Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

Se začátkem školního roku každoročně přibývá úrazů dětí. Nejvíce je hlášeno méně závažných případů, které se stávají nejen na půdě školy

V České republice je ročně ošetřeno v průměru až 300 000 dětí následkem úrazu, z toho je téměř 10 % z nich hospitalizováno. Dlouhodobě však klesá úmrtnost dětí na následky úrazů, počty méně závažných, tzv. běžných, úrazů ale neklesají. Se začátkem školního roku hlásí dětská traumacentra každoročně nárůsty případů přibližně o 19 %.

Děti jsou s nástupem do školních lavic na začátku školního roku více roztěkané a nepozorné, proto se také snadněji zraní. Mezi nejčastější úrazy, které končí v nemocnici patří zlomeniny a otřesy mozku. Zranění si děti často způsobují právě ve škole, a to nejen při tělesné výchově, ale také například pádem ze židle nebo ze schodů.

„Velký podíl na úrazovosti dětí s příchodem školního roku mají ale také mimoškolní aktivity. Kdy se děti po prázdninách znovu setkávají se spolužáky a je hlášeno velké množství úrazů následkem pádu z kola, kolečkových bruslí, koloběžek, nebo další zranění například z trampolín, dětských hřišť a podobně,“ upozorňuje Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor.

Nejvíce dětí se zraní většinou ve věku mezi 11 až 14 lety, častěji chlapci než dívky. U mladších dětí jsou úrazy vyrovnané a bývá jich stejně jako o prázdninách, protože jsou více pod dohledem dospělých.

Než děti vyrazí do školy nebo ven za zábavou je vhodné je o bezpečnosti dostatečně poučit, aby věděly nejen jak úrazu předejít, ale také co dělat, pokud taková situace nastane. „Drobná poranění jsou většinou děti na druhém stupni již schopny ošetřit sami, případně je dobré, pokud je v blízkosti dospělá osoba, aby poranění zkontrolovala a postižené místo ošetřila. Rodičům mohu doporučit tzv. Akutol duopack, jde o dva spreje, jeden zastavuje krvácení z drobných povrchových poranění a druhý je plastický obvaz ve spreji, který nahrazuje klasické náplasti. V případě vážnějších úrazů je však ale vždy nutné vyhledat nebo přivolat lékařskou pomoc,“ doporučuje Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor.

Zdroj a foro: Aveflor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *