří. Bohužel v takovém případě většinou nejíme nerušeně, ale každou chvíli odháníme drzé mouchy či agresivní vosy. Jakkoliv je hmyz užitečný a potřebný, na svém jídle a ve svých nápojích ho nechceme. Vosy jsou nebezpečné hlavně tím, že je při nepozornosti můžeme spolknout a ony nás pak píchnou uvnitř krku. Následně může dojít k otoku a ucpání dolních dýchacích cest, nemluvě o alergické reakci na žihadlo. I „povrchová“ žihadla bývají velmi bolestivá a pro alergiky mohou znamenat vážné problémy.

Mouchy na sobě vozí stovky bakterií
Mouchy naproti tomu sice nebodají ani nekoušou, ale zato se jejich přičiněním mohou do potravin dostat nejrůznější bakterie, choroboplodné zárodky nebo vajíčka parazitů. Podle studie uveřejněné v odborném žurnále Scientific Reports může obyčejná moucha domácí přenášet na svých nohách či křídlech až 351 různých bakterií, včetně těch, které způsobují střevní chřipku nebo otravu krve. Jelikož jsou mouchy přitahovány zápachem, běžně sedají na exkrementy, hnijící plodiny nebo mršiny živočichů, z nichž pak přenášejí nebezpečné mikroorganismy, kamkoliv usednou.

Nejlepší ochrana potravin? Přikryjte je
Pro naše zdraví je tak nejlepší, když mouchy a vosy ke svému jídlu a pití vůbec nepustíme. Kolem terasy nebo altánu můžete zkusit napnout sítě a moskytiéry, ne vždy to ale jde. Pokud ne, opatřete ochranou alespoň samotné jídlo a pití. „K tomu skvěle poslouží praktické dózy na potraviny s víky, poklopy, utěrky a síťky. Nápoje můžete servírovat v zásobnících s kohoutkem a ‚čepovat‘ je do sklenic s víčky a brčky, případně sklenice opatřit praktickými pokličkami,“ radí Daniela Jičínská, Brand manager Magnet 3PAGEN, který nabízí řadu pomocníků a vychytávek nejen do kuchyně. Pokud se přesto stane, že se mouše podaří na potravinu dosednout, raději nic neriskujte a daný kousek nejezte. Můžete jej naopak „obětovat“ jako návnadu. Jednoduše jej odneste dál od místa svého hodování. Hmyz si jej najde a vám dá alespoň na chvíli pokoj.

Pomozte si odpuzovači
Pokud útoky hmyzu na vaše pochoutky neberou konce, můžete přistoupit k razantnějším metodám a vyzkoušet různé odpuzovače a lapače. Na trhu je dostupných mnoho verzí, zkusit můžete třeba elektrické lampy s modrým světlem, lapače hmyzu s UV zářivkou, nízkofrekvenční odpuzovače nebo repelentní louče. „Využít ale můžete i jen obyčejný ventilátor. V rychleji vířeném vzduchu se totiž hmyzu špatně létá a budou se mu snažit vyhnout. Místo repelentních loučí, které využívají vonné esenciální oleje, můžete použít také aromalampy a difuzéry. Z vůní vyberte citrusy, levanduli či mátu,“ dává tip Daniela Jičínská. Pomoci mohou i vonné svíce a vůbec nevadí, pokud budou trochu kouřit. Kouř je totiž další věcí, kterou hmyz nemá rád. Sáhnout můžete i po vonných tyčinkách, které kouří. K dostání jsou i speciální repelentní. Pomoci mohou i čistě přírodními prostředky. Na stůl mezi potraviny dejte do vázy snítky levandule, citronelly, bazalky nebo libečku. Do misek nasypte hřebíček nebo naskládejte oloupanou kůru z citronů či pomerančů.

Aby vám hmyz nezkazil žádné hodování:
Ochranné poklopy na jídlo
Nenechejte si pokazit venkovní hodování bzučícími spolustolovníky. Pod těmito praktickými poklopy budou vaše dobroty v bezpečí. Sada obsahuje 2 kusy. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz, cena: 197 Kč

Pokličky na sklenice
Už žádná vosa v limonádě. Vaše nápoje spolehlivě ochrání tyto praktické a hezké pokličky. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz, cena: 219 Kč

Odpuzovač hmyzu
Je čas na těžší kalibr? Tato stříbrná vrtule donutí vosy, mouchy a další obtížný hmyz k rychlému ústupu. Provoz na dvě AAA baterie nebo přes USB připojení. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz, cena: 419 Kč

Zdroj a foto: Magnet3PAGEN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *