Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

Dětská obezita se stává hrozbou. ZP MV ČR letos zvýšila příspěvek na pohybové aktivity dětí 

Rok pandemie s online výukou a omezením pohybových aktivit dětskému zdraví rozhodně neprospěl. Dětská nadváha a obezita se tak v poslední době stává palčivým tématem, které trápí rodiče i odborníky. Řešením je zdravá životospráva, tedy nejen kvalitní výživa, ale i dostatek pohybu. Ke zlepšení fyzické kondice u dětí přispívají i nejrůznější sportovní a pohybové kroužky. Překážkou však někdy může být vysoké kurzovné. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) svým dětským klientům letos zvýšila příspěvek na tyto aktivity až do výše 1500 korun.

Nadváha a obezita se v posledních letech řadí na seznam civilizačních chorob. Vyskytují se nejen u dospělých, ale čím dál více i u dětí. Podle loňských statistik mělo každé čtvrté dítě v České republice nadváhu a až každé sedmé bylo obézní.1. Pandemie koronaviru situaci ještě zhoršila – mládež během ní podle České unie sportu po roce bez tělocviku a organizovaného sportu ztloustla o desítky kilogramů.2

Nadváha v dětství – obezita v dospělosti
Výrazný nárůst dětské nadváhy může vést v budoucnu k většímu počtu obézních dospělých, a tím ke zhoršení zdraví v populaci. Varovné statistiky jsou jedním z důvodů, proč patří podpora sportovních aktivit dětí i dospělých k jednomu z bonusových programů ZP MV ČR. Sportování je účinnou prevencí obezity. Dostatek pohybu by měl být nedílnou součástí vývoje dětí od samého počátku. Podporujeme proto pohyb dětí už od raného věku – naši dětští klienti do 18 let mají nárok na příspěvky na různé mimoškolní pohybové aktivity, a to ve výši až 1 500 Kč. To je o 500 Kč více než loni,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.

Dítě do 18 let pojištěné u ZP MV ČR tak může čerpat příspěvek na organizované pohybové aktivity, kam patří různé druhy zájmových sportovních kroužků a kurzů. Každý rodič nebo jiný zákonný zástupce může navíc postoupit svůj příspěvek ve výši 500 Kč ve prospěch svého dítěte. V případě, že tak učiní oba rodiče, dítě může získat navíc 1 000 Kč.

Pohyb by měl hlavně bavit
Pandemie covid-19 nám citelně ukázala, že lidské zdraví je nenahraditelné. Je třeba k němu přistupovat zodpovědně a pečovat o něj, a to nejen ve chvíli, kdy je ohroženo. S výchovou k odpovědnosti za vlastní zdraví je proto třeba začít už v dětství. Na vztahu dítěte ke zdravému pohybu má tedy vliv nejen škola, ale i rodina.

„Je velmi důležité, aby děti vnímaly pohyb pozitivně, a ne jako nezáživnou povinnost. Sport může být tím nejlepším lékem, zvlášť když přináší radost. Důležité je, aby rodiče vztah ke sportu u dětí podporovali a sami jim šli příkladem. Kvalita zdraví v dospělosti za tu snahu stojí,“ uzavírá Hana Kadečková.

Podpora z Fondu prevence ZP MV ČR se netýká pouze sportovních kroužků. Lze ji uplatnit například na společné cvičení rodičů s dětmi, plavecké kurzy nebo sportovní soustředění včetně lyžařských výcviků a škol v přírodě. Využít ji lze i na individuální sporty – např. tanec, gymnastiku, fotbal, florbal, tenis, badminton, stolní tenis, jógu, judo, karate, sportovní šerm, jezdectví či parkour. Podrobné informace lze najít na webových stránkách www.211.cz.

Zdroje:

  1. https://www.fsps.muni.cz/aktuality/obezita-u-deti
  2. https://www.cuscz.cz/novinky/covidova-pandemie-nici-hlavne-lidi-s%C2%A0obezitou.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *