Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Italofil Míra Michálek: Venkov nabízí Itálii takovou, jakou ji většina z nás nezná

Vášnivý “italofil“, jak moderátor Frekvence 1 Míra Michálek, sám sebe s oblibou nazývá, navštívil nejúžasnější místa střední Itálie. Vzhledem k tomu, že na kole vyrazil z Říma, kam se i po 10 dnech vrátil, nazval svoji letošní cyklo tour “Všechny cesty vedou do Říma“.  O své zážitky se dělil s posluchači každý den ve vysílání Frekvence 1.

Moderátor Míra Michálek vyrazil v pořadí již na čtvrtou prázdninovou cyklojízdu ve dresu Frekvence 1.

Velký okruh po střední Itálii si naplánoval následovně: Řím, Bracciano, Viterbo, Civita di Bagnoregio, Orvieto, Todi, Spello, Spoleto, Terni, Narni a opět Řím. Pak ještě navštívil vlakem a také pěkně po italsku na skútr Neapol, Sorrento a Amalfi. Podle moderátora právě italský venkov nabízí Itálii takovou, jakou ji většina z nás nezná. Při dojezdu si pochvaloval, že toho opravdu hodně viděl a zažil.

Svou cestu započal návštěvou jezera Lago di Bracciano, kde se ubytoval v přilehlém městečku, ve kterém právě probíhalo pravidelné měsíční sousedské setkání. „Do ulic vyjdou úplně všichni a baví se. Hrají tam muzikanti a kapely. Všechny obchody a restaurace jsou otevřené do půlnoci. Byla tu neuvěřitelná atmosféra,“ popisuje Míra Michálek. S pobavením pokračuje ve vyprávění svých zážitků: „Ve Viterbu jsem obdivoval hlavně neuvěřitelně zachovalou poutnickou čtvrť a místní specialitu – pizzu připravenou válečkem, při které by se rozhodně většině pizzařů ježily vlasy na hlavě. To se prostě nedělá! Proč používají tuto nezvyklou metodu, se mi ovšem zjistit nepodařilo.“

 Cestou navštívil umírající město Civita di Bagnoregio. Nádherné malinké město s 6 obyvateli a s magickou atmosférou se tyčí na vysoké skále, která se bohužel kvůli erozi pomalu propadá. Na ní se nachází i další navštívené město Orvieto. „Je tak vysoko, že tam dokonce přímo na náměstí můžete zespoda přijet výtahem. Což jsem udělal. Tady jsem navštívil ohromnou studnu, která byla postavena tak, aby do ní mohli sestupovat mezci, kteří nosili vodu ve džberech na zádech. Chudáci! Chybět nemohla ani degustace orvietského vína, které patří údajně k nejlepším bílým vínům světa,“ říká Míra Michálek.

V městečku Todi ochutnal místní velmi drahou a také aromatickou krajovou specialitu – lanýže. Následně navštívil rozkvetlé městečko Spello, které patří k významným tzv. Instaplace. Kouzelné kamenné uličky starého města zdobí tisíce rozkvetlých květin v květináčích a truhlících, kdy se sousedé předhání, která ulice bude krásnější. Takže fotku na Instagramu z městečka chce mít opravdu každý podle mínění moderátora. „Ve Spoletu jsem vyrazil na výlet po bývalé železniční trati, která byla upravena na cyklostezku. Průjezdy dlouhými černými železničními tunely pod vysokými horami byly neuvěřitelným zážitkem,“ pokračuje. Tradiční město těžkého průmyslu Terni bylo podle něho jedno z nejošklivějších italských měst, které kdy viděl. A tak ho jen rychle projel a zamířil dál. Vynahradilo mu to historické město Narni, kde žasnul nad průzračnou řekou Nar, která láká ke koupání spoustu otužilců a nabízí krásné, až pohádkové výhledy.

Aby toho nebylo málo, tak jsem hned po zaparkování kola odjel vlakem do Neapole, kde jsem sledoval v ulicích finále fotbalu a následnou euforii Italů, když se stali mistry,“ doplňuje. Pěkně po italsku na skútru vyrazil na výlet na úchvatné pobřeží u přímořského městečka Amalfi, jeho přírodní krásy jsou zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. „V Neapoli jsme vyrazili hlavně na gastro tour po městě. Navštívili jsme ty nejznámější pizzerie světa, včetně té, která si zahrála ve filmu Jíst, meditovat, milovat s Julií Roberts,“ uzavírá vyprávění.

Za dalším dobrodružství by rád vyrazil ještě do konce prázdnin, záleží však na situaci, co mu dovolí.

Foto: archiv M. Michálka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *